Természetrombolás Budán

Építési törmelékkel torlaszolták el a Gellért-hegy tövében az idén feltárt kristálybarlangot. A hatóság azonnal leállíttatta az ott folyó építkezést. A barlangkutatók szerint Budán számos hasonló, természetromboló építkezés zajlik.

Többméternyi magasságú építési törmelékkel torlaszolták el a Gellért-hegy tövében az év elején feltárt kristálybarlangot, melyet szakemberek szerint máshol bizonyosan világszenzációként kezelnének. Az I. kerületi Bérc utca alatt húzódó természeti csodát egy luxusvilla építésekor, az előkészítő talajmunka során fedezték fel. Akkor az építkezést le is állították, majd újra engedélyezték.

Adamkó Péter barlangkutató a Népszabadságnak elmondta, kutatótársával egy minapi bejáráson vették észre a bejárat eltorlaszolását. Pedig az építkezéshez csak úgy kapott engedélyt a kivitelező, ha a kutatóknak 24 órás bejutást biztosít egy közterületre kivezető járattal. A törmelék elszállításáig azt sem tudják megmondani, milyen mértékben károsodott a barlang. Adamkó Péter szerint, ha a barlangot tönkretették, az természetvédelmi bűncselekmény. A helyszíni bejárás után azonnal értesítették a természetvédelmi hatóságot, melynek fegyveres őrei rendőrökkel együtt érkeztek ki, s újból leállíttatták az építkezést. Az ügy folytatása egyelőre bizonytalan.

A barlangkutató szerint újra kellene gondolni a természetvédelmi szabályozást, s meg kellene tiltatni a barlangok feletti építkezéseket. A hasonló beépítések ugyanis Buda-szerte elharapództak, s ez felveti az építési hatóságok felelősségét is. Egy sor II. és III. kerületi barlangot ugyanis nem lehet feltárni. Azokat ugyanis csak magánterületről, magánházak udvaráról lehetne megközelíteni, ám ahhoz a tulajdonos nem járul hozzá. Ilyen helyekre egyáltalán nem lehetne építési engedélyt kiadni, mivel a világon egyedülálló barlangokról van szó, amelyeket védeni kell. Van ugyan egy húsz évvel ezelőtti szabályozás, ám azt senki nem tartja be.

Úgy tűnik, mintha az illetékesek nem hallanák a szakma és a civil szervezetek hangját. Mint arról korábban már beszámoltunk, a szóban forgó villaépület már a harmadik azok közül, melyek úgy készülnek a Bérc utcában, hogy jelentős bevájást ejtenek a hegyben. Paradox módon a kristálybarlangra ennek során bukkantak a markolók. Az építkezést akkor állították le először. A barlangászok két hétig kutattak. A feltárás során kiderült, hogy egy hatvan méter hosszú járatról van szó, amely a Gellért-hegy belseje felé tart, és úgy tűnik, nincs összeköttetésben más, ismert üregrendszerrel.

Mint azt Takácsné Bolner Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium barlang- és földtani osztályának vezetője lapunknak korábban elmondta, a feltárt járat nagy turisztikai vonzerőt vélhetően nem jelent, hisz sok helyen csak guggolva vagy kúszva járható. Értékes geológiai képződményeiről viszont a Citadella kristálybarlang nevet kapta. Automatikusan védettség alá is került, hisz a törvény szerint minden két méternél hosszabb természetes üreg törvényi oltalom alatt áll.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.