Az OM tárgyalna a hallgatói önkormányzat tandíjtervéről
"Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) nyitott arra, hogy az elmúlt hónapokban megszokott formában, a Felsőoktatási Kerekasztal valamennyi résztvevőjével közösen tárgyaljanak a HÖOK által kidolgozott alternatív tandíjjavaslatról, amelyet azonban jelenlegi formájában nem tart bevezethetőnek a tárca" - olvasható az OKM közleményében.
A hallgatói érdekképviseleti szervezet javaslataira Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár adta át szerda délben Miskolczi Norbert HÖOK-elnöknek az OKM válaszát. Ebben a szakállamtitkár kiemeli: a tárgyalásokhoz jó alapot szolgáltat az a tény, hogy a HÖOK is a hallgatói hozzájárulás szükségessége mellett foglalt állást. A felek a dokumentum szerint abban is egyetértenek, hogy a fizetési kötelezettség képzési ciklusonként differenciált legyen, illetve, hogy a befolyt összeg egy részét tanulmányi ösztöndíjakra fordítsák az egyetemek és főiskolák.
Ugyanakkor a HÖOK javaslatát jelenlegi formájában nem tartják bevezethetőnek a tárca szakemberei, többi között azért, mert álláspontjuk szerint a felvett, de nem teljesített kreditek után fizetendő tandíj büntető jellegű, amely "a feladatvállalást elkerülő tanulási stratégia kialakítására ösztönöz, nem pedig teljesítményre sarkall". A tárca szerint ez a hallgatói hozzáállás nem alkalmas a minőség emelésére a felsőoktatási intézményekben.
Az oktatási tárca válaszlevelében nem tartja elfogadhatónak azt sem, hogy a HÖOK javaslata nem tesz különbséget a hallgatók között szociális szempontok alapján. Az alternatív tandíjjavaslat a bevételt helyezi a középpontba és figyelmen kívül hagyja a diák családjának anyagi helyzetét - hangsúlyozza a levél. Ezzel szemben a jelenleg törvényben rögzített képzési hozzájárulás és a Felsőoktatási Kerekasztalon e mellé kidolgozott hallgatói juttatási rendszer alkalmas arra, hogy a valóban rászoruló diákok már tanulmányaik első félévétől megfelelő támogatást kaphassanak.
Emlékeztetnek arra is, hogy a képzési hozzájárulás fizetése alól mentességet kap minden olyan hallgató, aki hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, fogyatékkal él, illetve a felsőoktatási törvény legutóbbi módosítása értelmében az is, aki gyermekgondozással összefüggő juttatást kap. Hozzáteszik: a parlament előtt lévő törvénymódosítási javaslat pedig biztosítja, hogy az államilag finanszírozott hallgatók legjobb 15 százaléka mentességet kapjon a képzési hozzájárulás befizetése alól.
A tárca hangsúlyozza, hogy a jelenleg törvényben rögzített képzési hozzájárulás megváltoztatása nem lehetséges - mint azt a HÖOK javasolta - kormányrendelettel. Törvényt csak törvénnyel lehet módosítani, már csak azért is, mert a jogszabály a felsőoktatási hallgatók egészét érintené, kivételek nélkül - fűzik hozzá. A minisztérium szeretné megismerni a Felsőoktatási Kerekasztal valamennyi szereplőjének álláspontját a javaslattal kapcsolatban. A csütörtöki egyeztetésre várja mások mellett a HÖOK elnökét is - áll a tárca közleményében.
A HÖOK szerda este a tandíj jelenlegi rendszere ellen fáklyás demonstrációt tart a fővárosban. A hallgatói szervezet szerda délig adott határidőt a szaktárcának, hogy válaszoljon alternatív tandíjjavaslatára. A HÖOK azt javasolja, hogy az államilag támogatott hallgató a leckekönyvbe felvett, de nem teljesített kreditek után tantárgyanként a hallgatói normatíva 3-5 százalékának megfelelő összeget fizessen az osztatlan képzés első hat félévében. A mesterképzésben pedig a normatíva 4-6 százalékát kelljen befizetni, az osztatlan képzés utolsó négy félévében - mondta korábban a HÖOK elnöke. (A hallgatói normatíva jelenleg 116 ezer 500 forint.)
