A biztosítási reformból elbocsátási hullám lesz a Fidesz szerint

Teljes piaci rendszer az egészségügyben, emelkedő járulékok, megszűnő orvosválasztás, bezáró kórházak, kiszolgáltatott orvosok és betegek; a fideszes Mikola István szerint ez lesz a következménye az új biztosítási rendszernek, amelynek tervezetét az Egészségügyi Minisztérium tette közzé. A szaktárca reagálásában közölte, a teljes piaci rendszer kialakulását kizárja a többségi állami tulajdon a pénztárakban.

Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere sajtótájékoztatóján a szaktárca honlapján előző nap megjelent anyagról szólva azt mondta, hogy a kormány a teljes piaci rendszer irányába tolja el a társadalombiztosítást, ami így már globális piac lesz.

Mikola István kiemelte: az anyag azt is tartalmazza, hogy nemzetközi pályázatot írnak ki a magánbiztosítók 49 százalékos tulajdonrészének értékesítésére, amin multinacionális cégek is részt vehetnek. Ez azt jelenti, hogy Magyarország kiszolgáltatja a nemzeti értékeket és a profitot is - tette hozzá a politikus, aki szerint Európában, ahol több-biztosítós rendszer működik, nem engednek be multikat a biztosítási piacra.

A Fidesz képviselője úgy vélte, ha a rendszer úgy valósul meg, ahogyan azt a tervezetben közzétették, akkor "hihetetlen mértékű tőkekoncentráció" kezdődik az egészségügyben, a beszállítók, a forgalmazók és a biztosítók kartelleket fognak képezni, amit eddig sehol sem sikerült megakadályozni. Ez kiszolgáltatottá teszi a beteget és az orvosokat is - vélekedett Mikola István.

Mint mondta, duplájára nőnek a működési költségek, ezért a biztosítók bevételnövelése érdekében járulékemelésre lesz szükség, illetve szűkíthetik a szolgáltatáscsomagokat. Kifejtette: bár eddig arról volt szó, hogy az új rendszer létrehozása egyszeri nagy tőkebefektetést igényel, és azt a magánbiztosítók finanszírozzák, most kiderült, ezt is járulékokból fedezik majd.

Mikola István arról is beszélt, hogy megszűnik a szabad intézmény- és orvosválasztás, mert a biztosítók döntik majd el, melyik kórházzal kötnek szerződést. Ennek következtében kórházak tucatjai zárhatnak be, közben viszont magánkórházakkal köthetnek szerződéseket - fűzte hozzá.

Emellett - folytatta - az anyagból kiderül, hogy szakmaiatlan módon a biztosítók dönthetik majd el, milyen diagnosztikai és terápiás eljárásokat alkalmaznak és döntő befolyásuk lesz a pénztárak irányítására is, vagyis nem a betegek, hanem a biztosító érdekei szerint kell majd eljárnia az orvosnak.

A fideszes politikus szerint a biztosítók el fogják szívni a jövedelemskála felső 10-15 százalékát, ami a konvergenciaprogramban foglalt további 50 milliárd forintos elvonással együtt a teljes egészségügyi rendszer működését fenyegeti.

Az MTI kérdésére Mikola István azt mondta, bíznak abban, hogy vannak józan emberek a kormánypártok frakcióiban, akik nem fognak csatlakozni a minisztérium koncepciójához. Hozzátette: arra is számít, hogy óriási társadalmi nyomás lesz az új rendszer megvalósításával szemben. Szintén kérdésre közölte: a Fidesz alkotmányjogászokkal is dolgozik azon, hogy ha kormányra kerül, miként tudja majd "visszacsinálni" ezt a rendszert.

Az Egészségügyi Minisztérium reagálása szerint a megalakuló pénztárakban az államnak többségi (51 százalékos) tulajdona lesz, ami kizárja a teljes piaci rendszert az egészségügyben.

A közlemény szerint kemény állami garanciák korlátozzák majd a pénztárak működését. Ilyen garancia a mindenkire kiterjedő biztosítási kötelezettség, a jövedelemarányos járulékfizetés, a szelekció tilalma, az évenkénti átlépés lehetősége, az igazságos fejkvóta-rendszer és az Egészségbiztosítási Felügyelet működése.

Biztosíték továbbá, hogy a jövőben is az Országgyűlés határozza meg a járulékok szintjét és a pénztárak által kötelezően nyújtott szolgáltatások tartalmát. "A kormány többször kijelentette, hogy a járulékokat nem fogja emelni, az ellátási szolgáltatások tartalmát nem fogja szűkíteni" - szögezte le közleményében a minisztérium.

Buta és demagóg kijelentésnek tartja a szaktárca, hogy a kormány garantálni akarja a magántőke profitját. Ha egy pénztár nem működik jól, vagy az emberek elégedetlenek az általa nyújtott szolgáltatásokkal, akkor két választása van: vagy lényegesen javít a működésén, vagy csődbe megy - írta a tárca.

Megjegyezték: az ágazatban jelenleg is számos magánszolgáltató működik (háziorvosok, gyógyszertárak, gyógyszergyártók), köztük nemzetközi cégek is, de a Fidesz minden alkalommal kijelenti, hogy államosítani készül, ha kormányra kerül, erről pedig utoljára az ,50-es években beszéltek.

Az Egészségügyi Minisztérium szerint "lehangoló azt tapasztalni", hogy a szakmai szervezetekkel ellentétben a Fidesz - a rendszer egy éves vitája alatt - semmilyen értékelhető észrevételt nem tett.

Összességében arról, hogy milyen feltételekkel működhetnek a létrejövő pénztárak, törvény fog rendelkezni, amelyről az Országgyűlés dönt, többek között a fideszes képviselők szavazataival.

(MTI)

Mikola István
Mikola István
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.