Egymillió eurós szerb vérdíj Mladicsért

Egymillió euró jutalmat kap az, aki Ratko Mladics tábornok nyomára vezeti a szerb hatóságokat – jelentették be Belgrádban. Mladics a boszniai szerb hadsereg főparancsnoka volt több mint tíz évvel ezelőtt, és népirtás vádja miatt körözi a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék.

Mladics mellett két másik, körözött személyre is vérdíjat tűztek ki, értük fejenként negyedmillió eurót kapnának a nyomra vezetők. Ugyancsak egymillió euró üti a markát annak, aki Radovan Karadzsics egykori boszniai szerb elnök elfogását segíti elő – ő azonban nem Szerbia állampolgára, tehát a vérdíjat sem Belgrád tűzte ki.

A mostani bejelentés nyíltan közölt célja, hogy demonstrálja: Szerbiában megvan a politikai akarat, hogy eleget tegyen a háborús bűnösök kiadatását elváró nemzetközi követelményeknek. Belgrád ettől reméli, hogy az év végéig aláírhatja a társulási szerződést az Európai Unióval – amelynek révén előbb-utóbb megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat Brüsszellel.

A szerb bejelentés másik – nyíltan persze nem bejelentett - célja valószínűleg az, hogy jó pontot szerezzen Belgrádnak nemzetközi körökben a koszovói döntések küszöbén.

Karadzsics és Mladics 1991 és 1996 között a boszniai szerbek két legfontosabb vezetője volt. Mindketten döntéshozói felelősséget viselnek több emberiség elleni bűncselekményért, elsősorban a nyolcezer bosnyák muzulmán civil férfi és gyerek srebrenicai lemészárlásért. Karadzsics állítólag „szabad elvonulást” kapott a boszniai háborút lezáró daytoni békeszerződés elfogadásáért cserébe, de ezt amerikai részről tagadják. Tény, hogy több mint tíz éve alatt nem sikerült elfogni, pedig többször közszájon forgott, melyik faluban rejtőzködik. Montenegróban, Boszniában, Szerbiában. Sokszor felmerült, hogy Oroszországban rejtőzködik.

Mladics a szerb állampolgárság mellett tábornoki nyugdíjat is kapott nem sokkal ezelőttig Szerbiától, néhány éve még nyugodtan megjelent nyilvános helyeken is. Azóta többször röppent fel a hír, hogy alkut kötött üldözőivel és feladja magát – ám végül mindig minden maradt a régiben. A NATO rendre razziákat tartott, minden hajtóvadászat sikertelenül ért véget.

A két háborús főbűnös rejtőzködését sokáig állami-titkosszolgálati és katonai körök segítették Szerbiában, de mintegy három éve az úgynevezett védelmi hálózatot állítólag megszüntették. Azóta a belgrádi hatóságok azt állítják – mint most is -, hogy el akarják fogni Mladicsot és Karadzsicsot, de hiába keresik őket.

Forrás: b92, Tanjug, NOL  

A szökésben lévõ Ratko Mladics egy 1993-as felvételen
A szökésben lévõ Ratko Mladics egy 1993-as felvételen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.