A tét több mint hétmilliárd forint
Két perben összesen 5,1 milliárd forintot követel a Wiedemann Rt. a Tolna Megyei Önkormányzattól. Az egyik per a megyei kórház fejlesztéséhez kapcsolódik. A kórház műtőblokkjának építésére a megye 1995-ben kötött szerződést a tolnai Wiedemann Rt.-vel. A műtőblokk épülete 1998-ban lett kész, a munkákért a részvénytársaság 3,8 milliárd forintot számlázott. A megye ezt - alapvetően állami támogatásból - ki is fizette.
Ez után a részvénytársaság hozzáfogott a műtőblokk 3,4 milliárd forintba kerülő berendezéseinek beszerzéséhez. A megye és a kivitelező megegyezett, hogy a műtőblokk berendezését három lépcsőben valósítják meg. A Wiedemann először egymilliárd forintért szerzett be berendezéseket, s ezt a megye 2000-ben kifizette.
Még abban az évben a kormány elfogadta, hogy a szekszárdi műtőblokk berendezéséhez szükség volna további 2,4 milliárdra, ám a következő két évben a megye nem kapott újabb forrásokat a beruházáshoz. Ezért 2003 márciusában a megyei közgyűlés arról tájékoztatta a kivitelezőt, hogy "a beruházás - forrás hiányában - ellehetetlenült". Három hónappal később a megyei közgyűlés úgy döntött, hogy hibás és késedelmes teljesítés miatt nem kívánja a szerződést meghoszszabbítani a kivitelezővel.
A kórház műtőblokkja végül 2006-ban lett kész. A hiányzó forrást a megye, Szekszárd városa és a paksi atomerőmű közösen biztosította. A műtőt már nem a Wiedemann fejezte be, hanem egy másik cég.
Közben a Wiedemann Rt. pert indított a megye ellen, s 637 millió forint vállalkozói díjat követelt az önkormányzattól. A megye viszont 900 milliós keresetet nyújtott be a részvénytársaság ellen, hibás teljesítés miatt. A bíróság 2005 novemberében a megyének megítélt 172 milliót, a részvénytársaságnak meg 153-at. Így a per nagyjából nullszaldósan végződött.
Tavaly nyáron a Wiedemann újabb pert indított, állítva, hogy az ellehetetlenülő szerződés miatt a céget 4,4 milliárd forint kár érte. A részvénytársaságnak - mint azt már említettük - két pere van az önkormányzattal. A másik per előzménye az, hogy az rt. elvállalta a megye három szociális otthonának a rekonstrukcióját, s az önkormányzat - késedelmes teljesítésre hivatkozva - 2002-ben szerződést bontott a részvénytársasággal. A szerződés felmondása okán indított perben 700 milliót követel a Wiedemann.
A megyei közgyűlés MSZP-frakciója biztos abban, hogy a két pert a megye könnyen megnyeri. Ezért a frakció vezetője, Právics József igencsak meglepődött azon, hogy a közgyűlés fideszes elnöke a perek megye által felkért szakértőinek milyen magas sikerdíjat garantált. A megyét képviselő két ügyvédi iroda, illetve a perbe bevont műszaki és könyvvizsgáló szakértők összesen mintegy 300 millió forintot kaphatnak a teljes pernyertesség esetén.
- Érthetetlen ez a több százmilliós sikerdíj - véli Právics József -, hiszen a bíróság egyszer már kimondta, hogy nem tartozunk a kivitelezőnek. Feltételezhető, hogy ezúttal sem dönt másképp a bíróság. Az első pert az ügyvédünk nyolcmillió forintért megnyerte.
Az MSZP-frakció vezetője azt is kifogásolja, hogy miért nem tájékoztatta a megyei közgyűlés elnöke a képviselő-testületet a szakértők felkéréséről: - Az éves költségvetés tételei között bújt meg a szakértők sikerdíja. Sokáig észre sem vettük.
Právics József azt gyanítja, hogy a szakértők a Fideszhez kötődnek, s ezért bízta meg őket az elnök "titokban". A frakcióvezető úgy tudja, hogy a megyét képviselő egyik ügyvédi iroda a Fidesz holdudvarához tartozik, mivel az azt irányító jogásznőnek volt már közös vállalkozása a Fidesz egyik szekszárdi politikusával.
Puskás Imre, a megyei közgyűlés 2006 ősze óta hivatalban lévő elnöke elutasítja Právics feltételezéseit. A jogi végzettségű fideszes politikus óvatosan fogalmaz a két perrel kapcsolatban. Azt mondja, hogy bízik a pernyerésben, de úgy gondolja, szüksége van a megyének egy erős szakértői stábra. Ennek oka, hogy a Wiedemann nagyon erős szakértői csapatot mozgósított. Ráadásul a kórházi per választott bíróság előtt folyik, ami azt jelenti, hogy az ott hozott ítélet ellen nem lehet fellebbezni. Ebből adódik, hogy a megye nem hibázhat. A perelt összeghez képest a megye szakértőinek beígért sikerdíj nem magas - hangsúlyozza a megyei elnök. (Ennek utánanéztünk, s hazai összehasonlításban valóban nem az). Puskás Imre hozzáteszi: azért ő döntött a szakértők felkéréséről, mert nem volt idő az ügyet a testület elé vinni. Puskás azt mondja: - Remélem, igaza lesz Právics Jó-zsefnek, és a megye megnyeri a két pert. Ha ugyanis veszítünk, kamatokkal együtt több mint hétmilliárd forintot kellene fizetnünk. Abba pedig az évi 16 milliárdból gazdálkodó megye tönkremenne.
Beszéltem annak az ügyvédi irodának a vezetőjével, akit Právics József kapcsolatba hozott a Fidesszel. Az irodát irányító jogásznő - név nélkül nyilatkozva - cáfolta, hogy kapcsolata lenne a Fidesszel, vagy hogy közös vállalkozása lett volna a párt bármely politikusával. Mellesleg a két per valóban nem tűnik egyszerűnek. A kórházügyben folyó tárgyalás már egy éve folyik, s egyelőre megjósolhatatlan, hogy a három jogászból álló tanács mikor hoz ítéletet. A szociális otthonok ügye pedig azért nem minősíthető lefutottnak, mert az első- fokú ítéletet a táblabíróság kétszer is hatályon kívül helyezte, ugyanakkor ebben az ügyben a bíróság már jogerősen megítélt 130 milliót a Wiedemann-nak.
Tegyük hozzá: a Wiedemann Rt. ellen 2003-ban felszámolás indult, így a perekben a felszámoló képviseli a céget. A részvénytársaság egykori tulajdonosa, Wiedemann Mihály szerint cégét az hozta fizetésképtelen helyzetbe, hogy a szociális otthonok építésének szerződését a megye jogellenesen felmondta. Ezért számára becsületbeli ügy, hogy az rt. megnyerje a két pert. Ha elegendő pénzt nyer, akkor még az is előfordulhat, hogy a céget nem kell felszámolni. Viszont ebben az esetben a megyei önkormányzat kerül csődveszélybe, amihez hasonló helyzet még nem fordult elő Magyarországon.