Dávid Ibolya: logikai ellentét a köztisztasági kérdésekben
"Az ötpárti egyeztetés a konszenzusos törvény előkészítését jelenti; a törvényjavaslat kormány általi benyújtása behatárolja, hogy nem konszenzusos benyújtásra, hanem házszabályi vitára törekednek. Egy előterjesztés parlamenti vitája pedig logikailag zárja ki, hogy ugyanabban a kérdésben párhuzamosan népszavazási eljárás is folyjon. Ebben a lépéssorban ezek egyrészt idő előttiek, másrészt logikailag zárják ki egymást" - fejtette ki Dávid Ibolya.
A pártelnök szerint a jelenlegi helyzet a kő, papír, olló játékhoz hasonló: vagy kő, vagy papír, vagy olló, de a három együtt értelmetlen. Mint mondta, a Magyar Demokrata Fórum a parlamenti munkát tartja fontosnak és arra kéri a politikusokat, "térjenek vissza" az Országgyűlésbe, erre kaptak felhatalmazást, ezért kapják a fizetésüket.
Dávid Ibolya hangsúlyozta: pártja nem támogatja azokat a népszavazási kezdeményezéseket, amelyek csak pártpolitikai érdekeket szolgálnak. A népszavazás intézménye Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor hatalmi játékszerévé vált - tette hozzá.
Az MDF elnöke szerint pártján kívül nincs valós politikai szándék a pártokban arra, hogy tisztábbá tegyék a közéletet, sokkal erősebb egymás kijátszásának szándéka.
Az MTI kérdésére a pártelnök elmondta: az MDF nyitott minden megoldásra és nem száll ki az ötpárti egyeztetésből, de kételyeit hangoztatja.
Az Országos Választási Bizottságnak mintegy félszáz olyan kérdést kell elbírálnia, ami a politikai közélet megújításának témájával foglalkozik.
Húsz kérdést az MSZP-frakció, nyolcat a Fidesz képviselőcsoportja, tizenötöt a miniszterelnök egyik főtanácsadója, ötöt Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese, további egyet Cs. Kádár Péter, a Magyar Rádió nyáron elbocsátott munkatársa nyújtott be az OVB-hez.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatairól, amelyek a közélet megtisztítását célozzák, múlt szerdán kezdődtek ötpárti tárgyalások. Akkor a pártok abban állapodtak meg, hogy népszavazás helyett egyelőre ötpárti tárgyalásokkal próbálják a politikai közbizalom visszaállításához szükséges javaslatokat elkészíteni.(MTI)