Drasztikus lakbéremelés Szombathelyen

Sok szombathelyi nem hitt a szemének, amikor az önkormányzat értesítését elolvasta a lakbéremelésről: átlagosan 90 százalékos a drágulás.

 

 

 

 

A szombathelyi önkormányzat illetékese, Vass Péter osztályvezető a drasztikus lakbéremelést indokolva lapunknak kifejtette: a városban 2400 bérlakás, szállás és más bérlemény van. Az eddigi díjak még a fenntartási költségeket sem fedezték, ráadásul sok olyan család él önkormányzati lakásban, amely nem tekinthető szociálisan rászorultnak. Megjegyezte: Szombathelyen a lakásbérleti díjak - a megyei jogú városokhoz képest - nem voltak magasak. Az önkormányzat szeptemberben döntött úgy: új támogatási rendszert vezet be, amelynek alapja, hogy a lakbér igazodjon a lakás által nyújtott szolgáltatás színvonalához, a bérlő pedig szociális rászorultsága alapján fizessen.

Vass Péter úgy fogalmazott: egy bizonyos jövedelemhatár felett a teljes emelést meg kell fizetni, mások azonban kompenzációt kapnak. A határ az egyfős háztartásoknál nettó 122085 forint, a kétfősöknél 189910 forint, egy háromtagú család esetében 248241, négytagúnál 303856, az ennél több lakost számláló háztartások esetében pedig 339125 forint. Az osztályvezető hangsúlyozta: a lakbéremeléssel emelkedik a támogatás mértéke is, valamint további lakásfenntartási támogatást is igényelhetnek a rászorulók.

Vass Péter egy példát is hozott, mely szerint egy 43408 forint jövedelemmel rendelkező bérlő - akinek lakbére 20 ezer forint volt - 5400 forintot fizetett eddig. Az új rendelet alapján a továbbiakban 40 ezer forint lesz a lakbére, de csak 6400 forintot fog fizetni. Ha ugyanekkora lakásban hárman élnek, és jövedelmük 203 ezer forint, akkor az eddigi 20 ezer forint helyett 25600 forint lesz a lakbérük.

Arra a kérdésre, hogy a megállapított és a tényleges lakbér közti különbséget ki fizeti, Vass Péter azt válaszolta: az önkormányzat maga határozza meg a lakbértámogatás mértékét, annak összege azonban nem tényleges kiadást, inkább bevételkiesést jelent.

Az új lakbérrendszertől a bevételek növekedése mellett - amit felújításokra, korszerűsítésekre akar költeni az önkormányzat - azt várják, hogy meginduljon a lakások cseréje: például az egy-két lakó által bérelt nagy lakásokat kisebbre cserélik. Ezzel felgyorsulhat a jelenleg 600, lakásra váró család otthonszerzése. A folyamatot segítheti az önkormányzatnak az a terve, mely szerint lakásokat is vásárolna a rászorulók részére.

l Érdeklődtünk más városokban is: van, ahol még tárgyaltak az önkormányzati lakások bérleti díjairól, másutt inflációs mértékű drágítást terveznek, vagy éppen semmilyet. Győrben egyebek mellett azért nem emelik a lakbéreket, mert a tervek szerint a lakók nagy többsége kedvezményesen - a forgalmi érték 70-75 százalékáért - megvásárolhatja majd a bérlakását. Nyíregyházán - ahol ugyancsak nem lesz lakbéremelés - Hámoriné Rudolf Irén, a Piac- és Vagyonkezelő Kft. ügyvezetője elmondta: jelenleg az összkomfortos bérlakások négyzetméterenkénti díja havonta 312 forint, de lehet akár ennek a fele is, a bérlő rászorultságától függően. Az átlagos lakbér havi 230 forint négyzetméterenként. A városban kétezer bérlakás van, ebből 300 komfortos bérlakásban főként romák élnek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.