Lakótelep a felhőkarcolók árnyékában
Közép- és Kelet-Európában más helyzet állt elő, amelyet a Másik város szervezői két részre bontva fejtenek ki. A magyar kiállítás a történelmi és ideológiai aspektusokkal foglalkozik, a román az emberi sorsokkal, mindennapi élethelyzetekkel, a társadalmi valósággal. Somogyi Hajnalka, az egyik magyar kurátor szerint a modernista lakótelepek a hidegháború óta közös pontot alkotnak a kapitalista és a szocialista országokban végbement urbanizációban. Közép- és Kelet-Európában ez jelképezte az állami gondoskodást, és a városi lakosság negyede még mindig lakótelepen él. Amerikában viszont a lakótelep a faji probléma egyik vetületévé vált. A telepeket létrehívó szociális gondolat már a múlt, ám a korábbi ideológiát tükröző épületek még masszívan jelen vannak a városképben.
A kiállítás alapja fiatal magyar építészek egy csoportjának a lakótelepekkel kapcsolatos néprajzi, szociológiai kutatása, illetve az abból a budapesti Trafóban rendezett tavalyi tárlat. A Magyar Kulturális Intézet igazgatója, Orsós
László Jakab ezt látva kérte fel Somogyi Hajnalkát és kurátortársát, Szemerey Hubát a manhattani bemutatkozásra. A fényképekből, videókból, építészeti rajzokból, makettekből, és egy installációból álló kiállítást a szlovének is támogatják, de nekik nincs helyszínük New Yorkban.
Somogyi Hajnalka szerint az elmúlt években kialakult egy, csehek, lengyelek, szlovákok, szlovének, magyarok és románok közötti művészeti hálózat, szaporodnak a közös kulturális projektek. A románokkal kiváló az együttműködés. Az európai és az amerikai építészek, művészek munkáival kiegészített mostani anyagot szeretnék könyvben is kiadni.