Újabb veszély Tokajra

Egy szlovákiai cég a bodrogközi Kisbáriban perlitet akar bányászni. Pozsony választ vár Budapesttől a tőketerebesi erőmű ügyében is. A magyar álláspont: a szlovák hatásvizsgálat elfogadhatatlan.

Egy szlovákiai cég a bodrogközi Kisbáriban (Bara) perlitet akar bányászni. Az illetékes kassai regionális bányászati hivatal már ki is jelölte azt a területet, ahol a felszíni fejtést végezhetik. Csizmadia Albert, a Tokaj városától mindössze húsz kilométerre lévő kelet-szlovákiai település polgármestere arról tájékoztatta lapunkat, hogy szakértők szerint mintegy 8millió tonnányi, főleg az építőiparban használt perlit található a település mellett. - A fejtést azonban csak robbantásokkal lehetne elvégezni, amelyek után becslések szerint legalább 2,5 millió köbméter kőzetet és más hulladékot kellene elhordani. Minden lehetséges törvényes eszközzel tiltakozunk a terv ellen - nyilatkozta.

A Kassa megyei önkormányzat is élesen ellenzi a tervet. "A kassai regionális bányahivatal döntése semmibe veszi a megye jogkörét és hosszú távú fejlesztési tervét is, amely a páratlan értékű tokaji régió szlovákiai részén csupán a szőlészettel, a bortermeléssel és a környezetkímélő mezőgazdasági tevékenységgel kapcsolatos vállalkozásokat engedélyezi" - válaszolta érdeklődésünkre Zdenko Trebula megyei elnök, aki felkérte Jaroslav Izák környezetvédelmi minisztert, a kisbári perlitkészletet törölje a nyilvántartott lelőhelyek listájáról.

Peter Visváder, a pozsonyi környezetvédelmi minisztérium szóvivője lapunknak azt válaszolta, hogy a tárca tehetetlen, mert a bári polgármesternek kell a döntés ellen panaszszal élnie a selmecbányai bányaigazgatóságon. Csizmadia Albert erre azt közölte, hogy ezt a lépést már egy hónapja megtették, de egyelőre nem kaptak választ.

Alig néhány kilométerrel távolabb, Tőketerebes (Trebisov) szomszédságában, a Cseh Energetikai Társaság (CEZ) két széntüzelésű és egy gázüzemelésű, összesen 885 MW teljesítményű hőerőművet kíván felépíteni. Menedzsereik azt állítják, hogy a létesítmény nem veszélyeztetné sem a lakosságot, sem a környezetet. A város önkormányzata azonban napokon belül nemet mondott a tervre. Az elképzelés ellen Magyarországon is élesen tiltakoztak, köztük Sólyom László államfő. Ennek ellenére a cseh óriásvállalat folytatja az előkészületeket.

Peter Visváder szóvivő elmondta: "A budapesti környezetvédelmi és vízgazdálkodási tárca kikérte tőlünk a tervvel kapcsolatos valamennyi lényeges információt, s mi ezeket haladéktalanul postáztuk. Most a budapesti álláspontra várunk, miközben a mi szakembereink is elemzik a projektet."

A válasz nem késlekedik sokáig: Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter levélben tájékoztatta a szlovák szerveket arról, hogy a szlovák környezeti hatástanulmány elfogadhatatlan. A tanulmányt vizsgáló magyar szakértők szerint az anyag nem felel meg egy környezeti hatástanulmány kritériumainak. Nem mutatja be megfelelően a levegőszennyezés hatását, természetvédelmi szempontból pedig egyáltalán nem vizsgálja a határon átterjedő környezeti hatásokat annak ellenére, hogy az uralkodó észak-déli széljárás kimutatható szennyezettség-növekedést okozhat például a tokaji borvidéken, a védett Natura 2000-es területeken.

Azt sem tudni, hogy a hőerőmű működése milyen hatással lesz a Bodrog ökológiai állapotára. Az elemzés a 2002 óta világörökségi oltalom alatt álló tokaji borvidéket csupán világörökségre kijelölt területként említi. Hazánknak az ügyben ugyanakkor nincs vétójoga.

Erőmű után bánya?
Erőmű után bánya?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.