Kirch ismét labdát kapott
Az Úr adta, az Úr elvette - ezzel a (cinikus) mondattal kommentálta médiabirodalma 2002-es csődjét Leo Kirch. A szövetségi köztársaság történetének legnagyobb üzleti bukása csaknem száz céget és tízezer dolgozót rántott magával, a kezdeti adósságok meghaladták a hétmilliárd eurót. A müncheni médiamogul birodalmának romjai között olyan ismert vállalkozások voltak, mint a Sat.1 és Pro Sieben kereskedelmi tévék, a Premiere fizetős csatorna vagy az Axel Springer kiadóban birtokolt 40 százalékos részesedés.
Kirchet sokan leírták, de a 81 éves kora ellenére rendkívüli aktivitást mutató üzletember azt gondolja, az égiek ismét adni akarnak neki. Helmut Kohl exkancellár kebelbarátja látványos húzással tért vissza a médiabizniszbe: a 36 profi klubot tömörítő Német Futball Ligával (DFL) meglepetésszerű gyorsasággal megegyezett a Bundesliga közvetítési jogainak németországi értékesítéséről. A hat évre szóló megállapodás értelmében Kirch Sirius névre hallgató ügynöksége a 2009-2010-es szezontól közvetítőként árusíthatja a német piacon a jogokat. A korábbi médiamogul szezononként legalább 500 millió, összesen minimum hárommilliárd eurós bevételt ígért a ligának. A DFL eddig évenként 440 milliót kasszírozott. (Külföldre a liga maga árusítja a jogokat, ebből évenként 40-50 millió eurót remélnek.)
A vagyonát még az ötvenes-hatvanas években mozifilmek forgalmazásával megalapozó üzletember nem akar saját futballtévé-csatornát indítani, de a kábeltévé-szolgáltatóknak, műholdas és fizetős csatornáknak komplett Bundesliga-műsorokat tervez kínálni - ezeket a DFL-lel létrehozandó produkciós cég fogja gyártani. Az adáskész műsorok az összefoglalók mellett interjúkat és kommentárokat is tartalmaznak majd.
A Siriusnál fogadkoznak, hogy garantálják az újságírói szabadságot, a szakmában azonban meglehetősen szkeptikusan fogadták a bejelentést.
Kirch a kilencvenes évektől a 2002-es csődig a Bundesliga egyik legnagyobb finanszírozója volt, az általa bepumpált milliárdoknak köszönhetően ugrott meg a játékosok fizetése. A pénzügyi összeomlást ugyanakkor az egyesületek is megsínylették, mert jelentős jogbevételektől estek el. Kirch cége most azzal érvelt: a 82 milliós Németország a világ legproblémásabb fizetős tévépiaca, itt növekedést csak valami újjal - azaz saját gyártású, adáskész programmal - lehet elérni. Az érv 35 klubot meggyőzött, egyedül a Hamburg szavazott az egyezség ellen.
Miközben Leo Kirch győzködte a DFL tagjait, hogy adják fel a vele szembeni ellenérzésüket, Michael Jaffé csődgondnok vagy kétezer hitelezővel birkózott. A bebukás után 3,7 milliárdos tartozás maradt, Jaffé legalább hat évre teszi, amíg sikerül elhordani az adóssághegyet.