Tíz százalékkal drágulhat a tej

A viszonylagos hiány még hónapokig eltarthat - olvasható a televíziós híradókban szombat este felröpentett hírrel kapcsolatban a Vasárnapi Hírekben.


Tejhiány keletkezett Európában, s ezzel Magyarországon is; a Tej  Terméktanács elnökhelyettese szerint ennek jele elsősorban az, hogy  a tartós, UHT tejek el-eltűnnek átmenetileg az üzletekből és hogy  emelkedik az ár. Vajon meddig, és mennyivel? Mi a hazai  tej-prognózis? - kérdeztük Besenyei Ferenctől.

- Ma Magyarországon relatív tejhiány tapasztalható, ami azt  jelenti: az itthon megtermelt tej ugyan elegendő lenne a hazai  fogyasztáshoz, ám ennek egy része még nyersen, feldolgozatlan  formában elhagyja az országot, idén várhatóan 300 millió liternyi.  Ám nem ennyi fog hiányozni, hanem kevesebb: külföldről ugyanis jön  be tej és tejtermék, mert a kereskedők megpróbálják azért feltölteni  az árukészletet - igaz, már magasabb áron vásárolnak ők is -, így a  hiány az év végéig mintegy 100 millió liternyi lesz. Éppen annyi,  amennyivel ebben az évben nőtt az innen külföldre irányuló  tejszállítás, és amit nem kellett volna, nem kellene más országokban  eladni. Ez a százmillió liter körülbelül az ország 20-22 napi tej-  és tejtermék fogyasztásának felel meg.

Persze a termelők abban érdekeltek, hogy minél magasabb áron  adják el a tejet és ha a külföldi piac jobb árat kínál érte, mint a  belföldi, akkor nem lehet mesterséges beavatkozással megakadályozni  a kiszállításokat - szabad a piac. A második félévben erősödött  fel  ez a tendencia, mert elsősorban Olaszországban, ahol a tejtermelési  kvóta jóval alacsonyabb, mint a fogyasztás, a hosszú, forró nyár a  szokásosnál nagyobb tejhiányt gerjesztett, s ez gyűrűzött tovább  Európába, hozzánk is.

A feldolgozók kénytelenek beszállni a mostani árversenybe,  nagyobb árat adnak a hazai termelőknek, hogy itt tartsák a tejet,  így a prognózisunk az, hogy az év végéig átlagosan 10 százalékkal  fog emelkedni az ár; lehet, hogy lesznek olyan feldolgozók, amelyek  csak decembertől,  vagy januártól próbálják érvényesíteni a magasabb  felvásárlási árakat a termékeik árában. Az áremelés önmagában is  átmenetileg mérsékli majd a hazai fogyasztást, s az idő is nekünk  dolgozik, hiszen Itáliában is véget ér a turisztikai szezon és ott  is mindig csökken ősszel és télen a fogyasztás. Valószínű, hogy még  néhány hónapig több lesz majd a külföldön előállított tej és  tejtermék a hazai üzletek polcain, hisz a magyar kereskedők is ott  vásárolnak most, ahol olcsóbban kapják meg ezeket.

Hosszabb távon - jövő tavaszra - valószínűleg normalizálódik  majd a helyzet. Bízom benne, hogy a magasabb felvásárlási ár  növeli  majd a tejtermelési kedvet is. S látva a gondokat, az Európai Unió  is foglalkozik a tejpiaci szabályozás módosításával; november  közepén már döntések is várhatók például a kvótákról, a túllépésük  büntetéséről. Ezek pedig jelzések lesznek a tejtermelők számára:  növeljék a mennyiséget. S ez nem tart évekig; nem kell megvárniuk,  ameddig a borjú tehénné cseperedik; vehetnek üszőket akár még  Amerikából is, amelyek pár hónappal később már bőven tejelnek -  mondta lapunknak a terméktanács elnökhelyettese. - Amint észleltük a tejhiány első jeleit, még a nyáron újabb  tejbeszerzésekbe kezdtünk. A szállítókkal szerződéseket kötöttünk és  ezeknek köszönhetően a Tesco hazai hálózatában eddig egyszer sem  kényszerültünk kiírni, és úgy tűnik, az év végéig sem kell kiírnunk,  hogy a tej elfogyott - mondta érdeklődésünkre Hardy Mihály, az  üzlethálózat szóvivője. Ám hozzátette: az árral - némi késéssel - ők  is követni kényszerülnek a piaci trendet, így az elmúlt hetekben  átlagosan 10 százalékkal lett drágább a tej, mint volt a nyár  derekán. A tartós UHT-tejekből igen tarka a kínálatuk palettája:  szlovák, szlovén, cseh, német, osztrák is található a polcokon a  magyar mellett - mert csak így elég.

(OTS-Cégvonal)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.