Fegyverként alkalmazzák a nők elleni erőszakot
Az egynapos, nyitott tanácskozáson megvitatták a 2000-ben elfogadott, a nők elleni erőszak törvényes üldözéséről és az asszonyok, lányok háború alatti fokozott védelméről szóló ENSZ-határozat megvalósításának tapasztalatait. A rendezvény végén felolvasták a BT nyilatkozatát, melyben a testület mély aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy bár többször követelte a fegyveres konfliktusok által érintett nők védelmét az erőszak ellen, a nemi erőszak és a szexuális visszaélések más formái változatlanul széles körben elterjedtek, sőt bizonyos helyzetekben rendszeressé váltak, és elborzasztó kegyetlenséggel folynak.
A testület nyilatkozatában követelte azt is, hogy a nőket a béketeremtés minden szintjén vonják be a döntéshozatali folyamatokba.
Jean-Marie Guehenno, az ENSZ béketeremtésért felelős főtitkárhelyettese hangsúlyozta, hogy a világszervezet nem tanúsíthat semmilyen türelmet a több mint 80 ezres ENSZ-békefenntartó erő egyes tagjai által elkövetett szexuális visszaélések iránt.
Az illetékes megemlítette Kongót és Dárfúrt, mint amelyekben a nemi erőszakot háborús helyzetekben fegyverként alkalmazzák, és felszólított arra, hogy az ilyenfajta háborús bűnöket a politikai kompromisszumoktól, a hatalom és a természeti kincsek megosztására vonatkozó egyezményektől elkülönítve kell kezelni.
Rachel Mayanja főtitkárhelyettes, a főtitkár nemekkel kapcsolatos témákért felelős különleges tanácsadója sürgette a világ kormányait, parlamentjeit, a nemzetközi és a civil szervezeteket: csatlakozzanak ahhoz a világméretű kampányhoz, amelyet a nők elleni erőszak ellen hirdet meg Ban Ki Mun főtitkár az év végén.
(MTI/AP/AFP)