Egyelőre állja a bolgár kormány a sztrájkoló tanárok nyomását
A 240 tagú törvényhozás 160 képviselője utasította el a szavazáson az indítványt, amelyet mindössze 61 honatya szavazott meg. Bolgár tanárok ezrei béremelést követelve szeptember 24-én kezdtek országos sztrájkot, amely mára megbénította a közoktatást a balkáni országban.
A Szergej Sztanisev vezette hárompárti kormánykoalícióra növekvő nagy társadalmi nyomás nehezedik az életszínvonal emelése érdekében, a nyolcmilliós Bulgáriában ugyanis csak mintegy 400 leva (mintegy 51 ezer forint) az átlagkereset, ezzel pedig a balkáni ország sereghajtó az Európai Unióban.
Hírmagyarázók szerint a bizalmatlansági indítványnak - amelynek a kormánykoalíció fölényes parlamenti többsége miatt esélye sem volt az elfogadásra - az volt a valódi célja, hogy az ellenzék tovább erodálja a kormánypártok népszerűségét a vasárnapi helyhatósági választások előtt.
A bolgár tanárok kezdetben fizetésük kétszeresére emelését követelték, amit a kormány elutasított, mondván: ez elbocsátásokhoz vezethet, növelheti az inflációt, és veszélyeztetheti a gazdaságot. A tárgyalások jelenleg 67 százalékos emelésről folynak. Piaci elemzők viszont attól tartanak, hogy a kabinet enyhít majd a költségvetés szigorán, és megpróbálja felzárkóztatni a közszféra bérszínvonalát az - építőipari és ingatlanbefektetések által fűtött - magángazdaság béreihez.
(MTI)