Batthyány a pelikános hajón

Nem a Batthyány-emlékévben, de nem sokkal születésének 201. évfordulója után felállítják az 1848-as szabadságharc mártír miniszterelnökének szobrát. Az öt pályázóé közül Stremeny Géza tervét ítélte a legjobbnak a sok hónapos késéssel kiírt pályázat bíráló bizottsága.

Az 1848-as szabadságharc hőseinek, Bemnek, Eötvösnek, Kossuthnak, Petőfinek, Széchenyinek a róluk elnevezett közterületen van szobruk, az első magyar felelős kormány miniszterelnöke emlékműveként a Batthyány-örökmécses szolgál a Belvárosban. A kormány már két évvel ezelőtt határozott arról, hogy születése kétszázadik évfordulójának tiszteletére 2007-et Batthyány-emlékévnek tekinti. Ennek kiemelkedő eseményeként tervezték felállítani budapesti szobrát. De hiába, hogy 2003-tól külön intézmény, a Nemzeti Évfordulók Titkársága - ma a hungarológia központként működő Balassi Bálint Magyar Kulturális Intézet része - szervezi az emlékéveket, még a szoborpályázatot sem írták ki, miközben arról beszéltek, hogy október 6-án, vértanúságának évfordulóján felállíthatják az emlékművet.

Végül csak a nyár végén kértek föl hét művészt. Mindössze hat hét állt a meghívottak rendelkezésére, hogy a Batthyány téren, Szent Anna-templom tőszomszédságába, az Angelika presszó előtti parksávra készítsék el a tervüket. Végül öt művész adott be pályamunkát. A zsűri egyértelműen Stremeny Géza szobrászművész elképzelését tartotta megvalósításra alkalmasnak. Néhány apró változtatást kértek tőle, ami ilyenkor szokásos eljárás, mégiscsak hosszú időre a városképet meghatározó szerepű köztéri emlékműről van szó.

A négy méter negyven centi magas alkotás azt a pillanatot ábrázolja majd, amikor a miniszterelnök a Dunán hajóval Bécsbe érkezik, hogy az uralkodóval szentesíttesse az 1848. áprilisi törvényeket. Az ék alakú hajóorr és rajta a gróf címerállata, az önfeláldozást jelképező pelikán kőből készül majd, Batthyány stilizált ünnepi ruhában álló, maga előtt a törvényeket felmutató alakját pedig bronzból öntik ki.

Az emlékmű elkészítéséhez sok szakember összmunkájára van szükség, a szobrászon kívül geodéta, kertépítő, statikus, bronzöntő, kőfaragó működik közre, és akkor még nem beszéltünk a kövezet kivitelezéséről, a hatalmas kőhajó és a bronzalak szállításáról, daruval való helyreillesztéséről.

- Nagyon sokat olvastam róla, hogy kialakíthassam az elképzelésemet - magyarázza Stremeny Géza. - Batthyány Lajos a törvény embere volt, mindent megtett azért, hogy közvetítsen a forradalmi nemzet és az uralkodó között. Ennek jelképeként is felfogható a hajó, amelyen áll. De a kardnak is ott a helye az oldalán, mégiscsak ő volt, aki felállította a honvédséget, hogy megfékezze az udvar parancsára Pest felé nyomuló Jellasics horvát bánt.

A legnehezebb feladat az volt, hogy a kortárs művészet formanyelvét alkalmazó alkotás híven adja vissza a XIX. századi hőst. Ráadásul nem lehetett figyelmen kívül hagyni a köztéren a szoborral naponta találkozó emberek ízlésvilágát sem.

- A rendelkezésre álló 35 millió forint valószínűleg elég lesz a teljes munkára - mondja Stremeny Géza -, de az szinte lehetetlen, hogy a 201. születésnapra, február 11-re a téren álljon a szobor. Már csak azért sem, mert a fagyos időszak közepén, esetleges havazás közben képtelenség a terepet megfelelően elrendezni. Inkább március 15-én, a szabadságharc kezdetének 160. évfordulóján lehet majd fölavatni.

Ezzel kapcsolatban jegyezte meg Zsigmond Attila, a fővárosi köztéri emlékművek kivitelezéséért felelős Budapest Galéria vezetője: - Ha már a pályázatot késve írták ki, nincs értelme görcsösen ragaszkodni ilyen-olyan teljesíthetetlen határidőkhöz. Sokkal fontosabb, hogy Budapest e jelentős közterén, remélhetőleg nagyon sokáig látható szobor kvalitásos alkotás legyen, és a lehető leggondosabb munkával állítsuk a helyére.

Stremeny Géza a szobor makettjével
Stremeny Géza a szobor makettjével
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.