Fagyos szelek a román-moldovai testvéri viszonyban

Csak hab a már hónapok óta sütögetett-szépítgetett tortán, hogy a hét végén a moldovai határőrök elutasították több hivatalos romániai delegáció beléptetését Moldovai Köztársaság területére. A hivatalos személyeket Kisinyov (Chisinau) románbarát főpolgármestere, Dorin Chirtoaca hívta meg a városnapi ünnepségekre.

Csak a bukaresti küldöttségnek sikerült bejutnia Moldovába. Az incidenst Traian Basescu román államfő megengedhetetlennek nevezte, Calin Popescu Tariceanu kormányfő pedig sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Chisinau eltávolodott az európai értékektől.

Vladimir Voronin moldovai államfő oroszbarát politikája azóta vált nyíltan Románia-ellenessé, hogy a Constanta melletti amerikai katonai támaszpont megkezdte működését. Azt sem hajlandó senki világosan kimondani, hogy a román-moldovai feszültségek egyik fő oka a Transznisztriában létező orosz katonai bázis, amelynek jelenléte a constantai támaszponttól mindössze kétszáz kilométernyire Bukarestet nyugtalanítja. A hétfői román sajtó is azt fejtegette, hogy a visszatérített küldöttségek tulajdonképpen csak azt tapasztalták meg a saját bőrükön, amit a moldovai testvérek már jó ideje: az EU és az Orosz Föderáció érdekzónája között a Prut vonalán húzódó határ szinte átjárhatatlan. A chisinaui parlament a múlt héten első olvasatban törvényt fogadott el, amely szerint a kettős állampolgársággal rendelkező moldovaiak nem tölthetnek be állami tisztségeket. Bukarest ezt egyértelműen a román állampolgársággal is rendelkező moldovaiak elleni intézkedésnek tartja. De ingerültek a románok amiatt is, hogy a moldovaiak számára az EU-vízumok kibocsátását a magyar nagykövetségre bízták.

Moldovai részről viszont azért orrolnak Romániára, mert Basescu a román állampolgárság "maximálisan megkönnyített" megszerzését helyezte kilátásba a Moldovai Köztársaság állampolgárainak. Mihai Razvan Ungureanu volt román külügyminiszter, Románia képviselője a Délkelet-európai Együttműködési Kezdeményezés (SECI) vezető testületében azt nyilatkozta, nem lehetetlen a két román ország, Moldova és Románia egyesülése.

A múlt héten aláírták az EU-Moldovai Köztársaság közötti toloncegyezményt. A bukarestiek figyelmét kijátszva, a dokumentumot a felek "az EU hivatalos nyelvein és moldovai nyelven" írták alá. Ám a Pruton túliak ugyanazt a román nyelvet beszélik, mint a romániai románok, esetleg annyi különbséggel mondjuk, mint amekkora a magyarországi és a székelyföldi beszéd között létezik. A "moldovai nyelvet" annak idején a Szovjetunió találta ki. Chisinau ünnepel: íme, az EU is elismerte a "moldovai nyelvet", mégpedig amikor az unió többnyelvűségért felelős biztosa egy román - Leonard Orban.

Moldova lassan, de biztosan átcsúszik az orosz érdekszférába, s ez Bukarestnek fáj. A háttérben az amerikai-orosz, illetve EU-Oroszország stratégiai zónák kiterjesztéséért, ezek határainak rögzítéséért folytatott harc tapintható ki. Ennek a harcnak esnek áldozatává a Pruton inneni és túli román stratégiai érdekek.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.