MSZP: népszavazást kezdeményeznek a köztisztasági javaslatokról

Hétfőn benyújtja az MSZP-frakció az Országgyűlésnek a politika megtisztulását célzó javaslatait, és ezzel egy időben ezekről népszavazást kezdeményez - jelentette be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a szocialista képviselőcsoport zárt ülése után szombaton Budapesten.

A MSZP-elnök kormányfő hozzátette: a törvénymódosítási javaslatokat a szocialisták eljuttatják a többi parlamenti pártnak is. Ez most már nem rajtunk áll, a kérdés, hogy az ellenzéki pártok tudnak-e ebben támogatást adni - közölte.

A miniszterelnök bejelentette azt is, ha az öt parlamenti párt meg tud állapodni, akkor a népszavazási kezdeményezésüket visszavonják, ennek érdekében már alá is írták az erről szóló dokumentumot, de addig az páncélszekrénybe kerül.

Gyurcsány Ferenc ismertetése szerint a javaslatok közé nyolcadik pontként felvették a Fidesznek azt a kezdeményezését, hogy tegyék átláthatóvá a kormánytagok vagyonosodását.

A népszavazás részleteiről szólva a miniszterelnök kifejtette, a referendum több hónap alatt lehetséges. Az MTI-nek arra a kérdésére, pontosan hány kérdésben kezdeményeznének népszavazást, Gyurcsány Ferenc úgy válaszolt, a kérdések száma meghaladja az egy tucatot. "Azért, mert kétfajta kérdést is fel fogunk tenni annak tudatában, hogy az Alkotmánybíróság erre vonatkozó döntései kellő tapasztalatot nem tudtak bennünk megérlelni" - folytatta válaszát a kormányfő.

Mint jelezte, lesznek olyan kérdések, amelyek egész törvénytervezetekre vonatkoznak, mások részletkérdésekről szólnak. Hangsúlyozta: hétfőn valamennyi kérdést nyilvánosságra hozzák.

Ugyancsak az MTI kérdezte meg, hogy a szocialisták javaslatai pontosan hány törvény módosítását jelentik. Gyurcsány Ferenc erre válaszolva közölte, negyven törvénymódosításról lehet szó öt nagy témakörön belül, ez pedig valamennyi, a köztisztasági csomagban szereplő pontot érinti.

A kormányfő egy másik kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: kezdeményezésük nem zsarolás, hanem ösztönzés.

Gyurcsány Ferenc a frakcióülést igazi politikai áttörés lehetőségét megteremtő eseményként értékelte. Elmondta, a képviselőcsoport minden kezdeményezéséhez támogatást adott.

Ezzel összefüggésben kérdésként hangzott el, hogy a kisebbik koalíciós párt támogatja-e a javaslatokat. A miniszterelnök válaszában azt mondta, azt szeretné, hogy megállapodás jöjjön létre.A képviselőcsoport javaslatai a köztisztasági csomag pontjaihoz

Az MSZP frakciója azt javasolja: 2011. január 1-től a polgármesterek, a megyei közgyűlési elnökök, a főpolgármester és helyettesei ne lehessenek egyben parlamenti képviselők is. Ezt Lendvai Ildikó, a képviselőcsoport vezetője közölte a frakcióülést követő szombati budapesti sajtótájékoztatón.

"Elfogadtuk azt a szabályt, hogy 2010 végétől a polgármesterek, megyei közgyűlési elnökök és a főpolgármester, illetve polgármesteri jogosítvánnyal bíró helyettesei ne töltsenek be egyben parlamenti képviselői posztot" - ismertette a frakció döntését a szocialista politikus Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, illetve a közélet tisztaságát célzó kezdeményezések részleteit kidolgozó munkacsoport-vezető képviselők jelenlétében.

Lendvai Ildikó kitért arra: javasolják, hozzanak létre egy, az önkormányzati és települési érdekek képviseletével foglalkozó szervezetet, ami a kormány partnere lesz. "Elfogadtunk egy olyan, a párt- és kampányfinanszírozásról szóló javaslatot, amely a pártok állami költségvetési támogatását megemeli, világossá teszi, de minden más kiskaput betöm" - mondta az MSZP frakcióvezetője a kampányfinanszírozásról szólva.

Ide kapcsolódva elmondta még, hogy szándékaik szerint rövidítenék és olcsóbbá tennék a kampányt, a kampányidőszakban pedig tiltanák a kormány propagandatevékenységét és a kabinet tagjainak állami pénzen történő kampányolását.

Ugyancsak a párt- és kampányfinanszírozáshoz kötődik az a javaslat, mely szerint külön kampányszámlát hoznának létre a pártoknak, és csak olyan kifizetéseket tennének lehetővé, amelyek erről a számláról történnek az Állami Számvevőszék ellenőrzése alatt.

A civil szervezetek állami támogatását érintően Lendvai Ildikó ismertette: a frakciónak az a javaslata, hogy ne kapjanak állami támogatást politikai és kampánytevékenységet folytató civil szervezetek.

A pályázatok esetében - mint hozzátette - olyan összeférhetetlenségi szabályokat alkotnának, amelyek a fontos döntési pozícióban lévő közhivatalnokok részére vagyonosodási vizsgálatot szabnának meg.

