Clinton szerint nem lehet teljesen üzleti alapú az egészségügy

Az egyenlőtlenségekről, a politikai megosztottságról, a szlovákiai magyarokról is beszélt budapesti előadásán az egykori amerikai elnök.

A világ egyik részén sem működhet csak üzleti alapú egészségügyi rendszer, mindenkinek szüksége van az ellátásra - hangsúlyozta Bill Clinton, a Central European Bussines Centre által rendezett gálavacsorán.

Az egykori amerikai elnök kiemelte: Magyarországnak az egészségügyi rendszer átalakításakor azt a modellt kell választania, amely a legkevesebb adminisztrációs költséggel jár, minden állampolgárt lefed, rugalmas és azt szorgalmazza, hogy a munkáltatók ösztönözzék az alkalmazottaikat az egészséges életmódra.

Magyarország három modellt követhetne: a britet, a kanadait, vagy az európaiak egyikét. Nagy-Britanniában majdnem mindenki biztosított, az állam gyűjti be a járadékot, az egészségügyi szolgáltatók az államnak dolgoznak, aki pedig jobb ellátást szeretne, az megvásárolhatja azt. Kanadában a kormány finanszírozza a rendszert, de magánszolgáltatók vannak. A kontinentálisok közül a francia, a német, vagy a holland rendszer vegyes modell - mondta a politikus.

Bill Clinton rámutatott: az amerikai, a svájci és a kanadai egészségügyi rendszer a legdrágább a világon. Az egykori elnök szerint jelenleg egyik egészségügyi rendszer sem tökéletes. A világon mindenhol problémát jelent az egészségügyi költségek növekedése és a civilizációs egészségügyi problémák, mint például a gyerekkori cukorbetegség ugrásszerű terjedése az USA-ban és az Egyesült Királyságban, vagy az érrendszeri betegségek Indiában.

Az egykori elnök az egyik budapesti szállodában rendezett gálavacsorán mondott beszédet, a hotel előtt számos újságíró és turista várta az érkezését.

A gálavacsorán számos üzletember mellett részt vett többek között Kóka János gazdasági miniszter, Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter, April H. Foley amerikai nagykövet és Dávid Ibolya, az MDF elnöke is.

Az egykori amerikai elnök a Central European Bussines Centre (Közép-európai Üzleti Központ) meghívására érkezett Budapestre szombaton kora délután.

Bírálta hazája külpolitikáját
Egyoldalú döntések helyett az együttműködésre kellene törekednie az Egyesült Államoknak, Amerika így javíthatna megítélésén - mondta Bill Clinton. A volt amerikai elnök szerint a szabad világ legnagyobb problémája az egyenlőtlenség, a biztonság hiánya és az identitás kérdése.

"Az egyoldalú döntések és az erő alkalmazása az utolsó lehetőség, nem az első választás. Legelőször az együttműködést kell választani és a diplomáciai megoldásokat. A szabad világ egyik ismérve, hogy nem ölhetünk, vagy rohanhatunk le senkit, aki nem szeret minket" - mondta Bill Clinton a Central European Bussines Centre által rendezett gálavacsorán arra a kérdésre válaszolva, hogyan javíthatna az Egyesült Államok a megítélésén a világban.

Washington eddig egyoldalú döntéseket hozott és csak akkor működött együtt, ha arra nagyon szükség volt, a világon a legtöbb ember éppen ellenkezőleg gondolkodik a megoldási lehetőségekről. Meg kellene fordítani a folyamatot, és azt hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államok a megállapodásokban érdekelt - mondta az egykori elnök.

Bill Clinton szerint az egyetlen része a világnak, ahol az Egyesült Államoknak nem rossz a megítélése, az a 10-15 afrikai ország, ahol Amerika például AIDS-ellenes, vagy malária elleni kampányokat finanszíroz.

A gálavacsorán tartott beszédében Bill Clinton hangsúlyozta: a szabad világ legnagyobb problémái közé tartozik az örökös egyenlőtlenség, a biztonság folyamatos hiánya és az identitás kérdése.

A szlovákai magyaroknak választaniuk kell

Clinton az egyik legégetőbb problémának nevezte az identitás kérdését. A politikus szerint nincs nagy különbség a szlovákiai magyarok küzdelme, azon amin az írek keresztül mentek és a közel-keleti konfliktus között. A közösségeknek el kell dönteni, mi a fontosabb: a különbségek, vagy a közös emberség és a közös jövő - mutatott rá a volt elnök.

Az egyenlőtlenségekről szólva kiemelte: a gazdasági növekedés nem azonos a világ különböző pontjain és a társadalmakon belül sem. Miközben az Egyesült Államokban a termelékenység folyamatosan bővül, az emberek fizetései stagnálnak, a szegények száma pedig növekszik. Magyarországon is hasonló folyamatok zajlanak - mondta a volt elnök.

