Magyarországon vizitál a dalai láma második helyettese
Bogdo Gegen, aki a Tibetet Segítő Társaság, a Congkapa Alapítvány és a Tan Kapuja Buddhista Főiskola meghívására jött, és előreláthatóan november 1-ig tartózkodik az országban, vasárnap áldását osztja az egyház itteni híveinek, felszenteli a tari sztúpát és találkozik a magyarországi mongolokkal.
A Bogdo Gegen címet viselő, 1932-ben a tibeti Lhászában született vallási vezető egyszerű gyerekként nőtt fel, a jelenlegi XIV. dalai lámával azonban nagyon jól ismerték egymást, családjuk ugyanabból a tartományból származik. Később tanulni is járt hozzá, megfogalmazása szerint jelenleg is karmikus kapcsolat van közöttük.
A buddhizmus vezető személyisége hangsúlyozta, hogy noha ő mongóliai származású, és Mongóliában szintén végbement a rendszerváltás, a vallásgyakorlás tárgyi és szakrális feltételei még mindig nem adottak, emiatt tartózkodik most is Indiában. Emlékeztetett arra, hogy ez a helyzet annál is inkább furcsa, mert 1924-ig teokratikus monarchia volt Mongólia, azaz egyházi irányítás alatt működött az államapparátus.
A buddhizmus hitelvei szerint a jelenlegi Rinpocse a kilencedik a kronológiai sorrendben - egyik elődje hitük szerint Dzsingisz kán birodalmának hanyatlásakor lépett színre -, de a rendszerváltásig nem kaphatta meg a Bogdo Gegen címet. Így fordulhatott elő, hogy noha a dalai láma már három éves korában elismerte természetfeletti képességeit - ami leginkább abban áll, hogy képes visszaemlékezni előző életeinek mozzanataira -, ünnepélyes trónra emelésére egészen 61 éves koráig kellett várnia - közölte.
A Rinpocse beszélt arról, hogy 7 évesen került a tibeti Tara Natha kolostorba, ahol 21 évet töltött. Innen 1959-ben, Tibet kínai elfoglalásakor kellett elmenekülnie, ezután két évig Nepálban tartózkodott, ahonnan jelenlegi lakhelyére Indiába, Daramsalába távozott.
A Rinpocse az MTI-nek elmondta, hogy nagyon sok különböző vallás próbál egymás mellett élni a Földön, amelyek egyaránt békét akarnak; ennek viszont egyik előfeltétele az együttérző szeretet. Attól függetlenül, hogy ki milyen vallásban hisz, vagy éppen nem hisz, mindenkinek ugyanaz a célja, hogy boldog legyen, és ezt a béke elérésével és a szenvedés megszüntetésével lehet leginkább realizálni - fogalmazott.
(MTI)