Az MSZP benyújtotta népszavazási kérdéseit

Az SZDSZ arra kéri a szocialistákat, vonják vissza az Országgyűlésnek a nap folyamán benyújtott törvényjavaslataikat. Az MSZP eljuttatta népszavazási kérdéseit az OVB-hez. Gyurcsány Ferenc jelezte: ha az öt parlamenti párt megállapodik a politikai közélet megtisztításáról  szóló javaslatokról, visszavonják a népszavazási kérdéseket.

A Fidesz és a KDNP hétfőn az Országos Választási Bizottsághoz fordult a közélet tisztaságát célzó nyolc népszavazási kérdésének hitelesítése érdekében, mivel a kormány is benyújtotta népszavazási kezdeményezéseit. Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője közleményében azt írta: mivel a kormányzat hétfőn az ötpárti tárgyalások tényét figyelmen kívül hagyva benyújtotta népszavazási kérdéseit, múlt heti bejelentésüknek megfelelően a KDNP és a Fidesz is az Országos Választási Bizottsághoz fordult népszavazási kérdéseinek hitelesítése végett. A Fidesz és a KDNP kérdései, amelyek a www.fidesz.hu oldalon is olvashatók. (MTI)
Az MSZP hétfőn eljuttatta népszavazási kérdéseit az Országos Választási  Bizottsághoz. A húsz kérdést Lendvai Ildikó, a nagyobbik koránypárt  frakcióvezetője jegyezte. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök többször is jelezte: ha az öt parlamenti párt megállapodik a politikai közélet megtisztításáról  szóló javaslatokról, akkor visszavonják a népszavazási kérdéseket.

1. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a pártok a központi költségvetésen  kívül csak természetes személyektől fogadhassanak el támogatást?"
2. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a pártok kiadásait a szokásos  piaci árak figyelembevételével ellenőrizze az Állami Számvevőszék?"
3. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a pártoknak a kampánykiadásaikat  nyilvános forgalmú bankszámláról kelljen kiegyenlíteni?"
4. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a pártokkal együttműködő ifjúsági  szervezetek gazdálkodására a pártokra irányadó szabályok  vonatkozzanak?"
Gyurcsány Ferenc szerint a hangulatkeltés miatt elveszhet az elmúlt 15 év legjobb lehetősége arra, hogy a pártok megállapodjanak a magyar politikai élet rossz kompromisszumainak feloldásáról.
Nem népszavazást szeretnénk, hanem megoldást - fogalmazott a kormányfő, hozzátéve: bíznak a pártokban, de nem naivak.
Gyurcsány Ferenc kulcskérdésnek a párt- és kampányfinanszírozás átalakítását tekinti, amely nélkül a program egésze sem érthető. Mint mondta, olyan mértékű gyanú vetül a politikára e tekintetben, amelyet szónoklatokkal és ígéretekkel nem lehet eloszlatni. Emlékeztetett arra, hogy az első székház-botrány óta lehet tudni, hogy valami nem stimmel a politika pénzügyei körül. Véleménye szerint ez az a pillanat, amikor senki nem menekülhet el, a megállapodás kényszere nagyobb, mint bármikor.
Gyurcsány Ferenc kiemelte: nagyrészt eldönti a kérdést, hogy a sajtó melyik oldalra áll. Álláspontja szerint ugyanez igaz a képviselők jövedelmének átláthatóságára is.
A miniszterelnök úgy látja, az elmúlt két hétben a magyar média nagyrészt támogatta a "köztisztasági csomagot".  Ha ebben nem kapunk tovább támogatást, akkor el fog bukni az ügy, mert gyorsan szembe lehet fordítani vele az országot - hangsúlyozta. Példaként azt említette, hogy ilyen eset állhat elő, ha nem tudják elmondani az embereknek, hogy olcsóbb a mai helyzetnél, ha a pártok támogatását megháromszorozzák és ezzel párhuzamosan minden más forrást elzárnak.

Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője reagálásában hangsúlyozta: a hétvégén mindenki láthatta, hogy Gyurcsány Ferenc zsarolási kísérlete kimúlt, hiszen még saját frakciójában is csak 48-an támogatták elképzeléseit. A fideszes politikus szerint a miniszterelnököt azért csak ennyien támogatják, mert már a szocialista képviselők is belátták, ezek nem érdemi javaslatok, hanem Gyurcsány Ferenc ezekkel akarja elterelni a figyelmet "az MSZP-t körüllengő korrupciós botrányokról", például Veres János pénzügyminiszter botrányáról. A pártszóvivő kijelentette: a Fidesz eddig is részt vett és ezután is részt vesz ötpárti tárgyalásokon. Arra a kérdésre, megvizsgálják-e érdemben az MSZP, illetve Gyurcsány Ferenc javaslatait, Szijjártó Péter azt mondta, nem ismerik az előterjesztéseket, amiket az OVB-hez eljuttattak, de hajlandók megvitatni a kérdéseket, akár a parlamentben, akár az ötpárti tárgyaláson. Hozzátette: azt azonban elfogadhatatlannak tartják, hogy "Gyurcsány Ferenc megzsarolta a képviselőket". Arra a felvetésre, hogy a népszavazásról a parlamentnek kell majd dönteni, ezért felkészültek-e arra, ez bizalmi szavazás lehet Gyurcsány Ferenc ellen, a Fidesz szóvivője azt mondta: ilyen forgatókönyvekbe még hiba lenne belemenni. Arról, hogy a miniszterelnök szerint minden pártnak el kell ismernie, kiskapukat használt a kampányfinanszírozást illetően, Szijjártó Péter azt mondta: az Állami Számvevőszék mindent rendben talált a Fidesz gazdálkodásában. (MTI)
5. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  egyedi támogatásokból a támogatási döntés előkészítésében részt  vevők ne részesülhessenek?"
6. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  egyedi támogatásokból a támogatási döntés meghozatalában részt vevők  ne részesülhessenek?"
7. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  egyedi támogatásokból az állami vezetők ne részesülhessenek?"
8. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  egyedi támogatásokból az állami vezetők közeli hozzátartozói ne  részesülhessenek?"
9. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  egyedi támogatásokból az állami vezetők tulajdonában álló gazdasági  társaságok ne részesülhessenek?"
10. "Egyetért-e Ön azzal, hogy azok a társadalmi szervezetek ne  részesülhessenek közpénzekből finanszírozott egyedi támogatásokból,  amelyek vezetői között pártoknak az alkotmányban meghatározott  valamely választáson mandátumot szerzett képviselői vannak?"
11. "Egyetért-e Ön azzal, hogy a közpénzekből finanszírozott  támogatásokkal kapcsolatos adatok közérdekből nyilvánosak legyenek?"
12. "Egyetért-e Ön azzal, hogy szűnjön meg az országgyűlési  képviselők elszámolási kötelezettséggel nem terhelt költségtérítése?"
13. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselői  tisztség összeférhetetlen legyen a polgármesteri tisztséggel?"
14. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az állami vezetők esetében  rendszeresen vagyongyarapodási vizsgálatot kelljen lefolytatni?"
15. "Egyetért-e Ön azzal, hogy jogszabályban meghatározott  munkakört betöltő köztisztviselők esetében rendszeresen  vagyongyarapodási vizsgálatot folytasson le az állami adóhatóság?"
16. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a benyújtott  javaslat szerint fogadja el a pártfinanszírozás átláthatóvá  tételéről szóló, T/4119. számú törvényjavaslatot?"
17. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a benyújtott  javaslat szerint fogadja el az állami vezetők javadalmazásának  átláthatóságához szükséges egyes törvénymódosításokról szóló,  T/4116. számú törvényjavaslatot?"
18. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a benyújtott  javaslat szerint fogadja el az országgyűlési képviselők  javadalmazásának átláthatóságához és összeférhetetlenségük  szigorításához szükséges egyes törvények módosításáról szóló,  T/4118. számú törvényjavaslatot?"
19. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a benyújtott  javaslat szerint fogadja el a közpénzekből nyújtott támogatások  átláthatóságáról szóló, T/4120. számú törvényjavaslatot?"
20. "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a benyújtott  javaslat szerint fogadja el az egyes vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségekről szóló, T/4117. számú törvényjavaslatot?"

Törvényjavaslataik visszavonására kéri az SZDSZ a szocialistákat

Az SZDSZ arra kéri a szocialistákat, vonják vissza az Országgyűlésnek a nap folyamán benyújtott törvényjavaslataikat; a liberális párt koalíciós egyeztetést tart célszerűnek a közélet tisztaságát célzó törvénycsomagról. Erről Eörsi Mátyás, a kisebbik koalíciós párt frakcióvezetője beszélt hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.

"Azt kérjük a szocialista párttól, hogy vonják vissza a parlamentnek benyújtott törvényjavaslataikat. (...) A Szabad Demokraták Szövetsége nem is támogatja a mai napon a sürgős tárgyalást, azt tartanánk célszerűnek, hogyha koalíciós tárgyalást is tartanánk ebben az ügyben" - mondta a liberális politikus annak kapcsán, hogy az MSZP a nap folyamán átnyújtotta a parlamenti frakcióknak azt az öt törvényjavaslatot, amelyek a közélet tisztaságát célozzák.

Eörsi Mátyás hangsúlyozta: azt szeretnék, hogy a közélet megtisztulását célzó törvénycsomaggal kapcsolatosan az ötpárti egyeztetések vezessenek eredményre. Mint mondta, a kétharmados törvények esetében szintén megegyezés szükséges. Az SZDSZ politikusa bírálta a szocialistákat azért is, mert - szavai szerint - a Fideszhez hasonlóan pártpolitikai célokra használják a népszavazás intézményét. Ezzel kapcsolatban azt mondta: lépjenek vissza a pártok a referendumtól.

Kérdésre válaszolva Eörsi Mátyás úgy fogalmazott: nem beszélne koalíciós válságról, de vita van a két koalíciós párt között. "A helyzet súlyos, de nem reménytelen" - jegyezte meg a liberális politikus.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.