Hagymás meglepetések feledékenyeknek

A hagymás növények a feledékeny kertész meglepetésvirágai. Sokan elfelejtjük, hová, milyen hagymát ültettünk, többnyire csak a virág szirombontása után derül ki: mi lapult a földben.

Virághagymát egyszerű vásárolni, a hollandok kiváló szervezőkészségét bizonyítja, hogy most már szinte minden közértben ott lógnak a különleges növények földbe dugható hagymái: általában 1-5-10-50-es csomagokban kaphatók. A rövidke, fényképes, rajzos útmutatóval kínált hagymákból az esetek nagy többségében tetszetős növény fejlődik. Az előrecsomagoltak általában fajta- és színazonosak. A hollandoknál rendkívül szigorú minőségbiztosítási rendszerek működnek. Az ömlesztett hazai hagymákról ez már nem mindig mondható el. De léteznek szín szerint, különböző fajokból összeállított készletek is.

Az üzletágba a csomagküldők is bekapcsolódtak, velük azonban nem árt óvatosnak lenni. Különösen az akciós csomagok és a hozzájuk ígért meglepetések okoznak néha valódi meglepetést. Van olyan olvasónk, aki hetekig járt a "feladó" nyakára, mégsem jutott hozzá az ígért ajándékhoz. Egy hosszadalmas begóniavitába magam is belebonyolódtam, de végül, harmadszorra kárpótoltak a nyilvánvaló selejtekért. Megfogadható tanács: jobb, ha fizetés előtt a hagymát kézbe vehetik.

A piacokon, szakáruházakban ömlesztve is kínálják a hagymákat, a Hollandiából származó, előre csomagoltak árának feléért, harmadáért, de darabonként a piacokon is beszerezhetők. Az már bizalmi ügy, kitől vásárolnak. Általában ezek a hagymák is egészségesek, de azt még a laikus is meg tudja állapítani, hogy beteg-e az áru.

Mindazok, akik első alkalommal próbálkoznak hagymaültetéssel, döntsenek az igénytelenebb fajok mellett. A ház körüli kertben a természetet kell utánozni: leginkább a Magyarországon is honos tavaszi sáfrányok, krókuszok, illetve a kisebb termetű nárciszok válhatnak be. A többiek, a különleges virágot ígérők, csak speciális bánásmód mellett hoznak szép virágot.

A kertbe szánt hagymákat mostanában kell ültetni. Ültetési helyükről érdemes térképvázlatot is készíteni, így előbukkanásukkal nem okozhatnak meglepetést. Hasznosak a hagymakosarak is, amelyekben egyben lehet őket a földbe süllyeszteni. Jó, ha elteszik a kísérő fényképet is. A hagymás növényekkel sok baj van, de ha sikerül kitanulni tartásuk fortélyait, tavasszal sokan megállnak a kerítés előtt, hogy megcsodálják a színpompás bemutatót, amit ezek a növények minden évben menetrendszerűen produkálnak.

A hagymások egyfajta virágkonzervként működnek: az év közben elraktározott energiát használva hozzák a növények világában különlegesnek számító virágaikat. Az ügyes kertész táplálni és a betegségek ellen védeni is tudja a hagymákat.

Szerencsésebb, és anyagilag is kedvezőbb helyzetben vannak azok, akik a mostanáig tárolt régi hagymákat keltik életre. Minden hagymás szezonban szükség van új hagymákra is, mert ezek a különleges növények magányosan nem mutatnak jól. A szakszerűen kezelt parkokban, botanikus kertekben látható, milyen egy-egy tömött ágyás. Azonos fajtákból lehet kisebb-nagyobb foltokat ültetni, de vegyes ágyás is kialakítható. Jól mutatnak a nagyobb gyepfelületből előbúvó sáfrányok, hóvirágok, gyöngyikék. Olyan fajt kell ültetni, amelyik az első fűnyírásig elvirágzik.

Az ültetés tervezésekor tudni kell: ha egyfajta virágot választanak, abból sokra lesz szükség, és ezeket egymáshoz közel kell ültetni. A többfajta virág esetében lehet ritkásabban, viszont a színhatásra ügyelni kell. Egy tíz négyzetméteres ágyásba a kisebbre növő hagymásokból 200-ra, a nagyobbakból 60-70-re van szükség.

A hagymás növényágyás tervezéséhez csak általános tanácsot lehet adni. Valakinek vagy van érzéke a fajok, fajták, szín- és méretváltozatok kiválasztásához, vagy nincs. Utóbbiak kiváló ötleteket kölcsönözhetnek a szakkönyvekből. Ezeket nem nehéz megvalósítani.

Fajtán belül a nagyobb hagymák hamarabb hoznak virágot, mint kisebb társaik, és szebbet is. Az apróbb hagymákat és gumókat 7-8 centi, a nagyobbakat 10-12 centi mélyre kell ültetni, üde és tápanyaggal bőven ellátott talajba. A csak hagymás virágágyban a növények közötti 15 centis távolság betartása ajánlott. Ha a hagymások visszahúzódása után egynyári virágpalántákat akarnak az ágyásba ültetni, egymástól még távolabb kell a hagymákat a földbe süllyeszteni.

Az elterjedtebb hagymások virágzási sorrendje: hóvirág, tőzike, téltemető, sáfrány, vadtulipán, jácintok, nőszirom, gyöngyike, nárcisz, csillagvirág, liliom és végül a kerti tulipán. Derűs látványt nyújtanak a rövid száron pompázó, gömbvirágot nevelő kéknyelvű hagymák és rokonaik, a magasabb bunkós hagymák. A vadon is előforduló hagymások általában a védett vagy szigorúan védett növények közé tartoznak.

Nem csak kertben, cserépben, mélyebb virágtálban is lehet hagymák hajtatásával kísérletezni. Az október elején elkezdett próbálkozás eredménye lehet a karácsonykor nyíló tulipán, vagy krókusz. A kertészkedőnek nincs sok dolga, a hagymákat úgy kell homokos földbe bújtatni, hogy egyharmaduk kiálljon. Bőséges locsolás után, - modellezve a természet "hidegkezelését" - hűvös, sötét helyen kell nyirkosan tartani a növényeket, amíg az első bimbók meg nem jelennek a hagymán. Később - december elején - világos, de hűvös helyre kell költöztetni a növényt, és karácsonyra virul a saját tulipán.

A jövő héten a karácsonyi élő virágok ébresztgetéséről írunk.

Ausztrál fenyőmatuzsálem az állatkertben

A Wollemia fenyőt a világ egyik legöregebb és legritkább fájának tartották, és egészen 1994-ig - amíg a Sydney-től nem messzi Wollemia Nemzeti Park vadőre fel nem fedezte - azt hitték, kétmillió éve kihalt. Azóta kiderült, hogy a természetben néhány száz még él. A kertészek megoldották a szupervédett növény szaporítását, s már Magyarországon is megvásárolható. Egy-egy csemete sok tízezer forintba kerül. Itthoni elterjedését bizonyára hátráltatja az is, hogy mínusz öt fok alatt elpusztul. A Füvészkert őriz egy példányt és október 14-től a Fővárosi Állat- és Növénykert is kap egyet ajándékba a Kertbarát Magazin szerkesztőségétől.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.