Az MDF szerint az oktatási kormányzatnak be kellene ismernie, hogy a HÖOK-nak jobb javaslatai vannak a tandíjjal kapcsolatos problémákra, mint a tárcának - mondta Almássy Kornél, a Magyar Demokrata Fórum alelnöke. Hangsúlyozta: az MDF nagyon ésszerűnek tartja a HÖOK javaslatát, és azt gondolja, hogy azt nem lehet lesöpörni egy olyan nyilatkozattal, amit Manherz Károly szakállamtitkár letett az asztalra, és "amivel szakmai hozzá nem értéséről tett tanúbizonyságot". Az alelnök szerint a kormányzat javaslata szakszerűtlen, a HÖOK-é elfogadható tárgyalási alap. A politikus elmondta: elképzelhető, hogy az MDF törvénymódosító javaslatba építi majd be a HÖOK elképzeléseit. Ezen kívül ötpárti egyeztetést is kezdeményezne a párt a kérdésben, ha nem születik megegyezés a felek között.
Manherz: folytatódik az egyeztetés a tandíjról
A HÖOK alternatív tandíjjavaslatának vannak elfogadható elemei, jelen formájában azonban nem szolgálja a minőségi felsőoktatás érdekeit, és nem veszi figyelembe a szociális szempontokat - jelentette ki Manherz Károly szerdán Szegeden.
"A HÖOK javaslatának több olyan eleme is van, amellyel egyetért az oktatási tárca, ez jó alapot szolgáltat a tárgyalások folytatására" - mondta a szakállamtitkár a Felsőoktatási Reform Túra szegedi állomásán.
Közös a HÖOK és a minisztérium álláspontjában, hogy a képzési hozzájárulásra szükség van, a hallgatóknak valamilyen formában részt kell vállalniuk az oktatásuk költségéből, a tandíjnak differenciáltnak kell lennie, s minőségfejlesztő, ösztönző hatást kell kifejtenie - tudatta a politikus.
Manherz Károly "büntető normatívának" nevezte a hallgatói önkormányzatok alternatív tandíjkoncepcióját, amely alapján a diákok a felvett, de nem teljesített kreditek után fizetnék meg a hallgatói normatíva 3-5, mesterképzés esetén pedig 4-6 százalékát.
A szakállamtitkár szerint ez a "felsőoktatástól idegen" megoldás arra ösztönözné a diákokat, hogy ne vegyenek föl annyi tanegységet. Hozzátette: az alternatív javaslat nem veszi figyelembe a diákok szociális helyzetét sem.
A már benyújtott törvénymódosítási javaslat ezzel szemben biztosítaná, hogy az államilag finanszírozott képzésen tanuló diákok legjobb 15 százaléka tandíjmentességet kapjon - hangsúlyozta a politikus.
Manherz Károly a folytatódó egyeztetéseken lehetőséget lát arra, hogy a HÖOK a nem teljesített kreditekkel kapcsolatos javaslatát is beépítsék a fejlesztési hozzájárulás rendszerébe.
Pukánszky Béla, a Szegedi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese elmondta, a felsőoktatási intézményeknek szüksége van többletbevételekre, a rendszer egyre inkább piaci alapúvá válik, s jó lenne, ha erősödne a hallgatók megrendelői szemlélete.
Török Márk, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke szerint a tandíj bevezetése nem oldja meg a felsőoktatás problémáit, és elfogadhatatlan, hogy azért maradnak ki diákok az egyetemekről, mert nem tudják megfizetni azt. A fórumon megjelent hallgatók többsége - így a pódiumbeszélgetésen résztvevő EHÖK-elnök is - fehér színű, "Tandíj 2007 - A tandíj súlyosan károsítja ön és környezete tanulmányait" feliratú pólót viselt, melyet már a kora őszi demonstrációkon is hordtak a diákok.
(MTI)