Európai keretből is jutott Zuschlagéknak
Csaknem húszmillió forint uniós pénzt nyertek azok a civil szervezetek, melyek többségét a Zuschlag-üggyel összefüggésben vizsgálja az ügyészség. A "hálózat" egy része (legkevesebb hat szervezet) ugyanis az Ifjúság 2000-2006 program pályázatain is nyert, miniszteri döntés alapján. Az ügyészség a nyomozás során lefoglalta a pályázati akták egy részét. "A fiatalokat egymás jobb megismerésére és kölcsönös elfogadására nevelni" - ezzel a céllal hozták létre az EU tagállamai az Ifjúság 2000-2006 programot a 15-25 év közötti korosztály számára. Csoportos cserék, külföldi önkéntes szolgálat, tanulmányutak, továbbképzés - számos projektre lehetett pályázni. A pályázatokat az ifjúsági tárca háttérintézményénél, a Mobilitásnál értékelték, a 2002-es kormányváltást követően már egy civil delegáltakból álló kilencfős tanács bevonásával. A végső döntést az ifjúsági ügyekért felelős miniszter hozta. A program 2000-es indulásától 2002-ig tehát a fideszes Deutsch Tamás, a szocialista kormány megalakulását követően Jánosi György (2002-2003), Gyurcsány Ferenc (2003-2004), majd Göncz Kinga (2004-2006). A Zuschlaghoz köthető szervezetek az ügyészség gyanúja szerint - mint ismert - csak papíron léteztek, és hamis számlákkal számoltak el több tízmillió forintnyi állami támogatást. Egy fideszes országgyűlési képviselő másfél éve már feltételezte, hogy a hálózat ifjúsági célú uniós pénzekre is ráhajtott.
- Egy ifjúságpolitikával foglalkozó kollégám hívta fel a figyelmem, hogy Bács-Kiskun megyei szervezetek kiugró támogatásokat kapnak, ezért kértem be adatokat az ifjúsági minisztertől - nyilatkozta Szalay Ferenc (Fidesz), aki akkor nyolc egyesület 2002-2005 közötti támogatásairól kért tájékoztatást Göncz Kingától. Szalay három forrásra kérdezett rá: az ifjúsági tárcától, a Gyermek és Ifjúsági Alapprogramból és annak regionális tanácsaitól, valamint az Ifjúság 2000-2006 programból nyert pályázatokra. Bizonyítékokkal azonban nem tudta megerősíteni előzetes információit.
Göncz Kinga válaszlevele szerint összesen 28 millió forintot kaptak a Szalay érdeklődését felkeltő csoportok - ebből csaknem húszat ifjúsági célokra szolgáló uniós pénzből. Úgy tudjuk, ennél jóval többre pályáztak, de sokat közülük elutasítottak.
Az előzetes letartóztatásban lévő Katus Ferenc vezette Hoppá Egyesület 7,8 millió forintos támogatásban részesült a Göncz-levél szerint, többségét egyedi támogatásként kapta az ifjúsági tárcától (a 2002-es kormányváltást követően, de előtte, 2001-ben is kapott például nemzetközi referensképzésre hétszázezret az ISM akkori helyettes államtitkára jóvoltából). A Hoppá támogatásai közül egymillió forint származott uniós forrásból. Értesülésünk szerint a Hoppá ennél többet nyert volna (négyezer eurót), de a pénznek csak az első részletét kapta meg. A második, a nagyobbik összeget mindig csak a tartalmi beszámoló és pénzügyi elszámolás elfogadását követően folyósította a Mobilitás. A Hoppá esetében ez nem történt meg, az első részletet viszont azóta sem tudják számon kérni az egyesületen. Ezt követően euróban már nem kaptak támogatást, forintban azonban még igen.
A listán szereplők közül az Y-Generáció Egyesület kapta a legnagyobb, 10,4 millió forintnyi támogatást, ebből hétmilliót az Ifjúság 2000-2006 program forrásaiból. Ez az egyetlen olyan szervezet a listán, amely már 2000-ben is kapott állami pénzt: két és fél milliót a Deutsch Tamás vezette ifjúsági minisztériumtól. Az egyesület vezetője Kullai Tamás szocialista politikus, a Zuschlag-ügy egyik gyanúsítottja.
Több mint hatmilliót kapott ebből a forrásból a Biztos Pont Egyesület, további kettő és felet a hazai költségvetésből, többségét 2004-ben. Az egyesület elnöke akkor Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal budapesti elnöke volt, jelenleg gyanúsított.
Csaknem hárommillió forintnak megfelelő euró jutott az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítványnak, amely további öt és fél millió forintot hazai állami forrásokból kapott 2003- 2005-ben. Az alapítvány korábban Jobb Jövőért néven működött, e néven a Göncz-listán 1,2 millió forintnyi európai támogatás szerepel. Az alapítvány kuratóriumi elnöke volt Zuschlag János, majd őt Vámosi Zsolt, illetve Őri András követte a tisztségben. Jelenleg gyanúsítottak.
A Fiatal Városért Egyesület Göncz Kinga levele szerint 270 ezer forintot nyert 2001-ben a Gyermek- és Ifjúsági Alapból - ennél azonban, mint megtudtuk, többet kaptak. A Mobilitás adatbázisában ugyanis két 2001-es nyertes pályázatuk is szerepel 700 ezer, illetve 800 ezer forinttal. Az egyesület dokumentumait értesülésünk szerint a kecskeméti ügyészség lefoglalta.