Tizenhárom éven át követték nyomon 136 olyan beteg sorsát, akik sorsdöntő pillanatokban - a rák diagnózisának felállításakor, a műtét(ek) előtt, a kimerítő kemoterápia alatt - pszichológus segítségére támaszkodhattak. A kutatók maguk sem akarták elhinni, hogy tíz év múlvapácienseik közül kétszer anynyian maradtak életben, mint a "sima" onkológia kezelésben részesült kontrollcsoport tagjai. Ezért felpakolták az egész dokumentációt, és Kanadába vitték, ahol aztán független kutatók, biostatisztikusok elemezték - és igazolták a végkövetkeztetést.
Ezzel ismét fellángolt a kb. húsz éve tartó, több száz szakközleményben lefolytatott vita, hogy a lélek támogatása menynyire segíti az onkológiai betegek gyógyulását. Thomas Küchler, aki tagja volt a hamburgi pszichoterápiás teamnek, mérsékletre int. Számos daganatos betegséget sokfajta módon gyógyítottak, és ebben nehéz a pszichoterápia szerepét objektivizálni, számszerűsíteni. Azért csendesen azt is megjegyezte, hogy betegeik a kezelések során fejenként és összesen mindössze nyolc óra pszichológiai segítséget kaptak - mutassanak hát még olyan olcsó, mellékhatás nélküli gyógymódot, amely a rákos betegek hosszadalmas kezelésénél ilyen eredményes.
Én meg csendesen kérdezem: a magyar rákos betegek átlagosan hány órás pszichológiai segítséget kapnak? Akár a daganat okozta lelki megrázkódtatás csökkentése, életminőségük javítása, akár onkológiai betegségük gyógyítása céljából?