Gyurcsány: A normasértés vált normává
Vagyis az 560 ezer ellenőrzött dolgozóból 370 ezret érintett valamilyen szabálytalanság.
Mindez azt jelzi, hogy a normasértés vált normává, s azt is, hogy nemcsak elméletben igaz, hanem a valóságban is, hogy kiszolgáltatottak a munkavállalók - fogalmazott a kormányfő, aki szerint a kormánynak a gyengébbek oldalán kell állnia. Ezt szolgálják a törvények és a munkaügyi ellenőrzés is. Ugyanakkor a probléma csak törvényekkel, szankciókkal nem oldható meg - tette hozzá, szemléletváltást sürgetve.
Az elmúlt két évben számos, a munkavállalók érdekeit védő jogszabály és intézkedés született. Ilyen volt a munkaügyi ellenőrzés erősítése vagy a határozottabb szankcionálás bevezetése - sorolta a miniszterelnök, eredménynek mondva, hogy 200 ezer ember jelentkezett be az egészségbiztosítás hatálya alá, s 100 ezerrel több munkáltató fizeti a minimum-járulékalapot. Példával cáfolta azt az állítást, amely szerint a feketemunka kifehérítését erősítené, ha csökkentenék a közterheket: 1998 és 2002 között 10 százalékkal csökkent ugyan a közteher, mégsem lett több bejelentett munkavállaló és több állami bevétel sem.
A szakmai konferencián Lamperth Mónika, a munkaügyi tárca vezetője bejelentette: a súlyos jogsértések, a dolgozók kiszolgáltatottsága ellen még hatékonyabban lép majd fel a munkaügyi főfelügyelőség, s attól, hogy javul a jogkövető magatartás, évi mintegy
13 milliárd forint bevételre számítanak. Azt ígérte: megvédik a tisztességes munkáltatókat is, hogy ne szenvedjenek versenyhátrányt a jogsértőkkel szemben.