Ez a díva!

Kukából mentették ki Lakatos Gabriella Kossuth-díját, egy évig egyezkedtek szakmai hagyatékáért. Hogy milyen kép(ek) maradt(ak) a balerináról, aki október 18-án lett volna nyolcvanéves, kiderül az Operaház Vörös Szalonjában. Az Egy táncos díva arcképe című kiállítást a színházi intézet munkatársai állították össze, akikkel nemcsak erről beszélgettünk, hanem legújabb szerzeményeikről is.

Bőröndökben szállítja az Országos Színházi Múzeum és Intézetbe (OSZMI) a rendező, színházigazgató, színészpedagógus és műfordító Nádasdy Kálmán hagyatékát Halász Tamás. Nádasdy ugyan 1980-ban hunyt el, felesége, az operaénekes Birkás Lilian az idén. A tánckritikus Halász, aki az OSZMI táncarchívumának munkatársa, megnyugtatta a legendás rendező fiát, Nádasdy Ádámot, jó helyen lesz náluk az írásos hagyaték. Matatunk egy kupacban, kihúzunk egy levelet, azaz kettőt. "Kedves direktorom! Nagy öröm volt, hogy Budapestre utazhattam az Albert Herring 50. előadására. Nagyon megható és egyben érdekes esemény volt és nagyon hálás vagyok az előadóművészek és a közönség részéről irántam megnyilvánuló kedvességért..." Ezt a zeneszerző Benjamin Britten írta, természetesen angolul, és a hivatalos magyar fordítással együtt őrizte meg a rendező.

Alig sárgult, apró fehér kártya emlékezik meg arról, hogy 1979. április 19-én, délután háromkor, Farkasréten temettek egy másik rendezőcsodát, Várkonyi Zoltánt. Nádasdy erre kordonátlépő meghívót kapott, mint a hozzátartozók. A teljesen fel nem derített hagyatékból sorra bukkannak elő világhírűvé vált alkotók levelei: a karmester Lamberto Gardellitől a koreográfus Milloss Aurélig.

A Nádasdy-relikviák feldolgozásán túl a nemrég megnyílt Lakatos Gabriella-kiállítás foglalkoztatta hónapokig Halászt és a tárlatvezető Szúdy Esztert. Október 18-án lett volna 80 éves az 1989-ben elhunyt balerina, akinek szakmai hagyatéka viszontagságosan került az intézetbe. Az Operaház egykori szólótáncosa, Ősi János szólt Szúdy Eszternek, hogy Lakatosék házát eladták, a kukában hevernek a balerináról szóló újságcikkek. Az új tulajjal cirka egy évig kellett egyezkedniük, míg néhány emléket átadott Szúdyéknak. Eljutott hozzájuk Lakatos Kossuth-díja is - rajta egy munkás talpnyoma. A kiállításhoz jócskán hozzájárult az a gyűjtemény is, amelyet jó pár éve Lakatos barátnőjétől, a tévés szerkesztő Hámos Veronikától kaptak.

A tánctár csak egy az OSZMI tizenhat gyűjteményéből. Az igazgató Nagy András álmaiban nemcsak az szerepel, hogy penésztelenítik a falakat, hanem az is, hogy egyszer belépnek a modern, digitalizált múzeumok sorába. Amíg ez nem sikerül, kiállítják kincseik javát a budai Bajor Gizi Színészmúzeumban, amelyet Gobbi Hilda hozott létre.

- Olyat kell őriznünk, ami ma megőrizhetetlen: a színházi előadást - mondja Nagy. - Ugyanakkor jelentős - és tőkeerős - kereslet van a színháztörténeti dokumentumokra, relikviákra, amelyeket már nemigen ajánlanak fel nekünk a leszármazottak. Sokszor maguk sem szívesen válnak meg tőlük, vagy inkább pénzzé teszik őket. Azért sikerül néha olyan jelentős gyűjteményhez jutni, mint a nemrég elhunyt színháztörténész-professzor Bécsy Tamás egyedülálló, 2000 kötetes könyvtára. És mostanában kaptuk meg az intézet alapítójának, egykori igazgatójának, Hont Ferencnek hatalmas kéziratos hagyatékát.

Gajdó Tamással és Füle Péterrel beszélgetünk a fotótárban, hogy pályázati pénzből vásároltak nemrég eddig ismeretlen Muráti Lili-fotókat. Kéziratok, engedélyek, fényképek kerültek elő a vidéken utazó társulatot vezető Tolnay Andorról. A raktárpolcon virít egy gipszből készült karikatúraszobor Zilahy Lajosról, és már biztos helyen van náluk néhány részlet Prielle Kornélia és első, valamint harmadik férje, Szerdahelyi Kálmán levelezéséből.

Komótosan bővül a videotár, a 3000 filmet csak a szakma nézheti. Rohamosan szaporodó fotókollekciójukat azonban sokféleképpen mutatják be. A "művészek kalapban", majd ernyővel sorozatok után az egyik legérdekesebb a "színészek állattal" tárlat volt. Jól megfért egymás mellett Lukács Margit porcelántigrisei, Domján Edit orosz agara és Lakatos Gabriella kuvasza.

Lányi Dezső karikatúraszobrai az OSZMI képzőművészeti gyűjteményében
Lányi Dezső karikatúraszobrai az OSZMI képzőművészeti gyűjteményében
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.