Kósa Lajos elveti a lázongó kormánybuktatást és nagykoalícióról morfondírozik
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere szerint ma nem áll jogában senkinek erőszakoskodni, hamis párhuzamot vonni az 56-os pesti srácokkal, mert akkor diktatúra volt, ma pedig demokrácia van és nincs az országban idegen hatalom. Ugyanakkor - mint fogalmazott - kísértetiesen hasonlít egymáshoz az akkori és a mai hatalom mozgásterét meghatározó három tényező. Kósa Lajos szerint mindkettő elveszítette a legitimációját, hazugságra épült és gazdasági csődbe juttatta az országot.
Hogyan tovább? - tette fel a kérdést az ellenzéki politikus, aki úgy vélte, ma arra kell felkészülni, hogy milyen lesz egy Gyurcsány Ferenc utáni Magyarország. Kijelentette: aki nem tud tenni az országért, csak hablatyol, annak mennie kell, legyen bármelyik oldalon. Kósa Lajos beszédében összefogást sürgetett a nemzet felemelkedése érdekében.
"Ma Magyarországon olyan széles összefogásra van szükség, aminek alkotmányos ereje van. E nélkül nem lehet megoldani a magyarországi válságot" - mondta a polgármester. Kósa Lajos példaként a németországi nagykoalíciót említette, amit "összekényszerített" a német értelmiség és a sajtó. A politikusok ugyanis - vélekedett -, önmaguktól nem, vagy csak nagyon ritkán tudnak összefogni.
A Fidesz országos alelnöke végezetül annak a reményének adott hangot, hogy kiutat találnak a válságból, amire 56 példája jó lehetőség. Arra a kérdésre, hogy mi lesz veled Magyarország, csak egyetlen válasz van: virágozni fog. "Egymásnak vállat vetve ezért fogunk dolgozni" - mondta Kósa Lajos.
MSZP: Kósának döntenie kell
Szabó Zoltán (MSZP) országgyűlési képviselő az MTI-nek reagálva úgy fogalmazott: el kell dönteni, hogy a Fidesz miről vizionál, a népharag által elsöpört politikai elitről, vagy az összefogásról. Hozzátette: nem szabad hamis párhuzamokat vonni 1956 és a jelenlegi helyzet között.
A Fidesz hivatalos honlapja szerint Kósa Lajos nyírbogáti ünnepi beszédében azt mondta: "A népakarat 1956-ban elsöpörte az illegitim politikai elitet, s könnyen lehet, most is ez fog történni". "(...) az ötven évvel ezelőtti és a jelenlegi politikai, gazdasági és bizalmi válság sok mindenben hasonlít, így még azt sem lehet kizárni, hogy annak megoldása is hasonló lesz".
Szabó Zoltán ezzel kapcsolatban azt mondta, el kell dönteni azt, hogy mit akarunk: "vállt vállnak vetve együttműködni, vagy kivárni, hogy a népharag megdönti a hitelét vesztett politikai elitet", dönteni kell arról is - folytatta -, hogy együtt akarunk-e dolgozni az ország felvirágzásán és "a német nagykoalíció példáját emlegetjük", vagy az erőszakos tüntetőket mentegetni és az ő cselekedetükért a kormányt tenni felelőssé.
A szocialista politikus emlékeztetett arra, hogy a német nagykoalíció is választás útján jött létre, és nem úgy, hogy az ellenzékben lévő kereszténydemokraták népszavazásokat kezdeményeztek és aláírásokat gyűjtöttek.
Szabó Zoltán hozzátette: az alkotmány szabta kereteken belül kell együttműködni mind a két pártnak és a 2010-es választásokig azon dolgozniuk, hogy bármelyik párt kerüljön is akkor hatalomra, annak már kevesebb problémát kelljen megoldania.
(MTI)