A mauthauseni koncentrációs tábor hóhérját végezték ki 1982-ben?

Aribert Heim náci orvost a Bagoly nevű titkos amerikai szervezet megtalálta és 1982-ben kivégezte - írja most megjelenő önéletírásában (Sem feledés, sem megbocsátás. Hajtóvadászat az utolsó náci után) Danny Baz izraeli ezredes.

Baz kedden Párizsban megjelenő könyvében leírja, hogy a nyolcvanas években a Bagoly nevű titkos szervezet tagja volt, amely az amerikai kontinensre menekült nácik felkutatását tűzte ki célul. A légierő ezredese, a kommandós akciók szakértője azt állítja, hogy két év hajtóvadászat után a Bagoly 1982-ben elfogta Aribert Heim orvost Kanadában, majd a kaliforniai partoknál fekvő Santa Catalina szigeten "elítélték" és "kivégezték".

Elbeszélését azonban a szerző semmilyen kézzelfogható bizonyítékkal nem támasztja alá. Serge Klarsfeld neves nácivadász, a franciaországi zsidó deportáltak leszármazottait tömörítő egyesület alapítója az ezredes művét "nagy fantáziálásnak" tartja. Klarsfeld soha nem hallott a Bagolyról. "Amennyiben ez a szervezet létezne, elhihetik, már hallottam volna róla" - közölte Klarsfeld, aki szerint Heim, egy másik körözött nácihoz, Alois Brunnerhez, Eichmann munkatársához hasonlóan, természetes halállal halt meg.

"Aribert Heim halott. Részt vettem abban az akcióban, amely 1982-ben a kivégzéséhez vezetett" - írja Baz a könyv előszavában.
Danny Baz szerint a Bagoly tucatnyi háborús bűnöst talált meg, "ítélt el" és "végzett ki" hasonló módon.

A "halál orvosaként" emlegetett Aribert Heimet a mauthauseni koncentrációs tábor hóhérának tartják, aki kínozta, gyilkolta és szörnyű kísérleteknek vetette alá a foglyokat.

1962-ben veszett nyoma. A férfi, ha élne, 93 éves lenne, s az egykori nácik után nyomozó Simon Wiesenthal Központ által összeállított körözött háborús bűnösök listáján a második helyen szerepel. Mégpedig Alois Brunner után, akit azzal vádolnak, hogy Görögországban és Magyarországon közreműködött a zsidók deportálásában.

Ausztria tavaly 50 ezer euró jutalmat ígért annak, aki információval segíti Heim megtalálását és elfogását.

2005-ben a baden-würtembergi rendőrség tűzött ki 130 ezer eurós jutalmat a "mauthauseni hóhér" nyomára vezető személynek. Heimről akkor azt feltételezték, hogy Chilében bujkál.

Baz szerint a legnagyobb titokban működő Bagoly az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és az izraeli titkosszolgálat magas rangú vezetőitől is segítséget kapott.

Regényes formában megírt könyvében Danny Baz azt írja, hogy a szervezetet egy egykori mauthauseni túlélő alapította, aki Alaszkában kőolajból gazdagodott meg. A könyvben Barney álnéven emlegetett férfi állítólag 6 millió dollárral járult hozzá akcióhoz, a holokauszt 6 millió áldozatára emlékezve.

"Ez a könyv szigorúan tényeken alapuló elbeszélés. Ugyanakkor egyes epizódokat bizalmas jellegük miatt szándékosan elhallgattam" - írja az előszóban a szerző.

(MTI)

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.