Fellobbant polgármesteri indulatok
Gőzerővel készülnek az állásfoglalások az MSZP öt munkacsoportjánál, amelyek a miniszterelnök által bejelentett "tisztasági csomag" feldolgozására alakultak: feladatuk a frakcióban felmerülő ötletek kompromisszumos "összegyurmázása". A kész szövegjavaslatokat szombaton, frakcióülés keretében vitatják meg Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök részvételével.
1. A legnagyobb vitára - a képviselői költségtérítéssel együtt - a polgármesterséggel való összeférhetetlenség kapcsán lehet számítani. Az ezzel foglalkozó munkacsoport egyelőre nem végzett a frakcióbeli felvetések összegzésével.
2. A szocialista munkacsoport arra jutott, hogy a parlamenti képviselők nettó jövedelme ne csökkenjen - de ezen belül magasabb alapdíjat és kevesebb költségtérítést fognak javasolni.
3. A vagyonosodási vizsgálatok kiterjesztése kapcsán felmerült az ügyészek és közjegyzők ellenőrzése is. Míg ebben a kérdéskörben a kormány a kiróható büntetés mértékének meghatározásához minimálbérszorzót venne alapul, addig a frakció a vagyoneltérés arányához kötné.
4. Az ifjúsági (párt)szervezetek finanszírozásával kapcsolatban elképzelhető, hogy a szocialista javaslat alapján az ÁSZ is vizsgálhatja majd a szervezetek gazdálkodását, akárcsak most a pártokét.
5. Az index.hu hírportál a kormányfői elképzelésekkel kapcsolatban tegnap azt írta, hogy Gyurcsány a négyszeresére emelné a parlamenti pártok támogatását a választási évben, így kampányra törvényesen is többet fordíthatnának.
Balogh József, a munkacsoport vezetője lapunknak azt mondta: a legnehezebb kérdésben, a polgármesteri összeférhetetlenség ügyében már kristályosodnak az elképzelések. Megoldást Gyurcsány Ferenc kompromisszumos javaslata hozhat. A Népszabadság kormányközeli forrásokból származó értesülései szerint a miniszterelnök azt fogja javasolni a szocialistáknak, hogy az öszszeférhetetlenséget csak a következő utáni ciklusban, 2014-től vezessék be.
Hétfő este a szocialista frakció polgármesterei tanácskozást tartottak. Az indulatos felvetésektől sem mentes összejövetelen állásfoglalást fogadtak el, amelyben kijelentik, hogy egyetértenek a közélet megtisztítását célzó lépésekkel. Különösen fontosnak nevezik a tiszta pártfinanszírozás létrehozását, kiterjesztve ezt a pártok ifjúsági szervezeteire is. Hozzáteszik, hogy érthetetlen számukra: "a politikai közélet megtisztítása miért szinonimája a parlament polgármesterektől való megtisztításának". "Veszélyesnek tartjuk azokat a leegyszerűsítő megközelítéseket, amelyek nem veszik figyelembe a Magyarországon 1994-ben kialakult közjogi helyzetet és a választói akarat egyértelmű megnyilatkozásait. Ezek a polgármesterek és önkormányzati tisztségviselők - legyenek képviselők bármelyik politikai pártban - a parlamentben nem kizárólag a saját településük nagykövetei, hanem az önkormányzatiság és a helyi közélet megjelenítői a nagypolitika szintjén. A kettő nem ellentéte egymásnak" - fogalmaztak a szocialista polgármester-képviselők.
Esetleges megoldásként az állásfoglalás egy kétkamarás rendszer létrehozását vázolja, mondván, a parlament jogköreinek megtartásával így kialakítható lenne az erős önkormányzati érdekérvényesítés is.
"Mindezek alapján, megerősítve elkötelezettségünket a közélet tisztaságát kialakító csomag továbbvitelében és teljessé tételében, azt javasoljuk, hogy kezdjünk valódi, részletekre kiterjedő érdemi egyeztetést a parlamenti pártokkal, az önkormányzati érdekvédelmi szövetségekkel és független szakértőkkel a közjogi helyzet politikai megoldására, amelynek végeredményét támogatni fogjuk és elfogadjuk. Hisszük azt, hogy a "gyanú árnyéka" nem válogat! Egyformán vetülhet miniszterelnökre, kormánytagra, képviselőre és képviselő-polgármesterre. A mi feladatunk, hogy a megoldást közösen, mindenki megelégedésére együtt találjuk meg" - zárul az állásfoglalás.
- Nem azért jöttünk össze, hogy hátba szúrjuk a kormányfőt; meg akartuk beszélni, hogy mi bánt minket e javaslatcsomagban - nyilatkozta lapunknak Páva Zoltán, Komló polgármestere. A szocialista képviselő elmondta, hogy a hozzá hasonló helyzetben lévő politikusok többsége sérelmezi, hogy a hétpontos csomag a "közélet megtisztításaként" jelenik meg.
- Mi nem akarjuk, hogy a Zuschlag-ügyhöz kapcsoljanak minket. Kezeljék külön a polgármester-képviselők ügyét. Amit mi csinálunk, abban nincs korrupció. Többet keresünk, de többet is dolgozunk. A kormány olykor népszerűtlen döntéseit is nekünk kell helyben elmagyarázni, ami néha kemény feladat - fogalmazott lapunknak Páva, hozzátéve, hogy a 2014-es bevezetési dátum érdemi tárgyalási alap lehet a szombati frakcióülésen.
Botka László szegedi polgármester borúlátóbban nyilatkozott. A szocialista képviselő lapunknak azt mondta: eddig sem vett részt a vitában, ezután sem kíván.
- Jogos kérdésről van szó, amely komoly közjogi vitát kíván. Azt látom azonban, hogy csak hangulatkeltés folyik mindkét oldalon, egzisztenciális és személyi kérdést csinálnak belőle, a Fidesz pedig a zuschlagosítás szintjére húzza le a kérdést - mondta. A polgármester-képviselő szerint előnyös, ha egy adott település vezetője képviselő is. "A törvényhozás, az önkormányzatok és a kormány nem ellenfelei egymásnak. Mi együtt vagyunk az állam. Szoros együttműködés kell. Arról érdekes módon nem hallottam még a vita során, hogy ha életbe lép az öszszeférhetetlenség, miként jelennek meg az önkormányzatok érdekei a parlamentben. Fontos kérdésről, jogos igényről van szó, de rosszul kezeljük a kérdést" - tette hozzá Botka László.