Jön a schengeni határ, leszerelik a sorompókat
A schengeni térség bővítésével december 21-től szabad lesz az átjárás a belső határokon: megszűnik az ellenőrzés, és még a zöldhatárokon is korlátozások nélkül kószálhatunk. A határok megnyitását december 20-án éjjel az érintett kilenc uniós tagállamban, a Baltikumtól Szlovéniáig mindenütt ünnepségek kísérik majd - tájékoztatott Béndek József, a határőrség parancsnoka.
A legtöbb határállomást kiürítik: leszerelik a számítógépeket, összecsomagolják a berendezési tárgyakat, és december 21-től a mintegy 1100 kilométeres belső határon lévő átkelőkön megszűnik a szolgálat. Miután nem lesz útlevél-ellenőrzés, és a zöldhatárokat sem őrzik majd, a 2500 határőr azonnal más feladatokat kap: rendőrökkel együtt járőröznek, és - a hagyományos rendőri feladatok mellett - mélységi ellenőrzéseket végeznek. Bár az átjárás szabad lesz, senki ne csodálkozzék, ha a határok közelében esetleg igazoltatják, a személyi igazolványt vagy az útlevelet tanácsos zsebben tartani.
Jövő januártól a határőrök a zöld váll-lapot kékre cserélik, és rendőrként folytathatják a szolgálatot. A rendészeti miniszter a napokban jóváhagyta az új, a rendőrség és a határőrség összevonása utáni helyzetnek megfelelő állománytáblát, és rövidesen mindenkit személyesen tájékoztathatnak, hogy hol dolgozhat tovább. A tiszthelyetteseknek a mostani szolgálati helyükhöz közeli kapitányságokon ajánlanak állást, így senki nem kerül utcára - hangsúlyozta Béndek. Az integráció után egyébként a külső határokon is mindenki rendőrként dolgozik majd, ám az emberek többsége az eredeti szolgálati helyén marad, és az eddig megszokott munkáját végezheti tovább.
A sorompókat azonnal eltávolítják, a többi létesítmény sorsáról viszont egyelőre nem született döntés - közölte kérdésünkre Sipos Jenő, a határátkelőhelyeket fenntartó vám- és pénzügyőrség szóvivője. A szlovén, az osztrák és a szlovák határszakaszon csaknem ötven közúti, vasúti, illetve vízi átkelő üzemel, és ezek többségét felszámolják. A létesítmények hasznosítására többféle elképzelés van: egy részüket valószínűleg értékesítik, a forgalomképtelen ingatlanokat lebontják. Hasonló sorsra jut a többtucatnyi határőrizeti kirendeltség épülete is, amelynek zöme ugyancsak feleslegessé válik.
Egyelőre arról sem született döntés, hogy a határokon átvezető utakat miként építik át. A zavartalan átkelés érdekében a fülkéket, a tetőket és a terelőszigetet is el kell távolítani, Hegyeshalomnál pedig az autópályát átvezetik majd a határon. Ez többmilliárdos kiadással jár, az ehhez szükséges forrásokat is elő kell teremteni.
Bár megnyitják a határokat, fel kell készülni az ellenőrzés időszakos visszaállítására is - emelte ki Béndek. Ausztria már korábban jelezte, hogy a jövő évi labdarúgó-Eb idején ellenőrzi a belépő utasokat, és Magyarországon is adódhat olyan helyzet, amely hasonló intézkedést követel meg. Ezért a minimális infrastruktúrát - legalább az elektromos energiát és a vízellátást - minden jelenlegi közúti átkelőnél biztosítani kell.