Tariceanu és Prodi az EU-hoz fordult
Az egyetlen ígéret olasz részről, hogy nem utasítja ki tömegesen a rendszeres jövedelem és állandó lakhely nélküli románokat. Ezt az ígéretet kapta Tariceanu a Prodival és a két ország külügy- és belügyminiszterével tartott megbeszélésen.
A november másodikán bevezetett és a parlamentben most vitatott kormányrendelet azonban törvényerőre emelkedik, és a közbiztonságot veszélyeztető külföldieket kiutasítjuk. Azokat is, akik például másokat emberi méltóságuktól fosztanak meg - fogalmazott Giuliano Amato belügyminiszter, a gyerekeket koldulásra kényszerítő maffiára utalva. Románia baráti ország és Róma nem kívánja megsérteni az uniós állampolgárok szabad mozgását, de ezt a biztonsággal való joggal kell egyeztetni - tette hozzá Prodi, aki azonnali olasz-román rendőrségi osztag felállítását jelentette be, további román nyomozókat várnak Itáliába a bűnözők kiszűrésére. A becsületes többséget nem szabad összekeverni a bűnözőkkel, mondta Tariceanu. Ő ingyenes jogvédelmet ígért az Olaszországban bajba jutó honfitársainak román konzuli hálózat megerősítésével. Olaszok és románok azonban elsősorban Brüsszeltől várnak segítséget. Az EB elnökéhez küldött Prodi-Tariceanu-felhívás az EU fellépését sürgeti a tagállamok közötti migráció problémái megoldására, mindenekelőtt a roma kisebbség helyzetét említve. Prodi a tegnapi sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a romák és más bevándorlók szociális integrációját a strukturális alapokkal kell segíteni és finanszírozni. Az olasz politika pozitívan értékelte a megbeszélést, egyedül a szélsőjobboldali Szociális Alternatíva európai képviselője, Alessandra Mussolini jegyezte meg, hogy Prodinak és Tariceanunak nem a római kormánypalotában, hanem egy római román barakkban kellett volna találkozni, és ha Tariceanut annyira zavarja a románok kiutasítása, fogja az olasz börtönökben levő románokat, és vigye haza őket.
A román parlament Tudorral rendeztetné a romák helyzetét
Adrian Cioroianu román külügyminiszter éppen Egyiptomból adott nyilatkozatot az egyik román kereskedelmi televíziónak az itáliai romaügyek kapcsán. Ebben kijelentette: "A sivatag közepén arra gondoltam, vásárolnunk kéne egy részt abból az egyiptomi sivatagból, hogy oda helyezzük el azokat, akik bennünket külföldön nevetségessé tesznek. (...) Ezeket az embereket a legnehezebb munkára kellene befogni, talán büntetőszázadokat kellene e célból alakítani, talán ez észhez térítené őket." A kijelentést követően több civil társadalmi szervezet és a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) élesen elítélte a külügyminiszter nyilatkozatát. Traian Basescu államfővel az élen sokan a liberális politikus azonnali lemondását követelték, és kijelentését "náci szelleműnek" és "fasisztoidnak" minősítették. Cioroianu bocsánatot kért, azzal: ő maga is meglepődött, amikor visszahallgatta nyilatkozatát. (!)
A felháborodás hamar elpárolgott. Cioroianunak feltehetően nem kell lemondania. A furcsa kijelentés - talán nem meglepő - sikeres volt az utca emberei sorában. Ez a november végén esedékes EP-választások előtt zavarja a Basescu által is támogatott Demokrata Pártot. A római román romabotrány választási kampányüggyé lett. Így olyan véleményeket olvasni, hogy az unió eddig csak bírálta a romák társadalmi beilleszkedését célzó román intézkedéseket. Most, hogy a romák (már) ott vannak náluk, mutassák be, hogyan kell őket európai módon integrálni. Netán buldózerekkel, ahogyan Rómában az utóbbi napokban próbálják? Cioroianu szavai a román politikai elit gondolkodásmódját tükrözik. Nem akarják észrevenni, hogy a társadalom peremére szorított cigányság évszázados hátrányos helyzetét kellene megszüntetni. Ennek sikeréhez egy csepp empátia is szükséges. A román parlament kedden a szélsőséges nacionalizmusáról, antiszemitizmusáról és romaellenességéről ismert Corneliu Vadim Tudor szenátort, a Nagy-Románia Párt elnökét küldte Olaszországba, hogy ott ő találjon megoldást az ottani románok helyzetére. (Tibori Szabó Zoltán, Kolozsvár)