A rendőrök blokkolták a blokádot

A már előző este elrendelt készültség ellenére sem sikerült a rendőrségnek megakadályoznia a hídblokádot pénteken. Az Erzsébet hídon a reggeli csúcsforgalom idején úgy 100-150 "hobbi-rendzavaró" akarta megbénítani a főváros közlekedését. A rendőrség 54 személyt állított elő.

Senkit nem akadályozhat meg a rendőrség abban, hogy átkeljen a hídon - így magyarázta Bencze József országos rendőrfőkapitány péntek délután, rendkívüli sajtótájékoztatón, hogy miért nem sikerült megelőznie a rendőrségnek a kuruc.info szélsőjobboldali internetes portál által hetek óta szervezett hídblokádot.

A főkapitány azt mondta: pusztán azért, mert a híd közepe táján sétál a járdán, még senkiről sem feltételezhetik, hogy törvénysértésre készül. Csakhogy más esetekben a rendőrség bizonyos külsőségekből is messzemenő következtetéseket von le, s a szerint intézkedik is. Például, ha az út szélén lengén öltözött fiatal nőket látnak a rendőrjárőrök, általában prostituáltnak nézik, és elzavarják őket. Vagyis a kérdés az, hogy ennek analógiájára a kuruc.info által meghirdetett hídblokád időpontjában az Erzsébet hídon gyülekező árpádsávosokról vajon miért nem feltételezték, hogy egy be nem jelentett demonstráció résztvevői.

Erre a kérdésre Bencze, Tóth Gáborral, Budapest főkapitányával együtt kitérő választ adott. Lényegében megismételte korábbi kijelentését: a rendőrségnek csak akkor volt joga fellépni, amikor a demonstrálók az úttestre léptek, és ezzel akadályozták a forgalmat.

Tény: az autóelszállítókkal, helikopterrel, motorcsónakokkal, vízágyúval és a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) több bevetési egységével felvonuló karhatalom rövid idő alatt megtisztította az Erzsébet hidat a rendzavaróktól.

Bencze újfent hangsúlyozta: a rendőrség csak akkor léphet fel, ha törvénysértést észlel. Az igazságszolgáltatás más szereplőinek kellene elgondolkodniuk azon - tette hozzá később -, hogy a szinte minden rendzavarásban, zavargásban részt vevőkkel szemben kellő visszatartó erőt jelent-e néhányszor tízezer forintnyi bírság?

Emlékeztetett arra: a rendőrség évek óta hiába próbálja elérni, hogy a futballhuligánokat - az általuk elkövetett szabálysértésekért - ne csak pénzbüntetéssel, pár hetes elzárással büntessék, hanem mellékbüntetésként tiltsák ki őket az ország valamennyi pályájáról. Mint fogalmazott: el kellene gondolkodni azon, nem jött-e el annak az ideje, hogy az arra illetékesek (Bencze nyilvánvalóan a bíróságokra utalt) eltiltsák a nyilvános tömegrendezvényektől azt a pár száz szélsőségest, aki játszótérnek tekinti a fővárost, és megkeseríti több százezer ember életét.

A hobbi-rendzavarók közül - ahogy Tóth Gábor a hídblokádot hirdető csoportosulást nevezte - a rendőrség 54 személyt állított elő rendzavarás, garázdaság és a gyülekezési joggal való visszaélés miatt. Az előállítottak között van számos egykori Kossuth téri vezető. A rendőrség vezetői visszautasították, hogy megkésve léptek volna föl, s hogy éppen a nagy létszámú rendőri erők és az azt szállító járművek okoztak torlódást a hídon.

A "tüntetők" a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság döntésére hivatkozva törvénysértőnek tartották a rendőrség fellépését az ő - ahogy mondják - békés demonstrációjuk ellen. Szerintük a rendőrség békés tüntetést nem oszlathatna fel. Bencze egy kérdésre válaszolva azt hangsúlyozta: a bíróság épp egy magyar eset kapcsán hozta meg "az azonnali politikai választ igénylő kérdésben tartott spontán demonstrációval kapcsolatban megfogalmazott" álláspontját. A bíróság döntése azonban nem írja felül a magyar jogot, amely a be nem jelentett demonstráció feloszlatására kötelezi a rendőrséget. Ráadásul ez az eset nem minősíthető spontánnak, s a résztvevők nem azonnali politikai választ igénylő kérdésben nyilvánultak meg.

