Ötpárti: egyelőre tárgyalások a népszavazások helyett
Eörsi Mátyás, az SZDSZ frakcióvezetője elmondta: öt témakörben állapodtak meg. Ide sorolta a parlamenttel kapcsolatos kérdéseket, vagyis a képviselők státuszát, jövedelmét, költségtérítését, a bizottságok munkarendjét, valamint a képviselői hiányzásokat. A következő témakör a vagyonnyilatkozatok kérdése - tette hozzá.
A szabad demokrata politikus tájékoztatása szerint ezenkívül a pártfinanszírozás, a közpénzek kifizetésének áttekintése és szigorúbb szabályozása, illetve a kormány jogállásával kapcsolatos kérdések kerülnek napirendre a folytatódó ötpárti megbeszéléseken. Kiemelte: ezek a témakörök nem kizárólagosak, bármilyen más téma is az asztalra kerülhet, amely elősegíti a politikai közbizalom visszaállítását. Véleménye szerint a tárgyalásoknak ésszerű határidőt kell szabni, és tudni kell megfelelő időben lezárni őket, különben megint belebuknak a tárgyalásokba.
Varju László, az MSZP frakcióvezető-helyettese bejelentette: a kormány hétfőn mutatja be eddig elkészített javaslatait a pártoknak, ezt követően pedig munkacsoportokban folytatják az egyeztetéseket.
Eörsi Mátyás reményét fejezte ki, hogy a szakértők részvételével folytatódó ötpárti egyeztetések eredményeként hamarosan elkészítik a normaszövegeket, amelyek a pártok megállapodásán és együttműködésén alapulnak majd.
Semjén Zsolt, a KDNP elnöke hangsúlyozta: valóban konszenzus alakult ki, de véleményük szerint a "tiszta vizet a pohárba" elv akkor működik, ha ez nem csak a képviselőkre, hanem a kormánytagokra is vonatkozik.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott: az öt parlamenti párt visszaverte Gyurcsány Ferenc zsarolási kísérletét, hiszen ilyen esetben két lehetőség van, diktátumokat hozni, vagy megegyezni egymás között a pártoknak. Egyikünk sem kér a zsarolásból - jelentette ki.
Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese is úgy látja, hogy Gyurcsány Ferenc megzsarolta a magyar parlamentet, de a megbeszélés eredménye az, hogy a jelenlévő képviselők belátták, a népszavazás intézményét nem lehet lejáratni. Azt javasolta, ne szabjanak maguknak teljesíthetetlen feltételeket, és adjanak elég időt arra, hogy egyszer és mindenkorra megoldják ezeket a kérdéseket.
Varju László bízik abban, hogy még ebben a ciklusban el lehet fogadni a politikai közbizalom visszaállításáért hozott javaslatokat, amelyek új helyzetet teremtenek Magyarországon. Jelezte: erről a szombati frakcióülésen is tárgyalnak.
Eörsi Mátyás sérelmezte, hogy még ilyenkor is elhangzanak kemény pártpolitikai nyilatkozatok, amikor sikerült megállapodásra jutniuk. Arra a kérdésre, egyetért-e azzal, hogy Gyurcsány Ferenc megzsarolta a parlamentet, azt válaszolta: az irány, amit megfogalmazott, az az SZDSZ számára elfogadható, de egy "népszavazás-cunami" teljesen tönkretenné az intézménybe vetett alkotmányos bizalmat.
Kérdésre válaszolva Varju László megjegyezte ugyanakkor: az MSZP nem zárja ki, hogy vannak olyan témák, amelyekben a népszavazás lehet a megoldás.
Semjén Zsolt újságírói kérdésre reagálva kijelentette, hogy még nem adták le a 148 képviselő által aláírt dokumentumot az Országos Választási Bizottságnak, vagyis egyelőre nem kezdeményeznek népszavazást, mert bíznak az ötpárti megegyezésben.
(MTI)