Részben Európa és bajnokok
(Azon persze el lehet tűnődni, hogy a prágai Slavia elleni 7-0 alkalmával tizenhárom külföldi és egyetlen "hazai" játékost bevető londoni csapat mennyire angol.) Igaz, a szigetországi klubok közül kerül ki a csoportmérkőzések eddigi szakaszának nagy vesztese is, hiszen nagyjából annyian számíthattak arra, hogy az előző évadban döntőt játszó Liverpool csupán egy pontot hoz össze kilencből, mint arra, hogy a francia bajnokságban a tizenhetedik helyen álló Olympique Marseille veretlenül vezet...
Az OM mellett hétpontos még a Barcelona, a Chelsea, a Rangers és a Real Madrid, míg hatot szerzett idáig a Milan, a Sahtyor, az AS Roma, az Internazionale, valamint a Sevilla. Ebben a körben a glasgow-i és a donyecki felfutás a feltűnő, bár az ukrán csapat hasonlóképpen ukrán, ahogyan az Arsenal angol, hiszen legutóbb csak Pjatov, Kucser, Csigrinszkij és Gladkij képviselte Ukrajnát az együttesben; ennyien brazilok is voltak a San Siróban pályára küldött tizennégyben... Ráadásul, ha Pjatov kapus és a már bő negyedóra után lecserélt Kucser nem kap helyet a csapatban, a Sahtyor minden bizonnyal jobban jár, mert ez a két labdarúgó ugyanúgy főszerepet játszott a Milan 4-1-es győzelmében, mint Gilardino vagy az ellenállhatatlan Seedorf, Kaká páros.
De hát az első számú európai klubtorna már régóta nem a klubokat adó országok futballistáinak vetélkedője, hanem világtorna. Hogy mást ne mondjak, kedden és szerdán kilenc brazil szerzett tíz gólt: Robinho (Real Madrid) kettőt, míg Bobo (Besiktas), Julio Cesar (Olimpiakosz), Diogo Rincon (Dinamo Kijev), Luis Fabiano (Sevilla), Jo (CSZKA Moszkva), Juan (AS Roma), Liedson (Sporting), Fabio Santos (Lyon) egyet-egyet. Ám a félreértések elkerülése végett meg kell jegyezni, hogy az európai futballtörténet a BEK életre hívásának idejétől kezdve efféle képet mutat, elvégre az első öt kiírás győztese, a Real Madrid szintén a légióra épült, gondoljunk csak Dominguez kapusra, vagy Santamariára, Kopára, Rialra, Didire, Canarióra, Di Stefanóra, s korántsem utolsó sorban Puskásra. (Az ötvenes-hatvanas években a nagy olasz klubok szintén nem győzték honosítani a dél-amerikaiakat Schiaffinótól Altafiniig, Sivoritól Sormaniig, a Barcelona támadójátékosai közül pedig csak Suarez volt spanyol, Kubala, Kocsis, Czibor, Szalay, továbbá Evaristo és Martinez nem. Illetve, a paraguayi Martinez utóbb "spanyollá" lett, miként Di Stefano vagy Puskás...)
A nagy változás tehát nem ebben van, hanem abban, hogy a BEK-et Bajnokok Ligájára keresztelték. Az elnevezés azonban nem felel meg a valóságnak, hiszen a mostani mezőnyből az Arsenal, a Chelsea, a Liverpool, a Barcelona, a Sevilla, a Valencia, a Benfica, a Sporting, a Besiktas, a Bremen, a Schalke, a Marseille, a Lazio, a Milan, az AS Roma, a Rangers, a Sahtyor, a Slavia és a Steaua csak szeretett volna bajnok lenni a 2006/2007-es évadban... Másképpen: tizenkilenc "kinevezett" és csak tizenegy valódi aranyérmes van a harminckettő között, még akkor is, ha a tizenkilencekhez tartozik a - paradox módon - címvédő Milan. (A hazájában legutóbb egyaránt első helyezett Sparta Praha és Dinamo Bucuresti nem tudott bekerülni a csoportkörbe.)
Persze ha úgy nézzük, hogy valamennyi részvevő volt már bajnok az idők folyamán, akkor minden stimmel. Bár így - meghívásos alapon - játszhatna, mondjuk, a Galatasaray, a Juventus, a Panathinaikosz, a Real Sociedad, a Tottenham vagy a most éppen német másodosztályú Köln és Mönchengladbach is...
