NBA: három sztár a siker kulcsa
A Kelták eddig tizenhatszor nyerték meg a bajnokságot, 1959 és 1966 között például sorozatban nyolcszor, de legutóbb 1987-ben játszottak döntőt, és azóta leginkább az emlékeikből éltek. Ennek most vége, a Kevin Garnett, Paul Pierce, Ray Allen triótól minimum elődöntőt várnak.
Az NBA idénye kedd este - magyar idő szerint ma hajnalban - különben is a triumvirátusok jegyében kezdődött. Az edzők legújabb mániája az, hogy egy nagy csapatba három sztár kell. Kettő kevés, négy sok, három éppen jó. Az ötletet a címvédő San Antonio Spurs adta, ahol Tim Duncan, Tony Parker és az argentin Manu Ginobili minden ellenféllel szemben feltalálta magát. Ellentétben például a Los Angeles Lakersszel, ahol Kobe Bryant szenvedett magányosan vagy a Cleveland Cavaliersszel, amelyet LeBron James egymaga cipelt széles hátán - egészen a döntőig. A Washington Wizardsban az idén az Antawn Jamison, Gilbert Arenas, Caron Butler triótól várnak csodát. Igaz, ők hárman már az előző évadban is 67,3 pontot dobtak meccsenként, a Varázslók mégsem rengették meg a világot.
Az újoncok közül leginkább Kevin Durantra érdemes figyelni. Őt néhány éve a Washingtonhoz közeli Montrose Christian középiskola csapatában többször láttam közelről - már tinédzserként is nagy szám volt. (Több kiváló csapattársa is akadt, aki ma egyetemi szinten csillag, és hamarosan megérkezik az NBA-be. A Montrose Christian akkoriban egy 209 centis magyar játékossal is próbálkozott, ám a dologból nem lett sikertörténet.) Durant az egyelőre még Seattle-ben székelő Supersonicsot erősíti, de könnyen lehet, hogy a csapat hamarosan Oklahoma Citybe települ át, ahol egyelőre a New Orleansból a Katrina hurrikán pusztítása után "kölcsönvett" Hornets van otthon. Torontóban a 213 centi magas, olasz Andrea Bargnanitól várnak sokat, Chicagóban a 206 centis, és kínaiasan hangzó neve ellenére hamisítatlan afrikai-amerikai Luol Dengtől. Nagy kérdés, hogy hol köt ki az NBA talán legjobb játékosa, a Los Angelesben egyre boldogtalanabb Kobe Bryant. A pletyka szerint alighanem Chicagóban. Tegnap Ernie Gruenfeld, a Washington magyar származású vezérigazgatója cáfolta, hogy a Wizards hajlandó lenne Arenast elcserélni Bryantre.
Újdonság az NBA-ben, hogy a bírók minden egyes döntését elektronmikroszkóppal vizsgálják majd. A csíkos mezesek a kitüntető figyelmet kollegájuknak, a meccseket előbb saját, aztán a maffia fogadási érdekeinek megfelelően vezető Tim Donaghynak köszönhetik. Mostantól hiba esetén a szurkolók, az edzők, a játékosok és a liga vezetői is azt kérdezik majd, vak a bíró vagy csaló? Eddig legfeljebb az előzőt tételezték fel.