A világ fele teljesen kimarad a gazdasági növekedésből, a világ fele napi két dollárnál még mindig kevesebbet keres - tette hozzá.

A biztonság folyamatos hiányának okai között említette Bill Clinton a terrorizmust és a klímaváltozásból, valamint a túlnépesedésből adódó változásokat. Az éghajlat módosulása miatt tízmilliók fogják elhagyni korábbi lakóhelyüket, ehhez jön még a túlnépesedett régiókból útnak indulók jelentős tömege - húzta alá a politikus.

A modern demokráciában a többség sem tehet akármit

Bill Clinton kérdésre válaszolva kiemelte: a modern demokrácia nem olyan egyszerű, hogy a választáson a több szavazatot kapó azt csinál a következő időszakban, amit csak akar. A demokrácia fogalomkörébe beletartozik a többségi akarat, a kisebbségi jogok és a kormány hatalmának korlátozása is. Minden társadalomnak, amely demokratikus akar lenni szabad, független médiára van szüksége, még akkor is, ha ez a politikusoknak fájdalmas - emelte ki Bill Clinton.

A volt elnök hozzátette: a korábban a vasfüggöny mögött lévő országokban kiemelkedően fontos a civil társadalom megerősítése.

A magyar társadalom politikai megosztottságáról szólva Bill Clinton elmondta: szervezett programokra van szükség, amelyeken az emberek párbeszédet folytathatnak egymással, átbeszélhetik az eltérő pártállásból fakadó ellentéteket. Meg kell érteni a valódi különbségeket, látni azt, hogy ki, miből szeretne politikai hasznot kovácsolni - hangsúlyozta.

A politikus kiemelte: a politikai megosztottság állandósul, ha a tények és az érvek lényegtelenné válnak.A tervezettnél hosszabb lett Gyurcsány és Clinton találkozója

A volt amerikai elnök Gyurcsány Ferenc meghívására rövid, nem hivatalos látogatást tett a Parlamentben és kettejük találkozója a tervezettnél félórával hosszabb ideig tartott.  Az RTL Klub Híradója úgy tudja: Bill Clinton a tervezettel ellentétben az éjszakát és a vasárnapot is Budapesten tölti.

Elmondta: a volt amerikai elnök Gyurcsány meghívására rövid, nem hivatalos látogatást tett a Parlamentben és kettejük találkozója a tervezettnél félórával hosszabb ideig tartott. Daróczi beszámolt arról: a szűk körű beszélgetésen a miniszterelnök megerősítette, Magyarország az Európai Unió politikai keretén belül tovább kívánja erősíteni stratégiai partnerségét az Egyesült Államokkal.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: nincs régi vagy új Európa, egyetlen Európa létezik, amely az Amerikai Egyesült Államokkal alapvetően egy értékközösséget alkot. A két globális gazdasági óriás egymásrautaltsága, az olykor eltérő álláspontok ellenére is vitathatatlan - idézte a miniszterelnök szavait a kormányszóvivő. Hozzátette: a kormányfő arról is beszélt, hogy Magyarország az Európai Unió tagjaként a megerősített transzatlanti partnerség keretein belül megvalósuló egészséges gazdasági verseny híve.

Daróczi a találkozón elhangzottakról szólva kitért arra, a volt amerikai elnök úgy látja, Hillary Clinton személyében az USA legerősebb elnökjelöltjét támogatja. Az egykori amerikai elnök a Central European Bussines Centre (Közép-európai Üzleti Központ) meghívására érkezett Budapestre szombaton kora délután. Bill Clinton 250 meghívottnak, üzletembereknek, diplomatáknak tartott előadást. Sajtóinformációk szerint ezért 50 millió forintos gázsit kap.

A Klubrádió értesülése szerint vasárnap a kora délutáni órákban szállt el Budapestről Clinton különgépe.
A Népszabadság úgy tudja, a volt amerikai elnök Athénból érkezett, és éjjel Hamburgba repül tovább vagyis nagyjából csak nyolc órát lesz Magyarországon. Egyes hírek szerint viszont a magyar fővárosban éjszakázik. Bill Clinton eddig már kétszer járt Budapesten.

Lapunk úgy értesült, Clinton előadókörútjaiért fizetik a legnagyobb honoráriumot - volt alelnöke, Al Gore alkalmanként 45 millió forintnak megfelelő összeget kap. A Klubrádió sajtóértesülésekre hivatkozva Clinton "gázsiját" 50 millió forintnak megfelelő összegre becsülte.

(MTI, Klubrádió, Népszabadság)

Bill Clinton budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenccel
Bill Clinton budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenccel
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.