Nem csügged az osztrák olajcég
- Terveznek-e felvásárlási ajánlatot tenni a Mol részvényeire a stratégiai cégek védelméről szóló törvény életbe lépéséig?
- Nem.
- Mi a véleményük az új szabályról?
- Nem nekünk kell véleményt alkotnunk róla, hanem az Európai Uniónak.
- Milyen befolyásuk van az unióra?
- Mint egy állampolgárnak. Nem több, mint mondjuk, Magyarországnak, Romániának vagy Németországnak. Úgy vélem, az egységes európai tőkepiac megőrzése egyszerűen McCreevy úr feladata.
- De azért adtak ötleteket neki?
- Magyarország maga szolgáltatta az ötletet. Az uniós biztos véleményének minden kiváltó oka nyilvánosságot látott.
- Mekkora jelenleg Mol-részesedésük?
- 20,2 százalék.
- Ennyit mondanak már jó pár hete, előtte pedig 18,6 volt. Miért nem vesznek még?
- Nem az a lényeg, hogy most 19 vagy 21 százalék. A már megvásárolt csomagokról mindig is azt mondtuk, ez egy kitűnő befektetés, jó kiindulópont, egyben lehetővé teszi más vevőjelöltek távoltartását. A Mol fennmaradó részét nem sutytyomban szeretnénk felvásárolni: a cég összes részvényének megvételére vonatkozó feltételes ajánlatunkat nyíltan leraktuk az asztalra. A feltételünk az, hogy a Molban szűnjék meg a vezetőség több mint 40 százalékosnak tekinthető befolyása, illetve a részvényesek 10 százalékos szavazati korlátja.
- Ez utóbbival az unió friss véleménye szerint semmi baj, akárcsak a különleges jogú részvényekkel. Az önök egyik feltétele tehát valószínűleg sosem teljesül. Akkor miért folytatják?
- Erről eddig nem hallottam. De ha tényleg ezt mondja az unió, elfogadjuk. A tízszázalékos korlátot mindenesetre a részvényesek szavazták meg, így el is törölhetik. Nekik szól az is, hogy hajlandóak lennénk jelentős felárral, darabonként 32 ezer forintért megvásárolni Mol-részvényeiket.
- Azt mondta, valahány Mol-tulajdonossal találkozott, egyik sem tartotta értelmetlennek a Mol és az OMV egyesülési ötletét. Mégis, hány százaléknyi Mol-részvényessel beszélt?
- Fogalmam sincs. Van, aki nem is árulja el valódi részesedését.
- Azt is mondta, hogy a közös cég egyik legfontosabb üzletágát Budapestről irányítanák. Melyiket?
- A finomítást.
- Nyilatkozataik alapján nem értem: önök szerint végül is egy összeolvadáskor a versenyhivatali engedély érdekében el kell majd adni vagyonelemeket vagy sem?
- Elképzelhetőnek tartjuk, hogy az engedély érdekében egy finomítónk kapacitásának valamely részét harmadik félnek esetleg át kell engedni, de kötelezhetnek néhány töltőállomás eladására, avagy becserélésére is. Nagyobb vagyonelemek eladási kényszere ugyanakkor az egész ügyletet értelmetlenné tenné.
- Elemzők szerint az OMV jelenlegi Mol-tulajdonával legalábbis blokkolni fogja a magyar cég tőkeemelési kísérleteit, vagy egy esetleges összeolvadást egy másik céggel. Igaz ez?
- Ha majd egy ilyen felvetés elhangzik, véleményt alkotunk róla.
- Függ az ön jövedelme az akció sikerétől?
- Nem.
- Mit mondana annak, aki úgy vélné, a Mol soha nem lesz az önöké?
- Mostanában sokan mondják ezt. Mindazonáltal ezt a kérdést nem vizsgáljuk: továbbra is eltökéltek vagyunk. Mint többször említettem, akár két-három évet is tudunk várni. Azt, hogy utána mi lesz, ne kérdezze, de ha nem sikerül, keresünk más lehetőségeket. Most azonban nincs erről szó.