Amerika az inkvizíció nyomdokain
Csupán négy perc kellett ahhoz, hogy az önkéntes immár saját hányásától is fuldokolva elsírja magát. A spanyol inkvizíció, a második világháborús Japán és a kambodzsai népirtó Vörös Khmerek kedvelt kínzási módszerét hétfőn amerikai emberi jogi aktivisták próbálták ki önmagukon. A törvényhozásnak helyet adó Capitoliumnál megtartott demonstrációra az adott okot, hogy a szenátus illetékes bizottsága előtt az új amerikai igazságügyiminiszter-jelölt, Michael Mukasey többször is kitérő választ adott arra a viszonylag egyszerű kérdésre, hogy kimeríti-e a vizesdeszkázás a kínzás fogalmát.
Az Egyesült Államok számára nemzetközi szerződések és saját törvényei is tiltják a foglyok kínzását. A vizesdeszkás módszert, amikor a megkötözött, fejjel lefelé rézsutosan tartott fogoly fejére törülközőt borítanak, és azt vízzel locsolják, amitől a delikvens úgy érzi, mindjárt megfullad, a jelentések szerint a CIA Halid Sejk Mohammeden, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kitervelőjén is alkalmazta. Vallatási szakértők, katonatisztek, orvosok és emberi jogi aktivisták szerint ez mindenképpen kínzás. Ráadásul nem is célravezető, mert hatására a fogoly nem az igazat mondja, hanem bármit, amiről azt hiszi, hogy hallani akarják tőle. A kormányzat azonban nem hajlandó állást foglalni az ügyben, ami azt a gyanút kelti, hogy az eljárást továbbra is gyakorolják.
A CNN felkérésére végzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezett amerikaiak 69 százaléka kínzásnak tartja a vizesdeszkázást, és 58 százalékuk úgy véli, hogy azt még terroristák esetében sem lenne szabad alkalmazni. 28 százalék szerint a módszer nem kínzás, és 40 százalék tartja azt, hogy még ha az is, a terroristákkal szemben megengedett. Két demokrata szenátor átállása után a bizottság tegnap elfogadta Mukasey miniszteri jelölését.