Népszavazás - jön az apály
Nagy valószínűséggel a selejtezést a Fidesz kezdi. Tegnap bejelentették, hogy 48 óra alatt összegyűjtik a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj eltörlése érdekében kiírandó népszavazáshoz szükséges aláírásokat, egyszersmind jelezték, a másik hármat csendben elfelejtik. A termőföld sorsa például nehezen hozza az embereket kormánybuktató hangulatba, márpedig ez a cél. A patikák sem viszik a barikádra a népet. Marad tehát a három tegnap ünnepelt kérdés.
A szocialisták húsz kérdést adtak be az Országos Választási Bizottságnak nemrég, amelyek különféle variációkban a kormányfő közélet-tisztasági csomagjához kapcsolódnak. Gyurcsány Ferenc bevallott célja az, hogy ne legyen népszavazás ezekből, csak tudják a képviselők, hogy akár lehet is. De állapodjanak meg a parlamentben. Az egyszerűbb ügyekben - mint például az ifjúsági szervezetek finanszírozásának szigorú szabályozása - a miniszterelnök biztosan számíthat a koalíciós képviselőkre, velük a parlamenten átmennek ezek a törvények, mert csak egyszerű többséget igényelnek. Ugyanígy van a Fidesz saját - egyébként technikailag megvalósíthatatlan -, a kormányfő után kezdeményezett népszavazási kérdéseinek azokkal a pontjaival, amelyeket Gyurcsány Ferenc átvett. Csak itt még az ellenzékre is biztosan számíthat.
Az igazán fontos ügyek, mint például a pártfinanszírozás tisztává tétele, már kétharmados többséget követelnek. Ezekben szolgál az ellenzéket - és akár a saját frakciót is - szorító eszközként az esetleges népszavazás lehetőségének fenntartása. Csakhogy a Fidesz sincs abban a helyzetben, hogy ezekben az ügyekben a közvéleménnyel szembemenjen, továbbá nem is érdeke, hogy saját népszavazására ráengedjen egy másikat, amit pedig a kormány nyerne meg. Nagy valószínűséggel tehát van esély itt is az ötpárti megállapodásra, ahogy azt a tegnapi tárgyalások után jelezték is a felek.
A magánszemélyek által benyújtott népszavazási kérdések csak arra valók, hogy a nagy pártok kezdeményezéseinek segítsenek, azok nélkül nincs életesélyük. Elenyésznek.
Függőben marad a polgármesteri összeférhetetlenség ügye. Itt Gyurcsány visszakozott, pontosabban csatlakozott polgármestereinek javaslatához, amely egy másik, még súlyosabb kérdéscsoportba tereli az ügyet, oda, ahol a kisebb parlamentről is dönteni kellene. Ebből a belátható jövőben sok egyeztetés lesz, népszavazás azonban még nem.