Nem igaz?
Bajnokok Ligája
csoportmérkőzések, harmadik forduló
A csoport: Besiktas-Liverpool 2-1, Marseille- Porto 1-1. Az állás: 1. Marseille 7 pont, 2. Porto 5, 3. Besiktas 3, 4. Liverpool 1.
B csoport: Chelsea-Schalke 2-0, Rosenborg-Valencia 2-0. Az állás: 1. Chelsea 7, 2. Rosenborg 4, 3. Schalke 3 (2-3), 4. Valencia 3 (2-4).
C csoport: Real Madrid-Olimpiakosz 4-2, Werder Bremen-Lazio 2-1. Az állás: 1. Real Madrid 7, 2. Olimpiakosz 4, 3. Werder Bremen 3, 4. Lazio 2.
D csoport: Milan-Sahtyor Donyeck 4-1, Benfica-Celtic 1-0. Az állás: 1. Milan 6 (7-4), 2. Sahtyor Donyeck 6 (4-4), 3. Benfica 3 (2-3), 4. Celtic 3 (2-4).
E csoport: Stuttgart-Lyon 0-2, Glasgow Rangers-Barcelona 0-0. Az állás: 1. Barcelona 7 (5-0), 2. Glasgow Rangers 7 (5-1), 3. Lyon 3, 4. Stuttgart 0.
F csoport: AS Roma-Sporting Lisboa 2-1, Dinamo Kijev-Manchester United 2-4. Az állás: 1. Manchester United 9, 2. AS Roma 6, 3. Sporting Lisboa 3, 4. Dinamo Kijev 0.
G csoport: CSZKA Moszkva-Internazionale 1-2, Eindhoven-Fenerbahcse 0-0. Az állás: 1. Internazionale 6, 2. Fenerbahcse 5, 3. Eindhoven 4, 4. CSZKA 1.
H csoport: Arsenal-Slavia Praha 7-0, Sevilla-Steaua Bucuresti 2-1. Az állás: 1. Arsenal 9, 2. Sevilla 6, 3. Slavia Praha 3, 4. Steaua Bucuresti 0.
UEFA Kupa
csoportmérkőzések, első forduló
A csoport: Zenit-Alkmaar 1-1, Everton-Larissza3-1. Szabadnapos: Nürnberg.
B csoport: Panathinaikosz-Aberdeen 3-0, Lokomotiv Moszkva-Atletico Madrid 3-3. Szabadnapos: FC Köbenhavn.
C csoport: Elfsborg-AEK Athén 1-1, Villarreal-Fiorentina 1-1. Szabadnapos: Mlada Boleslav.
D csoport: Brann Bergen-Hamburg 0-1, Basel-Rennes 1-0. Szabadnapos: Dinamo Zagreb.
E csoport: Sparta Praha-FC Zürich 1-2, Leverkusen-Toulouse 1-0. Szabadnapos: Szpartak Moszkva.
F csoport: Bolton-Braga 1-1, Crvena Zvezda-Bayern München 2-3. Szabadnapos: Arisz Szaloniki.
G csoport: Tottenham-Getafe 1-2, Anderlecht-Hapoel Tel-Aviv 2-0. Szabadnapos: Aalborg.
H csoport: Helsingborg-Panioniosz 1-1, Bordeaux-Galatasaray 2-1. Szabadnapos: Austria Wien.
Menesztették Knut Törumot, a Rosenborg szakvezetőjét: a döntést azt követően jelentették be, hogy az együttes - nem kis meglepetésre - 2-0-ra legyőzte a Valenciát a Bajnokok Ligájában. Terje Svendsen klubelnök az edző elküldése kapcsán úgy fogalmazott: a tréner egyetértett abban a vezetőséggel, hogy a csapat az idei szezonban várakozáson alul szerepel, tudniillik a norvég bajnokságban csupán a hatodik helyen áll, s nincs esélye a címvédésre. Törum egy esztendeig irányította Rosenborgot, munkáját - az idény hátralévő részében - eddigi segítője, Trond Henriksen veszi át. Az északi garnitúra - a Chelsea mögött - második a BL B csoportjában...