Egyes, iksz, kettes

A barátom dúlt-fúlt, csapkodott, amikor hétfő reggel beállított. A fene egye meg, mondta, s a papírcetlit dühödten lecsapta a konyhaasztalra. - Mi bajod? - kérdeztem, mert nem értettem, mitől ilyen zabos. Kibökte aztán: - Ikszelt a Bröndby a Lingbyvel. Szemét totógyilkosok!

A nyolcvanas évek közepén lehettünk, olyan időszakban, amikor közös szelvénnyel játszottunk, s nem volt magyar meccs a totóban. De ennek az lehetett az oka, hogy egy Molnár Tibor nevű emberről kiderült, 1980 és 83 között több mint százhúsz meccset "megvett". És annyit nyert, mielőtt lecsukták, mint a rosseb.

Tisztának indult, csak később koszolódott össze. Az első szelvényeket 1947. október 19-én lehetett föladni, akkor még kizárólag a postán. Három forint harminc fillérbe került, s a bevételből gondolták az állami vezetők előteremteni az 1948-as olimpiára utazó sportolók költségeit. Angol mintára, tizenkét meccsre lehetett fogadni, kezdetben csak a nagyvárosokban. A 12 főmecscset 4 plusz derbivel pótolták. A telitalálat mellett a 11-esre és a 10-esre is fizettek. Ha nem volt 12-es, kezdetben a 9-es is pénzt ért. A legelső fogadási héten nem volt telitalálat, tízes is csak egy akadt.

A mai, 13+1-es "nyerő" változatot 1964-ben vezették be. A totó hatvanéves története alatt csupán 1956 novemberében és decemberében szünetelt a játék.

A Szabad Nép (ára negyven fillér) 1947. október 19-i számának címoldalán Rákosi Mátyás írása található (Növekednek a demokrácia erői). A lap lelkendezve adja hírül, hogy nem lesz élelmezési válság, mert "jön az ízletes rozsbuci". Arról is írnak, hogy "gyilkolt, rombolt, száz embert megsebesített a pusztító vihar Budapesten", meg hogy 12 ezer hadifogoly hazatérése várható Foksaniból. Fizessenek a gazdagok! - olvasható az új adórendeletek beharangozójában. Mellette a gazdasági rendőrség akciójáról tudósítanak: árdrágító luxusszabókat vettek őrizetbe, mert az I. osztályú 240 forintos fazonár helyett 500-800 forintot is elkértek a kuncsaftoktól. A pécsi Pannónia Szálloda 9-13.20 Ft alapáron kínálja szobáit (utazóknak 20 százalék kedvezmény), 120 forintba kerül egy pár cipő, 98-ba a marhabőr aktatáska - a Divatcsarnokban. A tüzelőfa mázsájáért 16 forintot kérnek.

Az első telitalálat egy kispesti munkásé volt, 101 ezer forint, az akkori átlagkereset százszorosa ütötte a markát.

Legutóbb ketten értek el telitalálatot. Nyereményük valamivel több, mint négymillió forint volt. Ez hozzávetőleg a mai átlagkereset harmincszorosának felel meg.

A Kecskeméti Járási Tanács dolgozója 117 ezer forintos totónyereményéből vásárolt motorkerékpárján családjával, 1956. augusztus 13-án
A Kecskeméti Járási Tanács dolgozója 117 ezer forintos totónyereményéből vásárolt motorkerékpárján családjával, 1956. augusztus 13-án
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.