A TASZ szerint elhibázott a Ptk. tervezett módosítása a gyűlöletbeszédről

A gyűlöletbeszéd szankcinálására vonatkozó törvénymódosítási javaslatot szakmailag elhibázottnak tartja a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ). Schiffer András, a civil jogvédő szervezet ügyvivője egy pénteki, budapesti sajtóbeszélgetésen azt mondta, hogy a Polgári törvénykönyv (Ptk.) tervezett módosítását "pártpolitikai célokat szolgáló barkácsolásnak" tartják.

Szerencsétlennek tartjuk, hogy miközben évek óta folyik az új Ptk. előkészítése, a kormány a kodifikációs munkában részt vevő jogtudósok álláspontja ellenében, aktuálpolitikai megfontolásból terjeszt elő módosítást - fogalmazta meg kritikáját az ügyvivő, aki szerint "abba kellene végre hagyni a hecckampányt".

Emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi kormány elődje adott megbízást egy új Ptk. koncepciójának kidolgozására, ám a mostani törvénymódosítási javaslat ezzel az anyaggal "szembemegy", attól "teljesen idegen". Rámutatott: a kormány által felkért szakértői anyagban az áll, hogy nem kívánják a gyűlöletbeszédet "a személyhez fűződő jog szabályai között külön szabályozni".

Schiffer András szerint aggodalomra ad okot, hogy miután a gyűlöletbeszéd megítélésében nincs társadalmi konszenzus, a javaslat tág teret nyújt a jogintézménnyel való visszaélésre. Az alapvető társadalmi viszonyokat és konfliktusokat rendező jogszabály esetében különösen fontos lenne a társadalmi és szakmai vita, azonban ez most elmaradt - hangoztatta.

A jogvédő úgy vélte, hogy a jelenlegi jogszabályi keretek is biztosítanak lehetőséget a szankcionálásra, ám ezzel sok esetben nem élnek. Ezzel egyebek mellett utalt a tavaly őszi Kossuth téri történések között arra, hogy az ott megtelepülő "lacikonyhákat" a gyülekezési jog keretei között akarták rendezni, és nem a szükséges engedélyeket kérték számon rajtuk.

Példaként említette továbbá a feltehetőleg homoszexuális beállítottságuk miatt megvert személyek ügyét is, amikor csak garázdaság miatt indult eljárás, pedig alkalmazhatták volna a közösség elleni izgatás vagy a gyülekezési szabadság megsértése passzusokat is.

Schiffer András szerint Magyarországon alááshatja a jogbiztonságot és a jogállamiságot, ha aktuálpolitikai célok játékszerévé válnak a politikai szabadságjogok gyakorlását biztosító szabályok.

Közölte azt is, nem ért egyet az igazságügy miniszterrel a véleményszabadság kérdésében. Takács Albert csütörtökön este egy rendezvényen úgy vélte: vannak olyan "tartalmak", amelyek már nem férnek bele a szólásszabadság kategóriájába.

Schiffer András az Alkotmánybíróságot idézve arra hívta fel a figyelmet, hogy "maga a véleménynyilvánítás lehetősége és ténye védett, annak tartalmára tekintet nélkül".

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.