Az IMF-et aggasztja a dollár összeomlásának veszélye
A jövő évre szóló prognózis most 4,75 százalék, a növekedés legnagyobb hajtóereje továbbra is Kína, India és Oroszország gazdaságának gyors bővülése. Kína egymaga a világgazdaság növekedésének egyharmadát adja. Ugyanakkor a kínai növekedés üteme is lassul, az idei 11 és fél százalékról tíz százalék köré csökken, míg a bővülés egytizedét kitevő Indiáé 8,9 százalékról 8,4-re mérséklődik.
Az euróövezet országainak gazdasága jövőre az idei 2,5 százalék helyett csak 2,1-del bővül majd, ezen belül Németországé két százalékkal. Az Egyesült Államok valószínűleg tartani tudja a mostani, 1,9 százalékos ütemet, ugyanakkor komoly veszélyforrás a dollár "szabályozatlan leértékelődése", amely megrengetné a pénzügyi piacokat, illetve a tartós külkereskedelmi deficit miatt egyre fenyegetőbb protekcionizmus.
Világszerte fokozódik az inflációs nyomás, amelyet bármikor tovább erősíthetnek az olajárakat felhajtó geopolitikai események. Az IMF nem nevesíti a félelem fő forrását, de aligha járunk messze a valóságtól, ha egy Irán elleni amerikai támadást tartunk a legnagyobb veszélynek.
Magyarországon a növekedési ütem az IMF szerint az idei 2,1 százalékról jövőre 2,7 százalékra gyorsul. Az árak az idén 7,6, jövőre 4,5 százalékkal emelkednek a várakozás szerint, a fizetési mérleg hiánya a GDP százalékában a tavalyi 6,5-ről az idén 5,6, jövőre pedig 5,1 százalékra csökkenhet. A növekedési ütem, bár gyorsul, továbbra is elmarad a régió többi országához képest, amit a Nemzetközi Valutaalap a pénzügyi stabilizáció hatásának tud be.