Pelczné kiakadt a MaNcs tényfeltáró írásán

Abszurdnak és már-már az ostobaság határát súrolónak tartja Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke a Magyar Narancs csütörtöki számában megjelent cikket, amelyben arról írtak, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti parlamenti bizottság tagjai tavaly javadalmazást kaptak olyan szervezetektől, amelyek uniós pénzeket nyertek pályázatokon.

A hetilap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elektronikus monitoring rendszeréből kigyűjthető adatok alapján állította össze az érintett képviselők listáját, amelyen szerepel Pelczné Gáll Ildikó, az eseti bizottság fideszes elnöke, Baráth Etele, a bizottság egyik szocialista alelnöke, valamint a jelenlegi tagok közül Szűcs Erika (MSZP), Nógrádi Zoltán (Fidesz), Szatmáry Kristóf (Fidesz), Hock Zoltán (MDF), Nógrádi László (KDNP), valamint a bizottságból már távozott Ágh Péter (Fidesz).

A Magyar Narancs szerint az említett országgyűlési képviselők - akik a pályázati pénzek sorsáról első kézből tudhattak - fizetést, illetve rendszeres javadalmazást kaptak azoktól a szervezetektől, intézményektől, amelyek különböző összegű uniós támogatást nyertek az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében.

Pelczné Gáll Ildikó az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta, az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti bizottság semmiféle forrás-odaítélő, pénzelosztó tevékenységet nem végez, ehelyett a kormánynak az uniós pénzek elosztásával kapcsolatos munkáját felügyeli, ellenőrzi. A testület fideszes elnöke szerint a Magyar Narancs ott próbál valamiféle összeférhetetlenséget sugallni, ahol arról szó sincs.

"Ha a Magyar Narancs gondolatmenetét folytatnánk, akkor odáig jutnánk, hogy Bajnai Gordon esetében például súlyos összeférhetetlenség áll fenn, mert - mint magyar állampolgár és miniszter - érintett abban, hogy Magyarország uniós forrásokhoz jut" - fogalmazott közleményében a Fidesz alelnöke.

A hetilap a cikkében foglaltakat többek között azzal támasztotta alá, hogy például Pelczné Gáll Ildikó annak a Miskolci Egyetemnek a havi fizetést kapó intézetigazgatója, amely összesen 14 pályázaton 2,5 milliárd forintos támogatáshoz jutott.

A lap hasonló példaként hozza, hogy a fideszes Nógrádi Zoltán, Mórahalom fizetést kapó polgármestere, a Csongrád megyei közgyűlés javadalmazott képviselője, valamint a Mórakert Zöldség-Gyümölcs Termelői Értékesítő Szövetkezet igazgatósági tagja, miközben Mórahalom városa összesen 1,2 milliárd forint támogatást, Csongrád megye 120 millió forint támogatást, a Mórakert szövetkezet 38,5 millió forint támogatást nyert. Szűcs Erika Miskolc havi fizetést kapó szocialista alpolgármestere; a város hat nyertes pályázaton 4,9 milliárd forint támogatáshoz jutott.

Baráth Etele Csepel önkormányzatához kötődött időszakos szerződéssel a kerület 165 millió forintot nyert. Baráth Etele az, aki olyan szervezettel is megbízásos kapcsolatban áll, amely a Nemzeti Fejlesztési Terv II. pályázatain is nyert támogatást. A Miniszterelnöki Hivatal, amely eseti megbízás alapján fizetett tavaly az európai pénzekért korábban felelős volt miniszternek, valamivel több mint 2,5 milliárd forintot nyert.

A Magyar Narancs hangsúlyozta, hogy az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében összesen több mint 1500 milliárd forint támogatást igényeltek, így az összes igény majdnem egy százaléka az említett képviselők valamely "másodállásánál" landolt.

"Ha mindehhez hozzátesszük, hogy a képviselők maszekban éppolyan piaci szereplők lehetnek, mint bárki más, könnyen belátható, hogy személyes anyagi érdekük fűződhetett a részvételükkel működő szervezet győzelméhez: hiszen a siker esetén osztalékot, tanácsadói minőségben magasabb szerződési díjat, önkormányzati pozíciónál jutalmat jelenthet" - írta a lap.

Az SZDSZ kezdeményezni fogja a bizottság megszüntetését, ha nem cserélik le a lobbistákat

Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese szintén közleményben reagált. Szerinte mára egyértelművé vált: nem eredeti céljának megfelelően, és kifogásolható személyi összetételben működik Az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti parlamenti bizottság.  Az SZDSZ parlamenti frakciója már a bizottság felállításának javaslatát is vitatta, akkor azonban elfogadta a Fidesz érvelését, miszerint Bajnai Gordon nem miniszter, így interpellálhatósága hiányában más eszközt kell találni a parlamenti ellenőrzésre. Bajnai Gordon miniszteri kinevezésével azonban ez az ok megszűnt - szögezte le Gusztos Péter.

A liberális képviselő szerint a bizottság működése szöges ellentétben áll a közélet megtisztítását célzó, szigorú összeférhetetlenségi szabályok megalkotására törekvő politikával, amely mellett a közelmúltban minden parlamenti párt hitet tett. Hozzátette: ezért az SZDSZ a bizottság működésének azonnali felülvizsgálatát javasolja. Kiemelte: biztos abban, hogy minden párt képes a soraiból olyan bizottsági tagokat jelölni, akik semmilyen céges, önkormányzati-szerződéses vagy egyéb anyagi érdekeltséggel nem rendelkeznek az uniós támogatások elosztása kapcsán. Az SZDSZ arra kéri a parlamenti frakciókat, haladéktalanul cseréljék le a bizottsági lobbistáikat elfogulatlan, anyagilag nem befolyásolt képviselőkre. Ha erre bármi okból nem hajlandóak, az SZDSZ kezdeményezni fogja a bizottság megszüntetését.


(forrás: MTI)

Pelczné Gál Ildikó
Pelczné Gál Ildikó
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.