Oknyomozás nonprofit alapon
Forradalmian újszerű újságíró vállalkozásba fog Paul Steiger, aki májusban történt lemondásáig a Wall Street Journal főszerkesztője volt. Irányításának tizenhat éve alatt a lap riporterei éppen tizenhat Pulitzer-díjat nyertek, aminek ezúttal különös jelentősége van: Steiger neve mellett ezek garantálják a létező legmagasabb szakmai színvonalat. A januárban induló Pro Publica oknyomozó újságírásra szakosodott nonprofit cég lesz. Anyagi alapját a Herbert és Marion Sandler által felajánlott évi tízmillió dollár, illetve több kisebb adomány biztosítja. A Sandler házaspár a jelzálogkölcsön területén gazdagodott meg, amikor cégüket tavaly eladták egy kereskedelmi banknak, a 26 milliárd dolláros vételárból egyenként 2,4 milliárdot kaptak. A pénzből bőkezűen juttatnak a liberális politikusoknak is, Bush elnök legaktívabb bírálói közé tartoznak.
A Pro Publica 24 újságíróval New Yorkban tervez indulni. Jó nevű veteránok és tehetséges fiatalok egyaránt lesznek köztük, fizetésük a piaci és szakmai szintnek felel majd meg. Steiger azt ígéri, senkit sem fog máshonnan extra jövedelemmel átcsábítani, de nem is várja el az érkezőktől, hogy lemondjanak addigi életszínvonalukról. A cég által indított projekteket az elkészültség különféle stádiumaiban a létező sajtóorgánumoknak fogják felajánlani, és a megrendelőknek bizonyos korlátok között beleszólást is engednek a munkába. Arra számítanak, hogy bár a nyomtatott sajtó szorult anyagi helyzete miatt mostanság kevesebb pénz jut a költséges oknyomozó műfajra, a közönség és a lapok továbbra is igénylik a hatalom, az óriáscégek és a nagy társadalmi szervezetek működésének folyamatos ellenőrzését, a viszszásságok feltárását.
Jelenleg a legnagyobb, leggazdagabb amerikai lapok sem engedhetik meg maguknak, hogy 20-30 riportert csak nagy lélegzetű és bizonytalan kimenetelű ügyekre vessenek be. Másrészt a szerkesztőségek bizalmatlanok a nem saját szerzők által végzett tényfeltárással szemben, viszonylag ritka, hogy hírügynökségektől vagy szabadúszó újságíróktól ilyen jellegű anyagokat vegyenek. A Pro Publica alapításáról beszámoló New York Times most azt ígéri, hogy együtt fog működni az új szervezettel, amelyhez hasonló azért már van Amerikában: San Franciscóban a Center for Investigative Reporting (Oknyomozó Riport Központ), illetve Washingtonban a Pulitzer Center on Crisis Reporting (a Válságtudósítás Pulitzer Központja). Ezek azonban az új vállalkozás költségvetésének töredékéből dolgoznak, és az újságírók csak támogatást kapnak tőlük, nem dolgoznak ott főállásban.
Ha beválik a Pro Publica elindítóinak számítása, az új lendületet adhat az Amerikában is állandóan elégtelennek tartott oknyomozó újságírásnak. Ennek feltétele egyrészt az, hogy a cikkek alaposak, érdekesek és megbízhatók legyenek - másrészt az, hogy a Sandlerek elszántsága akkor is kitartson, ha 2009 januárjában netán demokrata párti politikus költözne a Fehér Házba.