Mennyiért tekerik a kormányt?
Nem könnyű bekerülni a Forma-1-be, de aki jól teljesít, sokat kasszírozhat: a kevés szupertehetségeken kívül legnagyobb eséllyel azok ölthetik magukra a szponzormatricákkal teli overallokat, akik nemcsak a vezetésben tehetségesek, de a tőkét is vonzzák, vagy jó helyre születtek. Az esetek többségében családi kasszából finanszírozzák a pilóták pályafutását, mások kapcsolataik révén, megfelelő támogatókon keresztül tudnak a versenyülésekbe huppanni. A többség csillagászati összegeket fizet a versenyzésért.
A Magyar Nagydíjon látható négyféle betétfutam közül a legkönnyebb dolguk a történelmi autókkal versenyző sofőröknek van. Ők többségükben korosodó, tehetős dollár- vagy eurómilliomosok, így senkinek nem kell pénzért könyörögniük. Nekik a méregdrága, 20-30-40 éves Tyrellek, Lotusok, McLarenek beszerzése és fenntartása, ne adj' Isten összetörése és javítása sem jelent gondot, és tulajdonképpen szórakozni mennek a futamhelyszínekre.
A Porsche Szuperkupa mezőnyével már más a helyzet. Itt gyakran tűnnek fel fiatalok, de a 30-40 éves versenyzők sem ritkák. A bokszutcai pletykák szerint az idén nekik 280 ezer eurót, azaz 70 millió forintot kell leszurkolniuk egy idényre. A GP2 már a száguldó cirkusz előszobájának számít, így ennek megfelelően az együléseseknél a számla is sokkal borsosabb. A szóbeszéd szerint a szezon alatt a mezőny minden egyes tagja 800 000 eurót, nagyjából 200 millió forintot köteles fizetni a csapatfőnököknek, ám ha az illetőnek győzelmi ambíciói is vannak, és a legjobb kocsiban szeretnének versenyezni, az összeg akár másfélszeresére is duzzadhat.
A csúcsot természetesen az F-1 jelenti. Bár a csapatfőnökök nyíltan nem ismerik el, a kisebb istállók üléseiért éves szinten - havi vagy versenyenkénti átutalással - 8-10 millió eurót, azaz 2-2,5 milliárd (!) forintot kell előteremteni. És ha a fizetés késik, a vezetőség nem tétovázik, eltávolítja a pilótát. A Spykernél is ez történt a német verseny előtt: a holland Albers előbb összerúgta a port a menedzserével, emiatt elapadtak a pénzcsapok, így búcsúzni kényszerült az istállótól. Helyére az Európa GP-n, a Nürburgringen a helyi hős, Winkelhock ült nagyjából kétmillió euróért, a hungaroringi versenytől az évad végéig pedig Yamamot bérelte ki a betontorpedót 22 millió euróért.
A bizonyítás lehetősége tehát méregdrága. Azonban a legügyesebbekre a topistállók is kivethetik a hálójukat, ők pedig már rendesen megfizetik a sztárokká érett tehetségeket. Ez ráadásul nemcsak a szerződésben foglalt összegek biztos beérkezését, hanem szponzori szerződéseket is hoz.
A természetesen nem hivatalos források szerint a jelenlegi mezőnyből minden bevételt összeadva Kimi Räikkönen könyvelője (és menedzsere) dörzsölheti a legjobban a tenyerét, ő évente 51 millió dollárt kasszíroz. Ralf Schumacher és Fernando Alonso 25, illetve 22 millió dollárnak örülhet, a mostanság a mezőny végén kullogó Button és Barrichello számláira 18 és 12 millió dollár érkezik. Szeptember végén megkötött, és 2012-ig szóló szerződésének értelmében közel százmillió dollárt kap Hamilton, akit édesapja menedzsel. A német Bild értesülései alapján a jövőre ismét a Renault-nál versenyző Fernando Alonso sem jár rosszul, hiszen a 2008 és 2010-re kötött előszerződés szerint a 26 éves pilóta évi 22 millió eurót kap, harmadát az ING-től. Hasonló összeget ajánlott neki a Toyota, ám oda nem ment, ajánlkozott a Ferrarinál, de ott köszönték, elég nekik Kimi Räikkönen és Felipe Massa.
A mezőny többi része sem jár rosszul, mert Trulli 10 millió, Massa 8 millió, Fisichella 7 millió, Webber 5 millió, Sato 4,5 millió dollárt kapott az idei szezonban.
Rossi milliókkal tartozik
Az olasz adóhatóság 112 millió eurót akar behajtani Valentino Rossin, mert a hétszeres gyorsasági motoros-világbajnokság első számú sztárja a 2000 és 2004 közötti jövedelméből hatvanmillió eurót nem vallott be. A Nagy-Britanniában élő 28 éves Rossi győzött a 125 és a 250 köbcentiméteres géposztályban, majd a királykategóriának számító 500-asoknál és a MotoGP-ben. (MTI/EFE/ANSA)