Kínai hálózatot építtet a hazai Vodafone
Lecseréli a Vodafone a harmadik generációs hálózatának szállítóját - tudta meg a Népszabadság. A Nokia Siemens Networkstől a világ egy másik óriási, ám nálunk szinte ismeretlen gyártója, a kínai Huawei veszi át a fejlesztést. Az európai babérokra törő kínai cégnek ez lesz az első komoly megbízása a kontinensen, így nem kizárt, hogy Magyarországra helyezi regionális központját is.
A Népszabadság információja szerint a Vodafone már megkezdte 3G hálózatának eddig elkészült elemeit lecserélni: a Nokia Siemens Networks Kft. hálózati infrastruktúrájának, berendezéseinek helyét a kínai Huawei cég termékei veszik át. A Vodafone nem erősítette meg, de nem is cáfolta értesülésünket, a Huawei cég magyarországi képviselőjét pedig két hete lehetetlen elérni. Ésik Róbert, a Nokia Siemens Networks Kft. ügyvezetője azt mondta lapunknak, amíg a Vodafone hivatalosan nem jelenti be a szándékát, addig nem kommentálják a Népszabadság értesülését.
A Huaweiről keveset tudni, annak ellenére, hogy voltak már magyarországi megrendelései. Mostanában leginkább azzal került a köztudatba, hogy a China Mobile a pekingi olimpia távközlésének biztosítása érdekében azzal bízta meg: építsen bázisállomást a Mount Everesten. A 3G-s bázisállomás napelemről is működik, műholdas kommunikációra is képes, és megfelel azoknak a szigorú előírásoknak, amelyek az extrém körülmények között telepített elektromos berendezésekre vonatkoznak.
Magyarországon a távközlési berendezéseket gyártó Huawei Technologies 2005 óta van jelen - ekkor kötött regionális rendszerintegrátori megállapodást a Synergon-csoporttal. Európa első Huawei oktatási központját a Synergon Budapesten nyitotta meg. A központ alapításakor, két éve a Huaweinek 30 ezer alkalmazottja volt, és a forgalma nem érte el a hatmilliárd dollárt. Mára a Huaweit a The British Financial Times a 10 legjobb kínai márka közé sorolta. A cég megrendelései tavaly meghaladták a 15 milliárd dollárt, aminek 65 százaléka külföldi. Azt mondják, a vállalat rohamos fejlődésének az a titka, hogy hatalmas, és csak nőttön-nő a kutatás-fejlesztési részlege: a 62 ezer alkalmazottból 20 ezren dolgoznak ezen a területen.
A Népszabadság úgy tudja, a magyarországi megjelenéssel a Huawei az aktív európai jelenlétét szeretné megalapozni. A globális Vodafone-nal már évek óta kötött kisebb-nagyobb szerződéseket, ilyen volt például az, amikor tavaly év elején megállapodtak, hogy a Huawei gyártja a Vodafone-nak a saját márkás 3G mobilokat. A készülékeken csak a Vodafone név szerepel, a szerződés pedig öt évre szól. Nyáron a spanyol Vodafone jelentette be, hogy a Huawei fejleszti a gyors adatátvitelre képes HSPA rendszerét, amely a hat legnagyobb várost, köztük, Barcelonát és Madridot szolgálja ki. Az igazi nagy hal mégiscsak Magyarország lesz: itt egy országos 3G-hálózatot kell felépíteni. A közös munkát információink szerint még a héten bejelentik a vállalatok.
Információink szerint a Huawei több száz alkalmazottat kíván felvenni a következő hónapokban, az ajánlatok főként mérnököknek szólnak. Mivel a Vodafone-megbízás nem igényel ekkora fejlesztési kapacitást, valószínűleg igazak lehetnek azok a hírek, amelyek szerint a Huawei egy európai központ Magyarországra telepítésén is gondolkozik, azaz itt lenne a regionális központja.
Meg nem erősített információnk szerint a Vodafone azért döntött a váltás mellett, mert elégedetlen volt a Nokia Siemens Networks eredményeivel - a Huawei pedig "igen kedvező" árú ajánlatot adott a referenciamegbízásra. Már az is érdekes volt, hogy annak idején nem csak a Nokia kapta meg a 3G-hálózat kiépítését, hanem együtt kellett működnie a Siemenssel, ugyanis szinte minden országban a Nokia építi a Vodafone-hálózatokat. A 2005-ös megállapodás szerint a 3G-s rádiós hálózatot és a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokat a Siemens Communications, a központi infrastruktúrát pedig a Nokia Hungary Kft. szállítja a Vodafona-nak. A mobilszolgáltató nem titkolt szándéka volt, hogy a két szállítója munka közben egymással is verseng, tehát végül is ő jön ki legjobban az üzletből. Közben 2007 elején a Siemensből nemzetközi szinten kiszervezték a telekommunikációt, az ügyeket pedig a Nokiával közösen alapított Nokia Siemens Networks vitte tovább. A remélt verseny így elmaradt, ráadásul a Vodafone-nál mostanában a céges belső megbeszéléseken azt sem rejtették véka alá, hogy a hazai nagy versenytársnál az Ericsson sokkal jobban teljesít, előrébb tart a fejlesztésekkel. Végül is a cég vezetése lépett. Az biztos volt, hogy a Vodafone által korábban már minősített cégeket két dologgal lehet megverni: az árral vagy azzal, ha többet tud az új rendszer. Úgy tudjuk, az ár, amelyért a Huawei telepíti a rendszert, szinte jelképesnek mondható. A minőség pedig majd kiderül a gyakorlatban.