Bencze bejelentette: a rendőrségnek tudomása van arról, hogy a hídblokádkísérlet után szétszéledt, majd az Astoriánál és a város más pontjain újra és újra összeverődött csoportok további rendzavarásokra készülnek, ezért általános közbiztonsági és idegenrendészeti akciót rendelt el, amelyben a határőrség egységei is részt vesznek. Miután vidékről erősítést ígértek a Kossuth térieknek, a rendőrség fokozta jelenlétét a pályaudvarokon és a hidaknál.

Orbán: Én itt ültem...

"Blokádban ártatlan vagyok, itt ültem ugyanis a Városházán" - válaszolt Orbán Viktor tegnap egy sajtótájékoztatón arra, hogyan értékeli a pénteki hídlezárást. A Fidesz elnöke mindazonáltal egyértelművé tette: Magyarországon a törvényeket be kell tartani, a törvénytelen megoldásokat a Fidesz visszautasítja, mivel "a törvény és a rend pártja". Orbán szerint senkinek sem áll jogában megakadályozni például azt, hogy törvénytisztelő polgárok eljuthassanak a munkahelyükre, a törvénytelen tüntetésekkel szemben el kell járni a szabályoknak megfelelően - tette hozzá. (Cs. I.)

Az Új Generáció vizsgálatot követel

Léderer András, az SZDSZ Új Generáció elnöke nyílt levélben arra kérte az adatvédelmi biztost, hogy rendeljen el vizsgálatot a kuruc.info által mobiltelefonokra érkezett, bűncselekmények megvalósítására felhívó üzenetek kapcsán. A fiatal politikus azt várja Péterfalvi Attilától, hogy vizsgálja ki, milyen módon, milyen adatkezelési szabályok megsértésével jutott a kuruc.info olyanok telefonszámaihoz, akik nem adtak engedélyt a róluk szóló adatok kezeléséhez, kinek kell viselnie a jogi felelősséget az ilyen tartalmú, kéretlen üzenetekért. Arra is választ vár, van-e bármilyen összefüggés a Fidesz által összeállított milliós adatbázis és a kuruc.info sms-kampánya között. Az sms szövege: "A taxisblokád évfordulóján, holnap pontban reggel 8-kor lezárjuk az Erzsébet hidat vagy a Ferenciek terét. Bővebben a hírportálunkon. Cselekedj!"

Erős mondatok

Juhász Gábor igazságügyi államtitkár:

"Rendbontókról, és nem tüntetőkről beszélhetünk a reggeli budapesti engedély nélküli demonstráció kapcsán. A rendőrség szabályosan, kellő hatékonysággal, a legmesszemenőbben figyelembe véve Budapest érdekét, nagy pontossággal lép fel a rendbontók ellen. (...) A rendőrség ma egy 2,5 milliós szénakazalban 150 tűt keres." (MTI)

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője:

"Semmilyen politikai indulat nem adhat menlevelet arra, hogy félkótya őrjöngők túszul ejtsék a várost. Szerényen, magyar állampolgárként kérdezem, nincs itt az ideje annak, hogy akik idén októberben csak a rendőröket szólították fel a törvények betartására, ugyanilyen erélyesen másokat is felhívjanak erre?"

Tarlós István, fővárosi Fidesz-frakcióvezető:

"Törvénytelen és anarchikus, akadályozza a város rendeltetésszerű használatát, sérti a lakosság alapjogait. Nem kizárható az sem, hogy a meggondolatlan rendbontók cselekedeteikkel ráadásul akarva-akaratlan azok érdekét fogják szolgálni, akik ellen fellépnek."

Dávid Ibolya MDF-elnök:

"A rendőrségnek jogában áll, és egyben kötelessége is, hogy a szabadságjogában megsértett két és fél millió ember érdekében fellépjen, és eltakarítsa a hidakról, az utakról az illegálisan demonstráló szélsőségeseket. Budapesten és az országban rendnek kell lennie! Nem engedhetjük meg, hogy pár száz ember megzsaroljon egy egész fővárost, és szabadságjogaiban korlátozzon milliókat."

Pelczné Gáll Ildikó Fidesz-alelnök:

"Az Erzsébet híd lezárására való felhívást
a Fidesz törvénytelen cselekedetnek tartja.
Az egész hídlezárás elfogadhatatlan."

A rendőrök vetettek véget a jobbikos Novák Előd dobszólójának
A rendőrök vetettek véget a jobbikos Novák Előd dobszólójának
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.