Az olasz rendezők a Római Filmfesztivál megzavarását tervezik
"Nem ellenezzük a római Festát, de ha arra korlátozódik, hogy végigvonulnak vörös szőnyegen a hollywoodi sztárok és a politikusok, miközben nem érdekli őket a kultúra, hallatni fogjuk hangunkat" - nyilatkozott a Corriere della Sera című olasz napilapnak a mozgalom nevében Valerio Jalongo rendező. "A mozinak vissza kell hódítania a közönség bizalmát, de ehhez minőségi javulás szükséges, ami elképzelhetetlen több anyagi támogatás és produceri közreműködés nélkül" - tette hozzá kollégája, Daniele Luchetti.
Francesco Rutelli olasz kulturális miniszter "oxigénpalackot" kíván nyújtani a várhatóan 3-4 év múlva elkészülő filmtörvény előtt az itáliai filmeseknek olyan intézkedésekkel, amelyek a legnagyobb tv-társaságokat, a RAI-t, a Mediasetet és a Sky-t az olasz filmbe való befektetésre, valamint a hazai játék- és dokumentumfilmek bemutatására köteleznék. Egyes hírek szerint ezeknek az érdekcsoportoknak azonban megvannak a maguk emberei az olasz szenátusban, és képesek megtorpedózni a javaslatot.
Ha a Rutelli-terv megfeneklik, az a paradox helyzet is előállhat, hogy a tüntetőket az a Bernardo Bertolucci filmrendező vezeti, aki előtt éppen a fesztivál akar tisztelegni a 30 évvel ezelőtt bemutatott nagy történelmi eposza, a Huszadik század kapcsán, a film egyik főszereplőjével, Gérard Depardieu-vel együtt.
Emlékezésekben amúgy sem lesz hiány: már megérkezett Rómába Gilles Jacob, a Cannes-i filmfesztivál igazgatója, aki Anna Magnani előtt tiszteleg A római anyafarkas című rövidfilmjével. Az olasz neorealizmus egyik legnagyobb színésznője jövőre lenne 100 éves. Ugyancsak az Örök Városban tartózkodik már a Genfben élő Sofia Loren, akit pénteken a Capitoliumon tüntettek ki színészi díjjal, és ennek kapcsán bemutatják a Házasság olasz módra című filmet, amelyben egykori legkedvesebb partnerével, Marcello Mastroiannival játszott együtt. (MTI)