A "rejtőzködő biztosítók követelései" - a dokumentum létezését is vitatják
A tízpontos, "Biztosítói álláspont" címet viselő dokumentum szerint akkor van értelme az üzleti biztosítók bevonásának a rendszerbe, ha a létrejövő biztosítókban meglesznek az üzleti döntéshozatal feltételei, meghatározzák az "alapcsomag" tartalmát, ami azt jelenti, hogy az államnak ki kell mondania: nem lesz teljes és korlátlan a hozzáférés a szolgáltatásokhoz, és a társaságok piacra lépésének feltétele a rendszer kiszámítható és elfogadható mértékű kockázata.
Az Egészségügyi Minisztérium államtitkára szerdán délután kategorikusan cáfolta, hogy a szaktárcához eljutott volna az a tízpontos kritériumrendszer, amelyben az egészségbiztosítási piacra belépni szándékozó társaságok írják le, milyen feltételek mentén lépnének be a rendszerbe. "Általunk nem ismert, meg nem kapott - és azt sem tudjuk, hogy létező - dokumentumhoz nem tudunk viszonyulni. Nem ismerjük, hogy valós dokumentum-e, nem tudjuk, hogy mit tartalmaz, sajtótájékoztatókból, újságokból tudunk belőle részleteket. Ha megkapjuk, akkor majd fogunk hozzá viszonyulni, ma ezt nem létező papírként kezeljük" - fogalmazott Kincses Gyula.
Kincses Gyula kérdésre válaszolva elmondta: a biztosítók nem állítottak feltételeket, a társaságokkal is, mint egyéb más szervezettel, folyamatosan konzultált a minisztérium. Hozzátette: a tárca soha nem kapott írásos feltételeket a piacra belépni szándékozó társaságoktól. Minden olyan döntés, amely a rendszer egészét érinti, állami kompetencia marad - hangsúlyozta az államtitkár. A múlt héten az Egészségügyi Minisztérium által nyilvánosságra hozott egészségbiztosítási koncepció tárcatervezet, a kormány még nem alakította ki álláspontját - tette hozzá Kincses Gyula.
(MTI)
Mikola István kérdésre válaszolva nem kívánta megnevezni, hogy mely biztosítók állították össze az anyagot. Hozzátette: a biztosítók rejtőzködnek. Mint fogalmazott, eddig egyetlen biztosító sincs, aki "arccal" vállalná, hogy részt vesz a rendszerben.
Az ellenzéki politikus ismét kinyilvánította, hogy amennyiben a Fidesznek lehetősége lesz, visszaállítja a nemzeti kockázatközösségen alapuló szolidaritási rendszert. A párt jogászai már kidolgozták a lehetőségét annak, hogyan lehet - mint fogalmazott - "visszacsinálni" a rendszert.
Kiemelte: ha a kormány elfogadja a fenti követeléseket, akkor a biztosítótársaságok "mögé áll", lemondva ezzel az emberek gyógyulási biztonságáról, ami gazemberség.(MTI)