Kármentés, felhívások, gondolatigazítás
Demszky: Azt mondom, amit Kóka
Nem lát ellentmondást Demszky Gábor Kóka János október 23-án elhangzott beszéde, és saját, tavalyi álláspontja között. Kóka János, az SZDSZ elnöke a párt ünnepi megemlékezésén azt mondta: egy éve nem sikerült elég határozottan elmondaniuk, hogy a főváros utcáin zajló illegális tüntetések és randalírozások ijesztőek és felháborítóak, de az erőszakot sem lehet válogatás nélkül alkalmazni. Tavaly egyértelmű tiltakozással kellett volna élniük a rendőri erőszak ellen is.
Tavaly a főpolgármester a tüntetéssorozat után kitüntette Budapest akkori rendőrfőkapitányát, Gergényi Pétert. Lapunk érdeklődésére a főpolgármester most úgy nyilatkozott: "Tavaly is azt mondtam, hogy az esetleges brutalitást ki kell vizsgálni, az elkövető-ket felelősségre kell vonni." Gergényi vezérőrnagy kitüntetéséről pedig még 2006 tavaszán döntött - egyhangúlag, az ellenzék szavazataival is - a Fővárosi Közgyűlés.
Az erőszak ellen a MÚOSZ
A Magyar Újságírók Országos Szövetségének Elnöksége tegnap szolidaritását fejezte ki azon kollégák iránt, akiket "munkájuk végzése közben október 22-én, a budapesti rendbontás során megtámadtak, illetve súlyosan bántalmaztak". A MÚOSZ közleménye szerint megtámadásuk előre megfontolt szándékkal történt. Ezt bizonyítja a Magyar Önvédelmi Mozgalom internetes közleménye, amely felszólítja az "ellenséges média képviselőit (elsősorban az RTL Klub, TV 2, ATV, MTI, Népszabadság, Népszava, Blikk, Index stb. munkatársait!)", hogy rendezvényüket saját jól felfogott érdekükben kerüljék el. A MÚOSZ mindazokhoz fordul, akik hivatásuknál fogva vagy akár csak személyes megnyilvánulásaik révén alakítói a közvéleménynek, hogy legyenek részesei az erőszakot elutasító közvélekedés kialakításának - olvasható a közleményben.
Gyurcsány Budapest aggodalmairól
A demokratikus gyülekezési jog nem keverhető össze mások megsértésével vagy a rendzavarás jogával - írta a miniszterelnök tegnapi blogjában.
Gyurcsány Ferenc szerint Budapest nem csak ünnepelt. Budapest tele volt aggodalommal is... Az álmos, fáradt Budapest mintha nem kipihenve hagyná maga mögött az elmúlt napokat. És ez akkor is így van, ha össze sem hasonlítható az idei rendzavarás mértéke az egy évvel ezelőttivel, írja a történtek miatt meglehetős keserűséggel fogalmazó kormányfő.
Tarlós István és a marxi tézisek
A Fidesz népszavazási kampányának politikai vezetője, Tarlós István filozófiai tézismondatokat fogalmazott meg ünnepi beszédében az Astoriánál: "Marx mint filozófus az antitalentum etalonja. De az anti előrag nem a tehetség hiányát, hanem mínuszos előjelét jelenti. Működésének a normálissal ellentétes irányát."
Tegnap arra kértük a politikust, hogy mondja el, a filozófus Marx mely tézisei buktak meg.
- Noha műszaki ember, mérnök vagyok, erőteljes humán vénával vagyok megáldva. Ez nem azt jelenti, hogy nagyon otthon lennék a filozófia terén, de gondolkodni szoktam - így válaszolt Tarlós István lapunknak, s hozzátette, hogy a nagygyűlésen mondott beszédének a Marxszal kapcsolatos részlete idézet, amely Várkonyi András pécsi levéltárostól származik. De tette hozzá: maga is gondolkodott erről. Fel is sorolt néhány tézist, amely szerinte megbukott:
Marx azt mondta, hogy az ő tana megoldja a történelem rejtélyét. Hogy a megoldás a magántulajdon megszüntetése - ez megbukott. Azt is írta, hogy az orosz közös földtulajdon a fejlődés kiindulópontja lehet - ezt is bukottnak kell tekinteni. Marx szerint a proletariátuson kívül a nagyipar az összes többi osztályt elpusztítja. Megbukott ez a tézis is. Azt is írta, hogy szükség van proletárdiktatúrára, és a család, valamint a nemzet is meg fog szűnni - kell-e bizonyítani, hogy ez is megbukott? Azt is állította: mindenfajta hanyatlás forradalomba torkollik. A magyar rendszerváltás is példázza ennek az ellenkezőjét.
Tarlós István szerint tévedés az abszolút anyagelvű gondolkodás is. A politikus azt is közölte: semmilyen filozófiai vitának nem kíván a részese lenni, a teljesség igénye nélkül sorolta fel a példákat.
Bántalmazott újságírók Magyarországon
2002 nyarán, az Astoriánál rendőrök megverik lapunk fotóriporterét.
2004-ben egy írása miatt felpofozzák a Kacsa Magazin főszerkesztőjét.
2006-ban az Újpest-Fehérvár meccs után a rendőrök a Magyar Nemzet riporterét a tömegoszlatásnál, gumibottal mellkason ütik, majd kicsavarják a kezét, a segítségére siető bajtársát pedig gázspray-vel fújják le.
2007-ben Debrecenben a Klub Rádió nyilvános rendezvényén lapunk munkatársát ütlegek érik, amikor a tömegben szóváltás alakul ki.
2007 október 23-án a Reuters demonstrációkról tudósító fotósát egy elhajított sörösüveg sebesíti meg, lapunk fotóriporterének pedig betörik az orrát.