Bhutto volt a kettős robbantás célpontja

Aftab Ahmed Han Serpao pakisztáni belügyminiszter megerősítette, hogy a csütörtöki karacsi kettős robbanás terrorista akció volt és Banazir Bhutto egykori miniszterelnök ellen irányult. A tárcavezető szerint a tettesek célja az volt, hogy szabotálják a demokratikus folyamatot. Százharminchárman haltak meg.

A legfrissebb adatok szerint 133 halálos áldozata és 400 sebesültje volt a pakisztáni robbantásos merényletnek. Az iszlámábádi belügyminisztérium egyik illetékese közölte a legújabb adatokat, hozzátéve: a nyomozás eddigi állása szerint valószínűnek látszik, hogy öngyilkos merénylők követték el a pusztító támadást.

Azhar Farúki karacsi rendőrfőnök szerint egyértelműen megállapítható, hogy a nyolcéves emigrációból hazatérő exkormányfő, Benazir Bhutto volt a merénylet célpontja. Bhutto azonban sértetlen maradt, s közvetlenül a merénylet után megerősített rendőri alakulatok szállították gyorsan családi rezidenciájára, amely a karacsi tengerparton áll - mondta.

Bhutto egy teherautó platójáról üdvözölte a köszöntésére összesereglett tömeget, amint a repülőtérről jövet áthajtatott a Pakisztán déli részén fekvő nagy kikötőváros zsúfolt utcáin Muhammed Ali Dzsinnahnak, Pakisztán alapítójának és első főkormányzójának mauzóleuma felé, ahol a tervek szerint elmondta volna hazatérése utáni első beszédét. A két detonáció Bhutto gépkocsikonvoja közelében, az egykori miniszterelnököt éltető tömegben következett be. Az áldozatok egy része a volt miniszterelnököt kísérő rendőrök, biztonsági emberek közül került ki, zöme azonban a politikus asszonyt éltető tömegből, a Bhutto vezette Pakisztáni Néppárt támogatóiból.

Eddig senki sem jelentkezett a véres tett szervezőjeként, de az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz kötődő pakisztáni szélsőségesek azzal fenyegetőztek a héten, hogy hazatérése után meggyilkolják Bhuttót, amiért a politikus asszony támogatja az Egyesült Államok terrorizmusellenes háborúját. Az exkormányfő fogadkozott a hazatérése előtti napokban, hogy mindent meg fog tenni hazai földön a szélsőségesek legyőzéséért és a demokrácia visszaállításáért.

A katonai államcsínnyel nyolc évvel ezelőtt hatalomra jutott Pervez Musarraf államfő Washington ösztönzésére megegyezett nemrégiben a roppant befolyásos politikus asszonnyal, hogy megosztja vele a hatalmat a demokráciához való visszatérés előkészítő lépéseként.A vezetők bírálják a merényleteket

A világ vezető politikusai éles szavakkal ítélték el a Karacsiban végrehajtott két merényletet, és maga Pervez Musarraf pakisztáni elnök is a demokrácia elleni összeesküvésnek nevezte a robbantásokat.

Gordon Johndroe, a washingtoni Fehér Ház szóvivője brutálisnak nevezte a nyolc évi száműzetésből hazatért Banazir Bhuto elleni merényletkísérleteket, egyben azonban azt a meggyőződését is kifejezte: a szélsőségeseknek nem sikerül megakadályozniuk Pakisztán polgárait abban, hogy a januári parlamenti választásokon demokratikus úton válasszák meg képviselőiket.

Az Európai Tanács, amely a péntek hajnali órákig tanácskozott Lisszabonban, ugyancsak élesen bírálta a legújabb pakisztáni erőszakos cselekményeket. A portugál EU-elnökség

annak a nézetének ad hangot, hogy az efféle akciók veszélybe sodorják a választási folyamatot az ázsiai országban. Ezért a felszólította a pakisztáni hatóságokat és valamennyi politikai erőt, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a közelgő választásokra olyan légkörben kerüljön sor, amely kedvez a választópolgárok szabad véleménynyilvánításának.

Ban Ki Munt, az ENSZ főtitkárát mélyen megrázta a Bhutto elleni merényletkísérlet - áll a világszervezet közleményében, amely arra szólította fel az ázsiai ország összes politikai erejét, hogy kötelezzék el magukat a nemzeti egység megerősítése mellett.

Maxime Bernier kanadai külügyminiszter közleményében azt húzta alá, hogy az ilyen romboló hatású merényletek alááshatják a pakisztáni kormánynak és népnek egy igazságos és demokratikus társadalom felépítésére tett erőfeszítéseit.  

John Howard ausztrál kormányfő szavai szerint az al-Kaida módszereire emlékeztet a robbantások végrehajtása, de úgy vélte, hogy még túl korai lenne egyértelműen megállapítani, hogy a nemzetközi terrorhálózat áll-e a merénylet mögött.

Megvan a fej

A pakisztáni rendőrség megtalálta a több mint 130 ember halálát okozó karacsi öngyilkos merénylet feltételezett elkövetőjének a robbanás által leszakított fejét. "Biztosak vagyunk benne, hogy az öngyilkos merénylő fejéről van szó" - mondta a helyi bűnügyi rendőrség egyik tisztje nyugati tudósítók előtt.

Bemutatták a fejet a helyi televíziókban is, remélve, hogy a nézők segítségével név szerint azonosítható lesz a tettes, hiszen az arcvonások épen megmaradtak, felismerhetőek.

 

(MTI)

Benazir Bhutto felrobbantott járműve (hátul)
Benazir Bhutto felrobbantott járműve (hátul)
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.