Külügyminiszterek elnökválasztásra sürgetik Libanont
"Történelmi látogatás" - így jellemezte az utat a "trojka" egyik tagja, Miguel Ángel Moratinos, a spanyol diplomácia vezetője, hozzátéve: nagyon fontos jelzés, hogy ők hárman együtt jöttek az országba. (A libanoni ENSZ-erők legnagyobb kontingenseit épp a franciák, az olaszok és a spanyolok adják, így e három ország különösen nagy figyelemmel követi, miként alakulnak az ország belső viszonyai.) Massimo D'Alema olasz külügyminiszter pedig közölte: útjuk nem beavatkozás a belpolitikába, ők "Libanon barátjaiként" a stabilitást szeretnék erősíteni.
A külügyminiszterek három nappal azt megelőzően látogattak el az országba, hogy a helyi törvényhozás újabb kísérletet tesz az államfő megválasztására. A múlt hónapban egy ilyen próbálkozás már kudarcot vallott, mert a Hezbollah síita szervezet vezette ellenzék bojkottálta az ülést, s így nem volt meg a határozathozatalhoz szükséges többség. S a törvényhozásban azóta sem sikerült olyan, kompromisszumos jelöltet találni, aki egyaránt megfelelő lenne a Szíria-ellenes kormánytöbbség, illetve a Szíria és Irán által támogatott Hezbollah számára.
Politikai forrásokból szombaton mindazonáltal kiszivárgott, hogy a törvényhozás újfent elhalasztja az elnökválasztást, hogy további időt adjon a rivális Szíria-barát és a Szíria-ellenes csoportoknak a kompromisszumos jelölt megtalálására.
Megfigyelők attól tartanak, hogy ha nem sikerül záros határidőn belül rendezni ezt a kérdést, akkor Libanonban politikai vákuum alakulhat ki, vagy akár két rivális kormány is létrejöhet, ami azután veszélyeztetné az ENSZ-békeerők tevékenységét az ország déli részében.
A jelenlegi, Szíria-barát államfő, Emile Lahud mandátuma november 24-én jár le. (MTI)