Újra menekül Libanonból a középosztály

Immár több mint egy éve tart a Libanont megbénító belpolitikai válság, de megoldásnak egyelőre nyoma sem látszik. Sőt, a feszültséget csak fokozza, hogy Emile Lahud köztársasági elnök mandátuma e hónap végén lejár, azonban a szemben álló felek nem tudtak megegyezni utódjáról.

Ha november 24-ig nem születik döntés ebben a kérdésben, az Egyesült Államok és a Nyugat által támogatott, jelenleg kormányzó Március 14. mozgalom a Hezbollah vezette, Szíria és Irán által patronált ellenzék beleegyezése nélkül választja meg az új államfőt. Ez pedig az ország kettészakadásához, s félő, ismét polgárháborúhoz vezethet.

Így nem csoda, hogy a lakosság többsége borúlátó, nem bízik a jövőben. Josephfel, a harmincas éveinek végén járó keresztény mérnökkel Bejrút keleti részének egyik kávézójában beszélgettem. Szerinte a libanoniak nagy része azt támogatja, hogy a szemben álló erők egyezzenek meg egy mindenki számára elfogadható államfő személyében. "Azonban nálunk a politika már rég nem a népakaratról szól" - mondja kiábrándultan, miközben vízipipájából szürcsölgeti a füstöt. "Amerika, Irán és Szíria megvásárolták a vezetőinket, akiket most sakkbábuként használnak egymás ellen vívott harcukban, miközben az átlagember helyzete egyre bizonytalanabb." Kivándorláson gondolkodik, akár a libanoni értelmiség egy jó része.

A középkorú, szunnita Mahmud ékszerkereskedő a főváros csillogó-villogó kereskedőnegyedében. "A gazdasági krízis miatt a bevételeim a felére estek vissza" - mondja. Ő is a politikai erők kiegyezését szeretné, de ha ez nem történik meg, akkor még mindig szívesebben látna egy Nyugatbarát államfőt. "A Hezbollah és a síiták maguknak akarják ezt az országot, Szíria és Irán pedig ehhez asszisztálnak. Akkor már inkább az amerikaiak. Legalább ők hagynak minket kereskedni."

Bejrút világvároshoz illő, gazdag központjától alig három kilométer választja el a síiták által lakott déli kerületeket. Mintha másik világban lennénk. Egyes negyedek a tavalyi háború óta még mindig romokban hevernek. Az utcákon a Hezbollah zászlóit lengeti a szél. A villanyoszlopokra erősített plakátok az Izrael elleni harcban elesett "mártírokat" ábrázolják. Taufíq Szelím sejk, az egyik helyi mecset imámja szerint a jelenlegi krízisért a "Nagy Sátán" Amerika és Izrael felelős. "A Hezbollah és az ellenzék a kiegyezésre törekszik, de Washington ezt meg fogja akadályozni, mert nem érdeke, hogy Libanonban egység jöjjön létre - mondja, miközben a mecset szőnyeggel borított padlóján ülve rózsafüzérét morzsolgatja.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.