A szocialista politikus a képviselői költségtérítéssel kapcsolatban úgy tájékoztatott, megszűnnek az elszámolatlan költségtérítések a képviselői javadalmazásokban, nem számla ellenében kifizetett költségtérítés nem lesz.

További részletekről szólva Göndör István frakcióvezető-helyettes azt mondta, a képviselők nettó jövedelme nem változik. Olyan megoldást alakítottunk ki, hogy helyreállítjuk az arányokat: az alapdíj a jelenlegi 220 ezer forintról változik, és ennek függvényében csökkennek a pótlékok, és nem lesz költségtérítés - tette hozzá.

A képviselők szállásköltségét szerződés és számla alapján fizetnék. Arra a kérdésre, hogy milyen arányban növekedhet a képviselői alapdíj, Göndör István azt a választ adta, ezt még végig kell gondolni.

"A konfliktus hajlandóság hiányában elmaradt" - fogalmazott Lendvai Ildikó arra a kérdésre válaszolva, hogy a múlt hét keddihez hasonló összeütközés volt-e a frakció ülésén. A politikus hozzátette ugyanakkor, vita volt, hiszen alternatív javaslatokról döntöttek.

Korrábban: A frakcióülésén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tartott bevezetőt, azóta a hét ponthoz kapcsolódó javaslatokat kidolgozó munkacsoportok vezetői tartanak vitaindítót.

A frakcióülést a Képviselői Irodaház első emeletén tartották, az újságírók oda nem mehettek fel.

A frakcióülésen részt vett Kondorosi Ferenc, az "Új rend" programjáért felelős kormánybiztos, és Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter is.

Az MTI információi szerint az utolsó magas szintű politikai egyeztetés pénteken délelőtt volt a koalíciós pártok és a kormány között, amelyen részt vett Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető, Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Kiss Péter kancelláriaminiszter és Draskovics Tibor, az államreformért felelős tárca nélküli miniszter.

Gyurcsány Ferenc október 1-jén jelentette be a közélet megtisztítását célzó javaslatait. Hét pontból álló javaslata tartalmazza az új és szigorúbb párt- és kampányfinanszírozási törvény megalkotását, a pártok ifjúsági szervezetei "felemás helyzetének" megszüntetését.

Daróczi Dávid az ülés szünetében azt mondta, indulatok nélküli szakmai vita zajlik az MSZP frakcióülésén és minden remény megvan arra, hogy minden kérdésben megegyezésre jutnak a képviselők.

Karsai József szerint értelmetlen az ülés, ő nem is vesz részt

Karsai József, a miniszterelnököt az utóbbi időben többször bíráló battonyai polgármester nem vesz részt az MSZP frakcióülésén, mert azt tejesen értelmetlennek tartja. A szocialista politikus erről szombaton délelőtt nyilatkozott az MTI-nek.

Karsai József úgy fogalmazott: felesleges lenne azért ott lennie az ülésen, hogy megismételje a tiltakozását. Tudomása szerint a szocialista polgármesterek nagy része amúgy sem ér rá szombaton, mert hétvégén a többségnek programja van a választóival, ahogyan neki is. (Az MSZP frakcióban 38 polgármester ül és összesen nagyjából 100 önkormányzati tisztségviselőt érinthet az összeférhetetlenségi javaslat.)

Véleménye szerint, Gyurcsány Ferenc már többször cselekedett teljesen ellentétesen azzal, amire a frakció felhatalmazta. Példaként említette, hogy egy héttel ezelőtt a képviselőcsoport ülésén nem arra hatalmazták fel a kormányfőt, hogy népszavazási kezdeményezést jelentsen be, hanem arra, hogy a hét pontról beszéljenek, dolgozzák ki a javaslatokat.

A szocialista képviselő hangsúlyozta: a többség azzal sem ért egyet, hogy a képviselőkre vonatkozó szabályokat a Zuschlag-ügy miatt változtassák meg, és így összemossák a két dolgot.

Karsai József úgy látja, a miniszterelnök tönkreteszi a politikusok maradék tekintélyét is.

Mint mondta, nem fordult meg a fejében, hogy kilépjen a frakcióból. Valamelyikünk nem szociáldemokrata, de én biztosan az vagyok - hangoztatta.

Karsai József a kormányfő hét pontos csomagjának bejelentése után többször nyíltan bírálta Gyurcsány Ferencet és úgy nyilatkozott: a miniszterelnöki pozíció inkább összeférhetetlen a pártelnökséggel, mint a polgármesterség a képviselőséggel. Azt is mondta, hogy a javaslat "egyszerűen őrültség".

Sajtóhírek szerint a múlt keddi ötórás frakcióülésen Gyurcsány Ferenc éppen azokat a polgármestereket bírálta, akik képviselőségük mellett meg akarják tartani polgármesteri tisztségüket is, amikor váratlanul, vitatkozni kezdett vele Karsai József.

A körülötte ülők megpróbálták lecsitítani, de ez nem járt sikerrel, ezért elhatározták, baráti segítséggel kivezetik a teremből. Közben azonban a szocialista politikus összeesett. Ezt követően mentőt hívtak a hivatalos közlés szerint vérnyomás problémákkal küszködő politikushoz.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.