Kutatás-fejlesztésre lehet pályázni 85 milliárd forintért
A pályázati csomagban a hazai mikro-, kis, és közepes vállalkozások csaknem 35 milliárd forintra pályázhatnak a versenyképességük növelését szolgáló innovációs fejlesztésekre. Ezt egészíti ki egy 50 milliárd forintos, a kutatás-fejlesztésre fókuszáló felsőoktatás-fejlesztési pályázati csomag, amely az egyetemek beruházásait segíti.
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter azt mondta, hogy Magyarország számára a jövő a tudásban van, s az uniós források jelentős részét kívánják arra fordítani, hogy hosszú távon egy második gazdasági szerkezetváltás valósulhasson meg.
Most azt kell megoldani, hogy az olcsó béreken alapuló gazdaságból a minél inkább a tudáson alapuló gazdaság jöjjön létre - mutatott rá Bajnai Gordon, hozzátéve: ennek bázisait az egyetemek jelentik. Kitért arra, hogy az unió egykori 15 tagállamában a GDP mintegy 2 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre, míg Magyarországon ez az arány nem éri el az 1 százalékot. Ráadásul az üzleti szféra a K+F ráfordításoknak kevesebb mint harmadát finanszírozza, szemben az unió 55 százalékos hányadával.
Hiller István oktatás miniszter kifejtette: mélyen hisz abban, hogy az államnak jelentős szerepe van és lesz a jövőben is a felsőoktatásban. Az állam nemhogy kivonulna a felsőoktatásból, hanem egy új szisztéma szerint erősíti meg a pozícióit - hangsúlyozta a tárca vezetője. Ennek jegyében 2010-ig a felsőoktatás büdzséje 214 milliárd forintról 241 forintra emelkedik - tette hozzá.
Hiller szerint az Új Magyarország Fejlesztési Tervben belül kiemelkedő pozíciókhoz juthat a felsőoktatás. Így az elkövetkező hét évben 84,2 milliárd forint jut a felsőoktatási intézmények fejlesztésére.
A miniszter elmondta, hogy a pályázatokon a legjobb 20-20 kap majd támogatást. Pályázni lehet többek között az épített infrastruktúra fejlesztésére, laboratóriumok, komplex tanulói-oktatói termek, családbarát oktatási környezet kialakítására, infokommunikációs technológiák fejlesztésére.
(MTI)